Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Czy wolno firmie pobierać opłaty za telewizję…
2024-05-06, 17:17 Autor: Krzysztof Dobrowolski, Jakub Biel / oprac. AL

Czy wolno firmie pobierać opłaty za telewizję w szpitalach i co zrobić, jak jest awaria? [INTERWENCJA]

Szpital Wojewódzki w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Szpital Wojewódzki w Opolu [fot. Maciej Marciński]
„Leżę w szpitalu w Opolu. Wrzuciłam pieniążki, żeby obejrzeć telewizor, ale niestety skrzynka jest pełna pod telewizorem, a firma, czyli serwis nie odpowiada na żaden telefon” – z taką prośbą o interwencje zadzwoniła do nas słuchaczka. Problem opłat w szpitalach za możliwość korzystania z telewizji - tym tematem postanowiliśmy się zatem zająć dziś (06.05) w magazynie interwencyjnym. Sprawdziliśmy też, czy nie powinno być tak, że w publicznych szpitalach pacjenci mogą oglądać telewizję bez ponoszenia dodatkowych opłat.
Telefon od słuchaczki proszącej o interwencję
Czy faktycznie była taka sytuacja, którą zgłosiła nam słuchaczka, nasz reporter zapytał Marka Bernata, specjalistę ds. administracyjno-gospodarczych. Szpitala wojewódzkiego w Opolu, któy pierwszy podjął się, by sprawę ustalić i skontaktował się z firmą, które dzierżawi od szpitala powierzchnię ścian na telewizory i jest odpowiedzialna za ten system.

- Według uzyskanej informacji nikt nie kontaktował się z tą firmą, bo żadne zgłoszenie nie zostało w tej sprawie nagrane na infolinię, która firma prowadzi. Kontaktowałem się bezpośrednio z pracownikami, którzy zweryfikowali tę infolinię. Poprosiłem, by podjechał serwisant i on stwierdził, ale żadnej awarii nie było. Jeśli faktycznie kasetka się przepełniła, wymaga to czasu i firma też szybko opróżnia te kasetki, bo w tym momencie zarabia, tutaj każdy przestój nie jest dla niej korzystny – zauważa Marek Bernat.
Z Markiem Bernatem rozmawia Krzysztof Dobrowolski.
Nasz reporter Krzysztof Dobrowolski pojawił się w Szpitalu Wojewódzkim i o komentarz do zgłoszenia naszej słuchaczki poprosił także Renatę Ruman-Dzido, prezes Zarządu, Szpitala Wojewódzkiego w Opolu, która zapewniła, że po tym zgłoszeniu słuchaczki, podjęte zostały szybkie działania, by dociec, na czym polega problem.

Przy okazji zapytaliśmy panią prezes, czy nie powinno być tak, że w publicznych szpitalach pacjenci powinni móc oglądać telewizję bez ponoszenia dodatkowych opłat.

- Sytuacja wygląda tak, że żeby pacjenci mieli dostęp do telewizji, ktoś musi zakupić odbiorniki, ktoś musi wykonać instalacje, zamontować anteny, dokonywać opłat za używanie telewizji, m.in. do ZAIKS-u… Te wszystkie koszty, które trzeba ponieść nie chcemy przeznaczać z puli przeznaczonej na leczenie pacjenta i na tym się skupiamy, że środki, które pozyskujemy z NFZ były na diagnostykę, terapię, na dostęp do wszelkich możliwych środków, które są potrzebne pacjentowi bez oszczędzania na nim. Natomiast – telewizja? – mówi naszemu reporterowi Renata Ruman-Dzido.

Nasz reporter dopytał też, czy nie powinno być tak, że w publicznych szpitalach pacjenci mogą oglądać telewizję bez ponoszenia dodatkowych opłat i czy firma obsługująca uiszcza stosowne opłaty.

- Dzierżawa miejsc pod telewizory szpitalne przynosi dodatkowe środki, to nie są duże pieniądze, ale uważam, że szpital powinien się schylać po każdą złotówkę, żebyśmy mogli w sposób stabilny prowadzić naszą działalność.
Z Renatą Ruman-Dzido rozmawia Krzysztof Dobrowolski
Podczas audycji otrzymaliśmy kilka telefonów. Poniżej je prezentujemy.
Telefon słuchacza (1)
Telefon słuchacza (2)
Telefon słuchacza (3)
- W naszym szpitalu jest około 70 odbiorników, więc te opłaty, które szpital miałby ponosić, to byłyby pokaźne kwoty. Dodajmy, że szpital zapewnia bezpłatny dostęp do telewizji w świetlicy, ale aktualnie remontujemy to pomieszczenie, ponieważ chcemy tam urządzić bufet dla pacjentów, miejsce spotkań z rodzinami, bliskimi... Będzie można tam też obejrzeć telewizję bez ponoszenia jakichkolwiek opłat - zapewnia Renata Ruman-Dzido.
12

Zobacz także

2024-06-19, godz. 15:10 Obrzeżek gołębi - jakie zagrożenia niesie ze sobą i jak się go ustrzec? [INTERWENCJA] Problem gołębi powraca – to w kontekście zagrożeń, jakie niesie ich obecność w naszym bliskim otoczeniu. Okazuje się, że zanieczyszczanie odchodami… » więcej 2024-06-18, godz. 13:22 "Tu się nie da żyć". Mieszkańcy bloku przy ul. Armii Krajowej w Opolu apelują o ekrany dźwiękochłonne [INTERWE… - Tu się nie da spokojnie żyć. Musimy mieć non stop zamknięte okna - skarży się pan Andrzej, mieszkaniec bloku przy ul. Armii Krajowej 5 w Opolu. Powodem… » więcej 2024-06-17, godz. 12:48 Ptakobójczy proceder na opolskim Śródmieściu [INTERWENCJA] Rok temu alarmowaliśmy o niepokojącym zjawisku – ptaki, które masowo rozbijały się o szyby budynków. Mimo upływu czasu, sytuacja nie uległa poprawie… » więcej 2024-06-07, godz. 13:36 Dlaczego psy i koty mogą podróżować autokarem, a szynszyle nie? [INTERWENCJA] Dlaczego psy i koty mogą podróżować autokarem, a szynszyle nie? To pytanie zadaje jedna z naszych słuchaczek, która chciała z gryzoniem przemieścić się… » więcej 2024-06-06, godz. 13:14 Namysłowski plac zabaw kością niezgody mieszkańców [INTERWENCJA] W samym sercu osiedla przy ulicy Reymonta w Namysłowie, wśród otaczających go bloków, powstał nowy plac zabaw. Owo miejsce stało się ulubionym punktem… » więcej 2024-06-05, godz. 14:32 Policja poszukuje sprawcy okrutnego postrzelenia kotki w Starych Siołkowicach [INTERWENCJA] Na początku maja w Starych Siołkowicach doszło do tragicznego zdarzenia – kotka opiekująca się piątką młodych kociaków nagle zniknęła. Jakiś czas… » więcej 2024-06-04, godz. 13:02 Dramatyczna sytuacja w Walcowni Rur "Andrzej" [INTERWENCJA] Hutnicy Walcowni Rur "Andrzej" w Zawadzkiem oraz związkowcy z NSZZ Solidarność Śląska Opolskiego walczą o miejsca pracy i swój byt. Dziś (4.06) odbywa… » więcej 2024-06-03, godz. 12:20 Brak udogodnień dla niepełnosprawnych w Skoroszycach: Jakie działania podejmuje urząd? [INTERWENCJA] Zgodnie z ustawą każdy obiekt użyteczności publicznej musi być przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jednak nie wszystkie miejsca spełniają… » więcej 2024-05-29, godz. 16:30 50 lat małżeństwa, a na medal za to i tak trzeba się naczekać. Dlaczego tak jest? - pyta słuchacz [INTERWENCJA] Swym życiem dają innym małżeństwom piękny przykład - przykładni jubilaci, którzy za wieloletnie, trwałe małżeństwo wyróżniani są Medalami za Długoletnie… » więcej 2024-05-28, godz. 14:33 Sytuacja zagrożenia - jak możemy zachować się na wypadek kataklizmu i czy można się do tego przygotować? [INTER… - Schronów nie ma, nie ma ustawy o obronie cywilnej. Tu chodzi nie o straszenie, ale działanie. Miejmy świadomość. To nie jest straszenie - mówi Jacek Gaj… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »