Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » „Ratujmy zabytkowe odbiorniki radiowe!' - takie…
2024-03-25, 15:05 Autor: Dawid Rajwa, Krzysztof Dobrowolski / oprac. AL

„Ratujmy zabytkowe odbiorniki radiowe!" - takie rzeczy tylko w Przeczy [INTERWENCJA]

Włodzimierz Szwajcowski, założyciel Muzeum Polskiego Radia Lampowego w Przeczy[fot. Agnieszka Pietrzyk]
Włodzimierz Szwajcowski, założyciel Muzeum Polskiego Radia Lampowego w Przeczy[fot. Agnieszka Pietrzyk]
Skarby można znaleźć na strychach, w piwnicach, a nawet na śmietnikach, a mowa o starych lampowych odbiornikach radiowych. Nawet te niesprawne czy podniszczone przywraca do świetności Włodzimierz Szwajcowski, założyciel Muzeum Polskiego Radia Lampowego w Przeczy, który był dziś (25.03) gościem magazynu interwencyjnego.
Polskie Radio Lampowe „PRL” to mini muzeum, które powstało w prywatnym domu w małej miejscowości Przecza w województwie opolskim, gdzie zgromadzono zabytki dawnej techniki radiowej, lampowej, jak i tranzystorowej do lat 80′ ubiegłego wieku. Skąd pomysł, by zająć się kolekcjonowaniem takich przedmiotów, zapytaliśmy Włodzimierza Szwajcowskiego.
Włodzimierz Szwajcowski (1)
Nasz gość przywiózł ze sobą odbiornik Violetta rocznik 1962. W jaki sposób ten odbiornik trafił do rąk Włodzimierza Szwajcowskiego oraz w jaki sposób i w jakim stanie trafiają inne egzemplarze? Czy w zasobach są jakieś wyjątkowe "perełeczki"?
Z Włodzimierzem Szwajcowskim rozmawia Krzysztof Dobrowolski
Aktualnie w kolekcji jest ponad 350 różnych eksponatów już odnowionych, jak i do renowacji, ale może ich być więcej, wszystko zależy od tego, czy ktoś ze słuchaczy chciałby się podzielić swoimi domowymi „skarbami”. Może w piwnicy, stodole, na strychu leży zapomniany odbiornik, magnetofon czy gramofon, obojętnie w jaki stanie, wszystko się przyda przy ratowaniu poszczególnych egzemplarzy.
Włodzimierz Szwajcowski (3)
Podczas programu otrzymaliśmy kilka telefonów od słuchaczy. Poniżej prezentujemy kilka z nich. Nasz gość odpowiedział na nie podczas audycji.
Telefon (1)
Telefon (2)
Telefon (3)
Tematem zajęli się Dawid Rajwa i Krzysztof Dobrowolski. Cały magazyn interwencyjny jest do posłuchania poniżej.

Zobacz także

2024-04-11, godz. 12:33 Dziewiętlice: "Stan mostku jest krytyczny. Jak pogotowie przyjeżdża, to sanitariusz musi wysiąść z karetki i powiedzieli… Z interwencją do Radia Opole zgłosił się Krzysztof Zimkowski, który skarży się na stan przeprawy prowadzącej do domu jego matki w Dziewiętlicach. Nasz… » więcej 2024-04-10, godz. 15:10 Niemodlin: "Co to za Rynek? Proszę o interwencję szybką" [INTERWENCJA] "Kiedy przyjedziecie do Niemodlina zobaczyć ten Rynek, jak tu wygląda? Samochody stoją na chodnikach, ani przejścia dobrego nie ma, parking jest z tyłu Rynku… » więcej 2024-04-09, godz. 12:15 "Wyminięcie np. straży, karetki, śmieciarki, bywa czasem niemożliwe" - pisze do nas mieszkaniec Dzielnicy Grudzice… Tym razem temat do audycji zgłosił nam mieszkańców dzielnicy Grudzice w Opolu, a sprawa dotyczy problemów z dojazdem do osiedla przy ul. Joanny Chmielewskiej… » więcej 2024-04-04, godz. 19:30 "Ja ten wodomierz wyrzucę, nie oddam im za darmo, tylko wyrzucę. No, to chyba coś jest nie tak?" - pyta nasz słuchacz… Wodomierze – ich dotyczył piątkowy (05.04) magazyn interwencyjny, a to za sprawą telefonu od naszego słuchacza, który zwrócił się do nas z pytaniem dotyczącym… » więcej 2024-04-04, godz. 21:53 "My się do szkoły spóźniamy notorycznie" - mówi słuchacz zgłaszający problemy na trasie kolejowej Nysa - Kędzierzyn-Koźle… Dojeżdżający do Kędzierzyna-Koźla z Głogówka uczeń poprosił Radio Opole o pomoc w imieniu nie tylko swoim, ale wszystkich pasażerów POLREGIO na trasie… » więcej 2024-04-02, godz. 20:30 Zabytek może zatonąć, remont w stoczni jest niezbędny. Co dalej z "Barką"? [INTERWENCJA] "Barka" może zatonąć, remont w stoczni jest niezbędny" - pisaliśmy 13 września 2023 roku. W audycji interwencyjnej harcmistrz Maria Markuszewska, założycielka… » więcej 2024-03-29, godz. 14:37 Gdzie policyjny pies powinien spędzić emeryturę - w kojcu czy nowym domu? [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Niespełna 300 komentarzy pojawiło się pod postem umieszczonym kilka dni temu w mediach społecznościowych na profilu Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach… » więcej 2024-03-28, godz. 13:40 Mieszkańcy Krapkowic skarżą się na odpady składowane przy ul. Opolskiej [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji „Momentami tak śmierdzi, że nie można wytrzymać”. Do naszej redakcji zgłosili się mieszkańcy Krapkowic, którzy skarżą się na sterty odpadów przy… » więcej 2024-03-27, godz. 14:54 Egzamin na prawo jazdy zdać niełatwo [INTERWENCJA] Na nasz interwencyjny telefon 774 541 541 trafiło ostatnio zgłoszenie, w którym jeden z naszych słuchaczy skarży się na Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego… » więcej 2024-03-26, godz. 14:00 Kto i gdzie może rozwieszać swoje materiały wyborcze? [INTERWENCJA] Kampania wyborcza trwa, to też taki czas, kiedy z płotów, bilbordów, witryn sklepowych, przystanków, słupów ogłoszeniowych i fasad budynków uśmiecha… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »