Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Mieszkańcy Chmielowic zabiegają o przejście dla…
2024-05-23, 14:55 Autor: Dawid Rajwa, Monika Matuszkiewicz-Biel, oprac. AL

Mieszkańcy Chmielowic zabiegają o przejście dla pieszych [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji

Mieszkańcy Chmielowic walczą o przejście dla pieszych [fot. Monika Matuszkiewicz]
Mieszkańcy Chmielowic walczą o przejście dla pieszych [fot. Monika Matuszkiewicz]
To nie pierwszy raz, kiedy na nasz interwencyjny nr 774 541 541 trafia zgłoszenie od słuchaczy Radia Opole, którzy apelują o wyznaczenie miejsca na przejście dla pieszych przez ruchliwą ulicę. Czy zebrę można wymalować w miejscu wskazanym przez słuchaczy? Problem dotyczy mieszkańców Chmielowic. Przy ul. Centralnej są dwa przystanki autobusowe. Problem jednak w tym, że lokalna społeczność nie ma jak do nich dotrzeć. Jedynym wyjściem jest przebiegnięcie przez ruchliwą drogę.

Czy Miejski Zarząd Dróg wysłucha próśb mieszkańców i stworzy w tamtym miejscu przejściu?
Tym tematem zajęliśmy się dziś (23.05) w magazynie interwencyjnym.
Telefon pana proszącego o interwencję
Na miejscu pojawiła się nasza reporterka Monika Matuszkiewicz-Biel i okazało się, że problem zauważa wielu okolicznych mieszkańców oraz osób przechodzących tamtędy.
- Codziennie ryzykujemy swoje życie - tak mówią mieszkańcy Chmielowic, którzy interweniują w Radiu Opole w sprawie przejścia dla pieszych. Przy ulicy Centralnej są dwa przystanki autobusowe. Problem jednak w tym, że lokalna społeczność nie ma jak do nich dotrzeć. Jedynym wyjściem jest przebiegnięcie przez ruchliwą drogę.
Przejście dla pieszych, jak mówią mieszkańcy, powinno być w okolicach skrzyżowania między Modrzewiową, Centralną a Oliwkową.

- Jak te dzieci wracające z centrum Opola ze szkoły mają przejść na drugą stronę do swoich domostw? - Ja się muszę martwić o swoich wnuków, którzy idą do szkoły. Muszą czekać, aż samochody przejadą, 15-20 minut, tak samo ja. Co ja mam biegi przełajowe robić? - mówi mieszkaniec.

- Tu nie można w ogóle przejść. W godzinach szczytu to ani dzieci nie mogą przejść, ani kobiety z wózkami - zauważa mieszkanka.
Z mieszkańcami rozmawia Monika Matuszkiewicz-Biel
Zwróciliśmy się z tematem braku przejścia dla pieszych w tym miejscu do Miejskiego Zarządu Dróg.

- Prace na ulicy Centralnej nie są planowane - mówi Mariusz Chałupnik, rzecznik MZD.

Jest jednak pozytywna wiadomość. Jak informuje rzecznik spółki przygotowywana jest kompleksowa dokumentacja projektowa dla tej ulicy. Ta ma przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców
.
- Chodzi o odcinek około 900 metrów, od skrzyżowania z ulicą Nyską i Lipcową w stronę wiaduktu na ulicy Niemodlińskiej - dodaje rzecznik.

- Taka dokumentacja zakłada przebudowę konstrukcji drogi, wykonanie nowej nawierzchni na jezdni, ale również szereg działań dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. Mowa o budowie chodnika oraz przebudowie, bądź budowie przejść dla pieszych, w tym przejścia w sąsiedztwie skrzyżowania z ulicą Oliwkową - mówi rzecznik.

Dokumentacja ma być gotowa na przełomie 2024/2025 roku.

Z odpowiedzi nie jesteśmy niestety w stanie dowiedzie się, czy powstanie tam przejście. Prace nie są planowane, ale przygotowywana jest dokumentacja. Wszystko może potrwać, a problem jest palący, czego dowodzą też telefony naszych słuchaczy. Do tematu będziemy wracać.
Mariusz Chałupnik
Podczas audycji otrzymaliśmy sporo telefonów w tej sprawie. Kilka z nich prezentujemy poniżej.
Telefon 1
Telefon 2
Telefon 3
Telefon 4
Telefon 5
Tematami zajęli się Dawid Rajwa i Monika Matuszkiewicz-Biel. Cały magazyn interwencyjny jest do posłuchania poniżej. Do tematu wrócimy w poniedziałek (27.05).
12

Zobacz także

2024-06-19, godz. 15:10 Obrzeżek gołębi - jakie zagrożenia niesie ze sobą i jak się go ustrzec? [INTERWENCJA] Problem gołębi powraca – to w kontekście zagrożeń, jakie niesie ich obecność w naszym bliskim otoczeniu. Okazuje się, że zanieczyszczanie odchodami… » więcej 2024-06-18, godz. 13:22 "Tu się nie da żyć". Mieszkańcy bloku przy ul. Armii Krajowej w Opolu apelują o ekrany dźwiękochłonne [INTERWE… - Tu się nie da spokojnie żyć. Musimy mieć non stop zamknięte okna - skarży się pan Andrzej, mieszkaniec bloku przy ul. Armii Krajowej 5 w Opolu. Powodem… » więcej 2024-06-17, godz. 12:48 Ptakobójczy proceder na opolskim Śródmieściu [INTERWENCJA] Rok temu alarmowaliśmy o niepokojącym zjawisku – ptaki, które masowo rozbijały się o szyby budynków. Mimo upływu czasu, sytuacja nie uległa poprawie… » więcej 2024-06-07, godz. 13:36 Dlaczego psy i koty mogą podróżować autokarem, a szynszyle nie? [INTERWENCJA] Dlaczego psy i koty mogą podróżować autokarem, a szynszyle nie? To pytanie zadaje jedna z naszych słuchaczek, która chciała z gryzoniem przemieścić się… » więcej 2024-06-06, godz. 13:14 Namysłowski plac zabaw kością niezgody mieszkańców [INTERWENCJA] W samym sercu osiedla przy ulicy Reymonta w Namysłowie, wśród otaczających go bloków, powstał nowy plac zabaw. Owo miejsce stało się ulubionym punktem… » więcej 2024-06-05, godz. 14:32 Policja poszukuje sprawcy okrutnego postrzelenia kotki w Starych Siołkowicach [INTERWENCJA] Na początku maja w Starych Siołkowicach doszło do tragicznego zdarzenia – kotka opiekująca się piątką młodych kociaków nagle zniknęła. Jakiś czas… » więcej 2024-06-04, godz. 13:02 Dramatyczna sytuacja w Walcowni Rur "Andrzej" [INTERWENCJA] Hutnicy Walcowni Rur "Andrzej" w Zawadzkiem oraz związkowcy z NSZZ Solidarność Śląska Opolskiego walczą o miejsca pracy i swój byt. Dziś (4.06) odbywa… » więcej 2024-06-03, godz. 12:20 Brak udogodnień dla niepełnosprawnych w Skoroszycach: Jakie działania podejmuje urząd? [INTERWENCJA] Zgodnie z ustawą każdy obiekt użyteczności publicznej musi być przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jednak nie wszystkie miejsca spełniają… » więcej 2024-05-29, godz. 16:30 50 lat małżeństwa, a na medal za to i tak trzeba się naczekać. Dlaczego tak jest? - pyta słuchacz [INTERWENCJA] Swym życiem dają innym małżeństwom piękny przykład - przykładni jubilaci, którzy za wieloletnie, trwałe małżeństwo wyróżniani są Medalami za Długoletnie… » więcej 2024-05-28, godz. 14:33 Sytuacja zagrożenia - jak możemy zachować się na wypadek kataklizmu i czy można się do tego przygotować? [INTER… - Schronów nie ma, nie ma ustawy o obronie cywilnej. Tu chodzi nie o straszenie, ale działanie. Miejmy świadomość. To nie jest straszenie - mówi Jacek Gaj… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »