Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » 'Czujemy się oszukani' - Tomasz Wyszkowski o braku…
2024-04-12, 13:40 Autor: Jakub Biel, Dawid Rajwa / oprac. AL

"Czujemy się oszukani" – Tomasz Wyszkowski o braku realizacji inwestycji z Budżetu Obywatelskiego Opola [INTERWENCJA]

Plac za szkołą w dzielnicy Zakrzów [fot. Jakub Biel]
Plac za szkołą w dzielnicy Zakrzów [fot. Jakub Biel]
Wymyślili, jak zmienić swoje najbliższe otoczenie, zbierali podpisy w ramach Budżetu Obywatelskiego Opola, wygrali głosowanie i… czekają od 3 lat na realizację inwestycji. Mowa o mieszkańcach dzielnicy Zakrzów w Opolu, którzy chcieli mieć w najbliższym otoczeniu przestrzeń rekreacyjną skierowaną zarówno do najmłodszych, jak i tych nieco starszych dzieci. Chodzi o budowę terenu rekreacyjnego za szkołą podstawową przy ul. Chorzowskiej. Mimo wygranej, projekt nie został zrealizowany.

Dlaczego tak się stało i czy jest szansa, by coś się ruszyło w tej sprawie?
Tym tematem zajęliśmy się w magazynie interwencyjnym Radia Opole.


- Podjęliśmy trud wygrania budżetu obywatelskiego w roku 2021, to projekt numer 38. Udało się wygrać, niestety projekt nie został do tej pory w żaden sposób zrealizowany - mówi Tomasz Wyszkowski.

- W tzw. międzyczasie było jeszcze spotkanie z panem prezydentem. Cykl był spotkań „Prezydent w Twojej dzielnicy”. Na tym spotkaniu pan prezydent po raz kolejny obiecał, że ten projekt powstanie, że miasto dofinansuje. No, ale niestety to była kolejna obietnica. Przy każdym kontakcie słyszę, że wszyscy się starają, że jest im bardzo przykro, a dzielnica dalej nie ma nawet ławki dla dzieci - mówi Tomasz Wyszkowski.
Tomasz Wyszkowski
- Mam 6-letniego syna, z którym nie mam gdzie chodzić na plac zabaw. Mamy poczucie niezadowolenia i bezradności, bo nikt nam nie chce pomóc. Wygraliśmy w 2021 roku ten projekt obywatelski, cieszyliśmy się, ze to ruszy z kopyta, a tym czasem nic się nie dzieje - mówi Beata, mieszkanka ul. Korneckiego.
Beata, mieszkanka ul. Korneckiego
- Czujemy się oszukani. Ludzie zbierali podpisy, a tak naprawdę nic się nie dzieje - mówi z kolei Andrzej z dzielnicy Zakrzów.
Andrzej, mieszkaniec dzielnicy Zakrzów
- Budżet Obywatelski jest to zawsze głos ludu. Lud wybrał. Budżet ma też zawsze walory edukacyjne, które pokazują, ze mieszkańcy decydują o pieniądzach, które posiadają, które płacą i oni decydują, na jakie konkretnie projekty zostaną wydane - tak mówił Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.
Arkadiusz Wiśniewski
Skąd zatem problem z projektem nr 38? Ratusz przekonuje, że nie odstępuje od chęci realizacji projektu, ale problemem są pieniądze.
- Zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest to inwestycja dla mieszkańców Zakrzowa, dlatego będziemy chcieli ją doprowadzić si do końca. Celowo mówimy o terenie rekreacyjnym, a nie o placu zabaw, ponieważ plac zabaw będzie tylko jednym z elementów szerszej inwestycji. Chcemy tam stworzyć strefę relaksu i odpoczynku - zapewnia Adam Leszczyński, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Opola.

- Cały ten teren wymaga sporych kosztów na rekultywacje. Stąd też to wszystko będzie wymagało czasu oraz nakładów finansowych. W Budżecie Obywatelskim zwyciężyła budowa, wnioskowana wówczas kwota to było 350 tys. złotych. Warto jednak pamiętać, że było to zarówno przed pandemią, jak i wojną w Ukrainie, a co za tym idzie przed gigantyczną inflacją - mówi Leszczyński.

Rzecznik prasowy ratusza podkreśla, że z tych pieniędzy zdecydowano się przygotować koncepcję oraz dokumentację techniczną. Ta pozwoliła poznać realny koszt przygotowania tego terenu, który ma wynieść nie 350 tys. złotych jak zakładał projekt, a kilka milionów.

- Nie będziemy rezygnowali z tego pomysłu. Będziemy chcieli go zrealizować. Szukamy teraz finansowania. Jak tylko to finansowanie znajdziemy, to wówczas będziemy się szykowali do realizacji tego pomysłu - zapewnia rzecznik.
12

Zobacz także

2024-05-24, godz. 14:42 Uciążliwy hałas na ulicy Fabrycznej. Mieszkańcy Lewina Brzeskiego skarżą się na instalację odstraszającą ptaki… Na problemy z hałasem skarżą się mieszkańcy ulicy Fabrycznej w Lewinie Brzeskim. Firma, która graniczy z ich posesjami, zamontowała instalację odstraszającą… » więcej 2024-05-23, godz. 14:55 Mieszkańcy Chmielowic zabiegają o przejście dla pieszych [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji To nie pierwszy raz, kiedy na nasz interwencyjny nr 774 541 541 trafia zgłoszenie od słuchaczy Radia Opole, którzy apelują o wyznaczenie miejsca na przejście… » więcej 2024-05-23, godz. 09:52 O fatalnym stanie drogi z Chocianowic do Lasowic Małych i o świątecznej opiece medycznej w powiecie prudnickim [INT… Uwagi dotyczące świątecznej opieki medycznej w Prudniku zgłosiła nam niedawno jedna ze słuchaczek. W jaki sposób opieka jest zorganizowana i czy takie funkcjonowanie… » więcej 2024-05-21, godz. 14:10 Czworonogi są wśród nas, a w upały też potrzebują wody [INTERWENCJA[ Upał, słońce, wszystko dookoła nas rozgrzane – to szczególny czas, by pomyśleć o naszych czworonożnych. Stąd akcja „Micha zwierz usycha” - ogólnopolska… » więcej 2024-05-17, godz. 15:05 Obecność mętnej wody lub jej całkowity brak w Chróścinie i fala zameldowań w gminie Skoroszyce [INTERWENCJA] Mieszkańcy gminy Skoroszyce skarżą się, że co pewien czas mają w kranie brudną wodę, a czasami przez kilka godzin są jej wręcz całkowicie pozbawieni… » więcej 2024-05-16, godz. 16:14 Gdzie się dzieci mają bawić na tym nyskim podwórku? [INTERWENCJA] Tym razem o problemie mieszkańców Nysy, którzy bardzo chcieliby mieć na swoim podwórku plac zabaw i nawet poczynili pewne kroki w tym kierunku. Chodzi o podwórko… » więcej 2024-05-15, godz. 14:59 Fatalny stan zabytkowego pałacyku w Kluczborku [INTERWENCJA] Powracamy do Kluczborka, które to miasto niedawno było bohaterem naszego programu za sprawą budynku przy ul. Ściegiennego. Chodziło o niebezpieczeństwo… » więcej 2024-05-14, godz. 13:44 Szczęśliwy finał - to lubimy, zajmując się sprawami, które Państwo do nas zgłaszają prosząc o interwencję [… Dziś postanowiliśmy przypomnieć kilka takich spraw, które po audycji - albo jeszcze przed emisją magazynu, jak szukaliśmy sposobu, by dany problem rozwiązać… » więcej 2024-05-13, godz. 14:00 Gołębie uciążliwe dla mieszkańców spółdzielczego bloku w Brzegu [INTERWENCJA] Gołębie – jedni je dokarmiają, inni przeganiają. Nie brakuje ostrzeżeń przed zagrożeniami, które mają nieść same ptaki, jak też ich odchody. Pojawiają… » więcej 2024-05-10, godz. 15:05 Sporna opłata za uprzątnięcie strychu. Sprawa z ulicy Licealnej w Opolu [INTERWENCJA] Sprawa, którą zajęliśmy się w piątkowym magazynie interwencyjnym, została zgłoszona przez jednego z mieszkańców ulicy Licealnej w Opolu. Pan Zygmunt… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »