Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » 'Nic mi się nie zaświeciło, że to może być…
2024-02-23, 13:40 Autor: Dawid Rajwa, Krzysztof Dobrowolski, oprac. Agnieszka Lubczańska

"Nic mi się nie zaświeciło, że to może być oszustwo" [INTERWENCJA]

[fot. https://pixabay.com/pl]
[fot. https://pixabay.com/pl]
„Mamo, zepsuł mi się telefon - to jest mój nowy numer. Zapisz sobie” - wiadomość takiej treści otrzymała jedna ze słuchaczek Radia Opole. Niewiele brakowało, a stałaby się ofiarą oszustów. Postanowiła nam o tym opowiedzieć i w ten sposób ostrzec też innych słuchaczy. Ale są i inne osoby, których interwencje mogą uratować seniorów przed „wsparciem wnuczka” lub innymi oszustwami.

Tym tematem zajęliśmy się dziś
(23.02) w paśmie interwencyjnym, prosząc w audycji o komentarz młodszego inspektora Huberta Adamka, I zastępcę komendanta powiatowego policji w Kędzierzynie-Koźlu.
Ze słuchaczką rozmawia Dawid Rajwa - cz. 1
Ze słuchaczką rozmawia Dawid Rajwa - cz. 2
Co - po całej historii - radzi innym w takich sytuacjach nasza słuchaczka?
Ze słuchaczką rozmawia Dawid Rajwa - cz. 3
Podczas audycji otrzymaliśmy telefony od naszych słuchaczu, kilka z nich, ku przestrodze, prezentujemy poniżej.
Telefon (1)
Telefon (2)
Telefon (3)
Telefon (4)
O komentarz do procederu oszustów poprosiliśmy młodszego inspektora Huberta Adamka, I zastępcę komendanta powiatowego policji w Kędzierzynie-Koźlu.

Rozmowę zaczęliśmy od opowieści policjanta o jednym z pracowników banku, który wykazał się czujnością i empatią ustrzegając klienta przed pozostaniem ofiarą oszusta. Historia ta dowodzi, że aura zagrożenia i presja czasu, sprawiają, że ludzie robią rzeczy, których normalnie by nie zrobili. Nasz gość zauważ, że straty finansowe to jest jedno, ale trauma u ofiar takich oszustw jest ogromna.

- Ci ludzie przeżywają to naprawdę bardzo poważnie - zauważa mł. insp. Hubert Adamek.
Posłuchaj rozmowy z mł. insp. Hubertem Adamkiem (1)
- Radzimy, aby po odebraniu takiego telefonu, rozłączyć się i zadzwonić na numer, który my posiadamy do tego rozmówcy i zapytać, czy ten ktoś rzeczywiście do nas dzwonił - mówi Adamek.
Posłuchaj rozmowy z mł. insp. Hubertem Adamkiem (2)
12

Zobacz także

2024-04-23, godz. 17:07 Fatalny stan ulicy i chodników zgłaszają mieszkańcy ul. Łąkowej w Opolu [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Ulica Łąkowa to odnoga ulicy Spychalskiego w Opolu, gdzie znajduje się supermarket i wysokie bloki. Do naszej redakcji zgłosił się pan Tomasz, mieszkaniec… » więcej 2024-04-19, godz. 19:30 "To jest jakiś absurd" - tak mieszkańcy Pasieki komentują prace budowlane na dzielnicy. Czy jest szansa na korektę?… Z tematem zgłosili się do nas mieszkańcy Wyspy Pasieka w Opolu, wskazując, że w centralnym punkcie budowanego chodnika, który powstaje w sąsiedztwie remontowanego… » więcej 2024-04-18, godz. 16:55 Mieszkańcy Szymiszowa skarżą się na działalność kopalni. "Cały czas są wibracje" [INTERWENCJA] - posłuchaj całej… Hałas, zapylenie, wstrząsy powodujące pęknięcia. Mieszkańcy Szymiszowa skarżą się na działalność kopalni kamienia wapiennego, która znajduje się… » więcej 2024-04-18, godz. 14:30 Instalacja OZE na budynkach TBS w Opolu bez poinformowania mieszkańców [INTERWENCJA] „Nie wiedział, co się dzieje. Nikt go nie uprzedzał, jak było w zwyczaju. Widział obcych ludzi kręcących się po jego budynku. Przemieszczali się z parteru… » więcej 2024-04-16, godz. 14:33 Wyjąca "czujka" - jak się zachować w takiej sytuacji? [INTERWENCJA] Co zrobić w sytuacji, gdy u sąsiadów w bloku od dłuższego czasu „wyje” czujka i nikt nie reaguje? Powinniśmy interweniować? Czy możemy się niepokoić… » więcej 2024-04-15, godz. 20:30 Mieszkanka Niemodlina w walce o swoje dobro [INTERWENCJA] - posłuchaj audycji Mieszkanka Niemodlina od ponad 7 lat walczy z wymiarem sprawiedliwości. W 2017 r. otrzymała pismo o wszczęciu egzekucji komorniczej na kwotę niespełna 2 tys… » więcej 2024-04-12, godz. 15:55 Gdzie w Opolu są schrony? [INTERWENCJA] Czy w wypadku zagrożenia wiemy, gdzie się schronić, gdzie jest najbliższy schron? A jeśli nie, to gdzie można się tego dowiedzieć? To pytanie, które zadaje… » więcej 2024-04-12, godz. 13:40 "Czujemy się oszukani" – Tomasz Wyszkowski o braku realizacji inwestycji z Budżetu Obywatelskiego Opola [INTERWENC… Wymyślili, jak zmienić swoje najbliższe otoczenie, zbierali podpisy w ramach Budżetu Obywatelskiego Opola, wygrali głosowanie i… czekają od 3 lat na realizację… » więcej 2024-04-11, godz. 12:33 Dziewiętlice: "Stan mostku jest krytyczny. Jak pogotowie przyjeżdża, to sanitariusz musi wysiąść z karetki i powiedzieli… Z interwencją do Radia Opole zgłosił się Krzysztof Zimkowski, który skarży się na stan przeprawy prowadzącej do domu jego matki w Dziewiętlicach. Nasz… » więcej 2024-04-10, godz. 15:10 Niemodlin: "Co to za Rynek? Proszę o interwencję szybką" [INTERWENCJA] "Kiedy przyjedziecie do Niemodlina zobaczyć ten Rynek, jak tu wygląda? Samochody stoją na chodnikach, ani przejścia dobrego nie ma, parking jest z tyłu Rynku… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »