Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Społeczny protest w Kluczborku. Mieszkańcy zbierają…
2024-01-29, 14:29 Autor: Krzysztof Dobrowolski /oprac. Agnieszka Pietrzyk

Społeczny protest w Kluczborku. Mieszkańcy zbierają podpisy przeciwko zakładowi recyklingu [INTERWENCJA]

Ulica Fabryczna w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Ulica Fabryczna w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Mieszkańcy Kluczborka stanęli w obronie swojego środowiska naturalnego, wyrażając jednoznaczny sprzeciw wobec planów budowy zakładu recyklingu tworzyw sztucznych w okolicy ul. Fabrycznej. Planowane przedsięwzięcie, oznaczone symbolem P2 w planie zagospodarowania przestrzennego informuje, że dana lokalizacja nie jest odpowiednia do zakładania takiego typu obiektów, aby mógł powstać tam zakład recyklingu tworzyw sztucznych musiałby widnieć symbol O. Jednak to nie jedyny powód oburzenia mieszkańców. Ten obszar został zakwalifikowany jako obszar o szczególnym znaczeniu dla ochrony przyrody - należy do sieci Natura 2000. Budowa zakładu recyklingu w takim miejscu stwarzałaby poważne zagrożenie dla miejscowej fauny i flory, a także zakłócałaby naturalne ekosystemy. Mieszkańcy postanowili złożyć petycję do burmistrza i udało się im zebrać ponad 2 tysiące podpisów. Czy jednak to wystarczy?
- My mamy dalej pytania: ile wody będzie rocznie zużywać ten zakład, jakie związki chemiczne będą przenikały do wód, bo woda, która będzie schładzać i będzie oczyszczać ten plastik po przetopieniu i czy będzie uchodziła bezpośrednio po kanalizacji... Mieszkańcy Kluczborka niestety jeszcze tego nie wiedzą - komunikuje zaniepokojona mieszkanka Kluczborka.
Mieszkanka Kluczborka, Kamila Kuźmicka 1
Nasza reporterka, Anna Kurc, jeszcze w grudniu wybrała się na protest sprzeciwiający się tej budowie.

- Obawiamy się rozmiarów takiego zakładu w obrębie gdzie jest ponad tysiąc mieszkańców, którzy nie chcą takiego zakładu i nie widzimy żadnych pozytywnych aspektów takiego przedsięwzięcia - oznajmia mieszkanka Kluczborka.

- Nie mamy tutaj najzdrowszego klimatu i jeszcze nam się funduje bez takich konsultacji społecznych takie niespodzianki - mówi zdenerwowany kluczborczanin.

- Ludzie z Kuniowa, z Ligoty, Kraskowa i Nowego Dworu też są oburzeni, przecież to pójdzie w każdym kierunku, nie tylko w nasza stronę - oznajmia zaniepokojona kluczborczanka.

- Jesteśmy zaniepokojeni taką sytuacją, bo nie mamy dostępu do większej ilości informacji na ten temat - alarmuje mieszkanka.
Protestujący mieszkańcy Kluczborka
Zapytaliśmy Kamili Kuźmickiej, jednej z zaangażowanych mieszkanek, która ma oryginał tej petycji jakie informacje zebrali mieszkańcy Kluczborka.


- Teren tej działki jest oznaczany symbolem 2P, czyli pod produkcję i przemysł. Nie mogą być na tym terenie przetwarzane żadne śmieci oraz żadne odpady, tym bardziej że kilkaset metrów dalej są tereny chronione np: Natura 2000 i łąki stobrawskie, a są to tereny szczególnej ochrony. I dlatego nie rozumiemy zaparcia pana burmistrza. Dlaczego ta inwestycja nie została odrzucona w tej lokalizacji od początku? - zastanawia się pani Kamila Kuźmicka.
Kamila Kuźmicka 2
Burmistrz Kluczborka, Jarosław Kielar skomentował wypowiedzi mieszkańców oraz przede wszystkim zapis planu zagospodarowania terenu.

- Ten zapis budzi duże kontrowersje, a decyzja moja jest taka, że komisja urbanistyczna, która działa przy burmistrzu będzie tą sprawą indywidualnie się zajmować plus osoba, która projektowała ten plan zagospodarowania przestrzennego. Ja od razu powiem, że nie ma żadnego zamiaru, aby jakieś zmiany w planie robić, żeby było to zmiany, które miałyby spowodować usankcjonowanie tej inwestycji - podkreśla burmistrz Kluczborka.
Burmistrz Kluczborka, Jarosław Kielar 1
Warto zauważyć determinację mieszkańców Kluczborka w domaganiu się odpowiedzi i działań ze strony władz lokalnych. Ostateczne słowa burmistrza Kluczborka, Jarosława Kielara, sugerują, że sprawa ta będzie poddana gruntownej analizie, a decyzje podejmowane będą w oparciu o rzetelną ocenę sytuacji i uwzględnienie głosu społeczności lokalnej.

Mieszkańcy Kluczborka mają nadzieję, że ich obawy zostaną wysłuchane i że władze podejmą mądre i odpowiedzialne decyzje, które będą służyć nie tylko interesom ekonomicznym, ale przede wszystkim ochronie środowiska naturalnego i zdrowiu społeczności lokalnej.

Jak zakończy się sprawa? Aby dowiedzieć się więcej posłuchaj całej audycji poniżej.

Zobacz także

2024-03-06, godz. 16:10 Opole: Czy to jest marnotrawstwo, czy jest jakieś uzasadnienie rozświetlenia parteru budynku CUP? [INTERWENCJA] Środowe popołudnie rozpoczniemy od kolejnego magazynu interwencyjnego. Tym razem powiemy o tym, co może zastanawiać niejednego z kierowców, jadących wieczorową… » więcej 2024-03-04, godz. 14:05 "Nie umiem sobie poradzić, walczę z nimi od września i nie ma żadnych efektów". Czy po interwencji coś się zmieni?… Zwisające kable, ale też biegnące przez środek ścian korytka z okablowaniem - tak wygląda instalacja jednego z operatorów - dostawców usług przy ul. Ligonia… » więcej 2024-03-01, godz. 15:24 Obawiali się powstania zakładu recyklingu tworzyw sztucznych. W grudniu był protest w tej sprawie. Jest decyzja [IN… Temat ten poruszaliśmy w jednej z naszych audycji interwencyjnych na początku grudnia zeszłego roku, w tym wydaniu audycji powracamy, do to jedna z takich spraw… » więcej 2024-02-29, godz. 16:30 Ulica Chełmońskiego w Opolu jako drogowa antywizytówka miasta [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji "Pływający" chodnik, który jest przeglądem sztuki budowlanej i materiałów brukarskich z ostatniego półwiecza. Do tego droga z historyczną kostką, miejscami… » więcej 2024-02-29, godz. 12:10 Czy w Opolu brakuje publicznych toalet? [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji O organizację na Małym Rynku w Opolu publicznej toalety wnioskują właściciele działających tam punktów gastronomicznych. Okolica jest coraz popularniejszym… » więcej 2024-02-26, godz. 15:45 Wielbiciele zwierząt mają coraz bardziej dogodne warunki zabierania czworonogów do przestrzeni publicznych, a to wielki… Okazuje się, że już blisko co druga osoba ma alergię i jak tłumaczą specjaliści nie łatwo będzie odwrócić te statystyki. Epidemia alergii jest już… » więcej 2024-02-23, godz. 13:40 "Nic mi się nie zaświeciło, że to może być oszustwo" [INTERWENCJA] „Mamo, zepsuł mi się telefon - to jest mój nowy numer. Zapisz sobie” - wiadomość takiej treści otrzymała jedna ze słuchaczek Radia Opole. Niewiele… » więcej 2024-02-22, godz. 14:07 Bezdomność wymaga pomocy, ale na czym ona powinna polegać i dlaczego nie każde pomaganie jest dobre [INTERWENCJA] „Na jaką pomoc mogą liczyć bezdomni w Oleśnie?” – telefon z takim pytaniem trafił na interwencyjną skrzynkę Radia Opole. To jedno z takich pytań… » więcej 2024-02-21, godz. 14:40 "Ciarki przechodzą słuchając historii o znęcaniu się nad zwierzętami" [INTERWENCJA] Los zwierząt wielu słuchaczom Radia Opole nie jest obojętny, trafiają do nas m.in. sygnały o problemach, jakie towarzyszą interwencjom osób chroniących… » więcej 2024-02-20, godz. 15:30 Wyprzedzanie na autostradzie przez duże samochody ciężarowe - czy to jest dozwolone? [INTERWENCJA] Tym razem o bezpieczeństwie na autostradach. Na prośbę naszego słuchacza, sprawdzimy czy wciąż obowiązują na autostradzie przepisy związane z wyprzedzaniem… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »