Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Most Zamkowy - licytacja na kolory trwa, a kiedy…
2023-12-07, 14:50 Autor: Agnieszka Stefaniak, oprac. Agnieszka Lubczańska

Most Zamkowy - licytacja na kolory trwa, a kiedy remont? Remontu domaga się także kaplica na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej - czy jest na to szansa? [INTERWENCJA]

Most Zamkowy w Opolu [fot. Agnieszka Stefaniak]
Most Zamkowy w Opolu [fot. Agnieszka Stefaniak]
Kaplica na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej [fot. Jarosław Madzia]
Kaplica na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej [fot. Jarosław Madzia]
Miasto mówi o kolorze zielonym albo grafitowym, konserwator zabytków wskazuje na oliwkowy, a my pytamy o... remont. Kiedy Most Zamkowy w Opolu doczeka się generalnej naprawy? Obiekt, który trafił na listę zabytków jest w fatalnym stanie. Jak przekazuje Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków już w 2019 roku wydano zalecenia dla miasta, dotyczące konieczności przeprowadzanie tam prac naprawczych. Zapytany o remont mostu rzecznik ratusza odpowiada, że miasto wciąż szuka możliwości dofinansowania zadania z pieniędzy zewnętrznych, a nie z własnego budżetu.

Tematem historycznej już rdzy i przyszłości Mostu Zamkowego zajęliśmy się w paśmie interwencyjnym Radia Opole. Przy okazji pytamy także o kaplicę cmentarną przy ul. Wrocławskiej - dlaczego obiekt popadający w ruinę wciąż nie trafił na listę zabytków?
Most Zamkowy w Opolu trafił do rejestru zabytków. Jakie były argumenty i jakie są zalecenia konserwatorskie, zapytaliśmy Elżbietę Molak, Opolską Wojewódzką Konserwator Zabytków.
Elżbieta Molak (1)
Miastu został wyznaczony czas do 2024 roku, by zająć się mostem. Miasto odpowiedziało. Jest już gotowy dokument, a konserwator zabytków przekazała nam, że jest zadowolona z tego planu Urzędu Miasta Opola.

- Uwzględnia zarówno uwarunkowania techniczne, czyli wzmocnienie mostu, żeby spełniał wymogi nośności, przy czym, zachowane zostaną wszystkie parametry historycznego mostu w zakresie jego szerokości, długości, sposobu litowania, balustrady, cały układ konstrukcyjny zostanie poddany tylko pracom naprawczym.

A co z kolorem, zapytaliśmy panią konserwator.

- Kolor to jest najmniejszą sprawą. Ze względów konserwatorskich najważniejsze jest, żeby wykonać prawidłowo zabezpieczenia antykorozyjne, żeby ten remont był naprawdę profesjonalny na dziesięciolecia, a wpływy negatywne warunków atmosferycznych nie przyczyniały się do jego degradacji - mówi Elżbieta Molak.
Elżbieta Molak (2)
Podrążyliśmy jednak temat koloru. Jaki kolor mostu widzi Opolska Konserwator Zabytków? Oliwkowozielony?
Elżbieta Molak (3)
Jaki będzie zatem ten kolor, zapytaliśmy Adama Leszczyńskiego, rzecznika Urzędu Miasta Opola.

- Najprawdopodobniej będzie on albo zielony, albo grafitowy. To będzie zależało od tego jeszcze, jak głęboko wejdziemy w strukturę tych farb. Sprawdzimy dokładny kolor i wtedy trzeba go odtworzyć. To też jest decyzja pani konserwator zabytków. Żółty mostek przestanie być żółty - mówi Adam Leszczyński.

- Już takie pierwsze próbki są pobrane, stad też wiedza, że ten most najprawdopodobniej był kiedyś zielony, ale jest też możliwość, że mógł mieć kolor grafitowy - dodaje rzecznik miasta.
Adam Leszczyński
Co dalej z realizacją przebudowy mostu?

- Staramy się o dofinansowanie, taki był też cel od samego początku. Ostatni nasz wniosek do programu dofinansowania renowacji zabytków przegrał m.in. z rewitalizacją cmentarza czy krzyża na placu św. Sebastiana, ale nie składamy broni - wyjaśnia Adam Leszczyński, rzecznik urzędu miasta Opola.
Adam Leszczyński (2)
12

Zobacz także

2024-02-29, godz. 16:30 Ulica Chełmońskiego w Opolu jako drogowa antywizytówką miasta [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji "Pływający" chodnik, który jest przeglądem sztuki budowlanej i materiałów brukarskich z ostatniego półwiecza. Do tego droga z historyczną kostką, miejscami… » więcej 2024-02-29, godz. 12:10 Czy w Opolu brakuje publicznych toalet? [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji O organizację na Małym Rynku w Opolu publicznej toalety wnioskują właściciele działających tam punktów gastronomicznych. Okolica jest coraz popularniejszym… » więcej 2024-02-26, godz. 15:45 Wielbiciele zwierząt mają coraz bardziej dogodne warunki zabierania czworonogów do przestrzeni publicznych, a to wielki… Okazuje się, że już blisko co druga osoba ma alergię i jak tłumaczą specjaliści nie łatwo będzie odwrócić te statystyki. Epidemia alergii jest już… » więcej 2024-02-23, godz. 13:40 "Nic mi się nie zaświeciło, że to może być oszustwo" [INTERWENCJA] „Mamo, zepsuł mi się telefon - to jest mój nowy numer. Zapisz sobie” - wiadomość takiej treści otrzymała jedna ze słuchaczek Radia Opole. Niewiele… » więcej 2024-02-22, godz. 14:07 Bezdomność wymaga pomocy, ale na czym ona powinna polegać i dlaczego nie każde pomaganie jest dobre [INTERWENCJA] „Na jaką pomoc mogą liczyć bezdomni w Oleśnie?” – telefon z takim pytaniem trafił na interwencyjną skrzynkę Radia Opole. To jedno z takich pytań… » więcej 2024-02-21, godz. 14:40 "Ciarki przechodzą słuchając historii o znęcaniu się nad zwierzętami" [INTERWENCJA] Los zwierząt wielu słuchaczom Radia Opole nie jest obojętny, trafiają do nas m.in. sygnały o problemach, jakie towarzyszą interwencjom osób chroniących… » więcej 2024-02-20, godz. 15:30 Wyprzedzanie na autostradzie przez duże samochody ciężarowe - czy to jest dozwolone? [INTERWENCJA] Tym razem o bezpieczeństwie na autostradach. Na prośbę naszego słuchacza, sprawdzimy czy wciąż obowiązują na autostradzie przepisy związane z wyprzedzaniem… » więcej 2024-02-19, godz. 15:10 Kto wozi nas po mieście? Słuchacz Radia Opole pyta o kompetencje taksówkarzy [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audy… Na taksówkarza, który nie zna topografii Opola, poskarżył nam się jeden z naszych słuchaczy. Czy jednak na pewno był to taksówkarz? A jeśli nawet, to… » więcej 2024-02-16, godz. 15:55 Czemu zamiatarki jeżdżą wieczorami, kiedy jest mniejszy dostęp do powierzchni zabrudzonych? [INTERWENCJA] Jaki jest sens wysyłania sprzętu do zamiatania ulic, gdy są na nich zaparkowane samochody i nie da się swobodnie dojechać do najbardziej zabrudzonych miejsc?… » więcej 2024-02-15, godz. 14:10 "Nic o nas, bez nas". Mieszkańcy Kolonii Gosławickiej nie chcą magazynu odpadów [INTERWENCJA] - posłuchaj całej … Mieszkańcy Kolonii Gosławickiej w Opolu obawiają się inwestycji związanej z utworzeniem składowiska odpadów. Prywatny inwestor wystąpił do urzędu po… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »