Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Bezdomność wymaga pomocy, ale na czym ona powinna…
2024-02-22, 14:07 Autor: Krzysztof Dobrowolski, oprac. Agnieszka Lubczańska

Bezdomność wymaga pomocy, ale na czym ona powinna polegać i dlaczego nie każde pomaganie jest dobre [INTERWENCJA]

Bezdomny [fot. Agnieszka Stefaniak]
Bezdomny [fot. Agnieszka Stefaniak]
„Na jaką pomoc mogą liczyć bezdomni w Oleśnie?” – telefon z takim pytaniem trafił na interwencyjną skrzynkę Radia Opole. To jedno z takich pytań, na które odpowiedzi postanowiliśmy poszukać. Okazało się, że nie chodzi tu o zwykłą informację dla naszego słuchacza, a bardziej interwencję w jego sprawie, która odsłoniła także pewne problemy ze współpracą z bezdomnymi w ogóle.

Do rozmowy zaprosiliśmy Artura Wilperta z Caritas Diecezji Opolskiej, skontaktowaliśmy się też z Marleną Szulc, kierowniczką Ośrodka Pomocy Społecznej w Oleśnie
.

Telefon słuchacza
Z panem Romanem z Olesna rozmawia Krzysztof Dobrowolski
Do studia zaprosiliśmy Artura Wilperta z Caritasu Diecezji Opolskiej.

- Cieszę się, że ten sygnał sprowokuje nas teraz do mądrej dyskusji o roztropnym pomaganiu. Nie każde pomaganie jest dobre - zauważa Artur Wilpert.
Artur Wilpert
- 90% naszych rozmów z osobami bezdomnymi zawsze jest pomocnych: pomagać, interweniować, wspierać, ale 10% zostawię sobie na to, co też jest faktem, a mianowicie ich taka nielojalność. Około 30 nazwiska w naszej ewidencji, mówię tu o łaźni dla bezdomnych, to są nazwiska fałszywe. My nie odmawiamy im pomocy, ale też prosimy o spełnienie pewnych minimalnych formalności. To są osoby w pewnym sensie niereformowalne, nie chcą się poddać elementarnym normą - opowiada Artur Wilpert.

- Kiedy tłumaczymy, że po mieszkanie socjalne można się zgłaszać tam, gdzie było się ostatnio zameldowanym, to jest proste, elementarne prawo, ale jest często nieakceptowane przez bezdomnych - zauważa Wilpert.

- Oczekujemy współpracy, bo to potem pomaga w rzetelnym, uczciwym pomaganiu - podkreśla Wilpert.
Posłuchaj rozmowy z Arturem Wilpertem
Podczas audycji otrzymaliśmy taki telefon od słuchaczki audycji.
Telefon słuchaczki
Skontaktowaliśmy się z Marleną Szulc, kierowniczką Ośrodka Pomocy Społecznej w Oleśnie, która podzieliła się ze słuchaczami swoimi spostrzeżeniami w omawianym temacie.
Posłuchaj rozmowy z Marleną Szulc
12

Zobacz także

2024-04-19, godz. 19:30 "To jest jakiś absurd" - tak mieszkańcy Pasieki komentują prace budowlane na dzielnicy. Czy jest szansa na korektę?… Z tematem zgłosili się do nas mieszkańcy Wyspy Pasieka w Opolu, wskazując, że w centralnym punkcie budowanego chodnika, który powstaje w sąsiedztwie remontowanego… » więcej 2024-04-18, godz. 16:55 Mieszkańcy Szymiszowa skarżą się na działalność kopalni. "Cały czas są wibracje" [INTERWENCJA] - posłuchaj całej… Hałas, zapylenie, wstrząsy powodujące pęknięcia. Mieszkańcy Szymiszowa skarżą się na działalność kopalni kamienia wapiennego, która znajduje się… » więcej 2024-04-18, godz. 14:30 Instalacja OZE na budynkach TBS w Opolu bez poinformowania mieszkańców [INTERWENCJA] „Nie wiedział, co się dzieje. Nikt go nie uprzedzał, jak było w zwyczaju. Widział obcych ludzi kręcących się po jego budynku. Przemieszczali się z parteru… » więcej 2024-04-16, godz. 14:33 Wyjąca "czujka" - jak się zachować w takiej sytuacji? [INTERWENCJA] Co zrobić w sytuacji, gdy u sąsiadów w bloku od dłuższego czasu „wyje” czujka i nikt nie reaguje? Powinniśmy interweniować? Czy możemy się niepokoić… » więcej 2024-04-15, godz. 20:30 Mieszkanka Niemodlina w walce o swoje dobro [INTERWENCJA] - posłuchaj audycji Mieszkanka Niemodlina od ponad 7 lat walczy z wymiarem sprawiedliwości. W 2017 r. otrzymała pismo o wszczęciu egzekucji komorniczej na kwotę niespełna 2 tys… » więcej 2024-04-12, godz. 15:55 Gdzie w Opolu są schrony? [INTERWENCJA] Czy w wypadku zagrożenia wiemy, gdzie się schronić, gdzie jest najbliższy schron? A jeśli nie, to gdzie można się tego dowiedzieć? To pytanie, które zadaje… » więcej 2024-04-12, godz. 13:40 "Czujemy się oszukani" – Tomasz Wyszkowski o braku realizacji inwestycji z Budżetu Obywatelskiego Opola [INTERWENC… Wymyślili, jak zmienić swoje najbliższe otoczenie, zbierali podpisy w ramach Budżetu Obywatelskiego Opola, wygrali głosowanie i… czekają od 3 lat na realizację… » więcej 2024-04-11, godz. 12:33 Dziewiętlice: "Stan mostku jest krytyczny. Jak pogotowie przyjeżdża, to sanitariusz musi wysiąść z karetki i powiedzieli… Z interwencją do Radia Opole zgłosił się Krzysztof Zimkowski, który skarży się na stan przeprawy prowadzącej do domu jego matki w Dziewiętlicach. Nasz… » więcej 2024-04-10, godz. 15:10 Niemodlin: "Co to za Rynek? Proszę o interwencję szybką" [INTERWENCJA] "Kiedy przyjedziecie do Niemodlina zobaczyć ten Rynek, jak tu wygląda? Samochody stoją na chodnikach, ani przejścia dobrego nie ma, parking jest z tyłu Rynku… » więcej 2024-04-09, godz. 12:15 "Wyminięcie np. straży, karetki, śmieciarki, bywa czasem niemożliwe" - pisze do nas mieszkaniec Dzielnicy Grudzice… Tym razem temat do audycji zgłosił nam mieszkańców dzielnicy Grudzice w Opolu, a sprawa dotyczy problemów z dojazdem do osiedla przy ul. Joanny Chmielewskiej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »