Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » 'Upłynęło już 12 lat od śmierci człowieka…
2023-11-01, 15:28 Autor: Krzysztof Dobrowolski / oprac. Agnieszka Pietrzyk

"Upłynęło już 12 lat od śmierci człowieka, a nieboszczyk wciąż figuruje w licznych rejestrach żywych" - czyli co zrobić z listami, które przychodzą do osoby zmarłej? [INTERWENCJA]

Listy do zmarłego adresata [fot. Envato.com]
Listy do zmarłego adresata [fot. Envato.com]
Korespondencje, które są adresowane do osób, których już nie ma wśród nas potrafią przychodzić latami. Firmy windykacyjne, banki, operatorzy sieci komórkowych niejednokrotnie wydzwaniają przez długi czas do bliskich po śmierci członka rodziny. Czy możemy coś z tym zrobić? A może wystarczy poinformować Pocztę Polską o śmierci krewnego i przekierować listy? Niestety to wszystko nie jest takie proste jakie się wydaje...

Krystyna Machnik, zastępca dyrektora regionu sieci Poczty Polskiej zagościła w naszym studiu interwencyjnym i zabrała głos w tym temacie.

- Jaka jest rola w tym wszystkim Poczty Polskiej? My jesteśmy pośrednikiem między nadawcą, a adresatem. Tak de facto właścicielem tej przesyłki jest nadawca, on składa nam dyspozycję do kogo mamy doręczyć tę przesyłkę i życzy sobie, aby ta usługa była wykonana z jego wolą. Niejako nawiązuje z nami umowę, a my - jednostki Poczty Polskiej jesteśmy zobowiązani, żeby tą przesyłkę doręczyć zgodnie z życzeniem. - mówi Krystyna Machnik.
Z Krystyną Machnik rozmawia Krzysztof Dobrowolski (cz. 1)
- Rodzina czy właściciel danego mieszkania może skontaktować się z nadawcą i przekazać taką informację, że adresat nie żyje. Natomiast ktoś ten adres do korespondencji wskazał, ten adres nie wziął się znikąd (...) Pewne instytucje są zobowiązane przez złożenie u nich różnego rodzaju spraw do przesyłania korespondencji zgodnie z życzeniem tej osoby, która jeszcze żyła. - dodaje Krystyna Machnik.
Z Krystyną Machnik rozmawia Krzysztof Dobrowolski (cz. 2)
Czy jednak to wystarczy? Dla instytucji to jedynie jakiś sygnał, który niekoniecznie może zostać potraktowany poważnie, ponieważ każdy mógłby taką wiadomość podesłać. Czy w takim razie jest jeszcze inne rozwiązanie?

- Jest coś takiego jak prawo pocztowe i ustawa prawa pocztowego dopuszcza zwrot przesyłek nawet z taką adnotacją. W art. 39. § 1 jest mowa o tym, że przesyłka, która została niewłaściwie doręczona do dawczej skrzynki pocztowej może być zwrócona do operatora pocztowego, a takim operatorem pocztowym jest też Poczta Polska. I taką przesyłkę się opisuję, czyli na takiej przesyłce powinna być adnotacja "adresat zmarł". Taką przesyłkę możemy przynieść do urzędu pocztowego, pozostawić w skrzynce nadawczej lub w przegródce zwroty.
Z Krystyną Machnik rozmawia Krzysztof Dobrowolski (cz. 3)
Sprawa byłaby łatwiejsza gdyby urząd pocztowy miał możliwość zwrócenia się do urzędu stanu cywilnego o pozyskaniu danych czy adresat zmarł. Natomiast z punktu prawa polskiego jest to niemożliwe.

W sytuacji, w której zmarł krewny czy bliska rodzina jest możliwość przełożenia w urzędach aktu zgonu. Jednak tej możliwości nie posiadają nowi lokatorzy mieszkania czy inne osoby postronne, do których trafiła przesyłka z danymi zmarłego.

- Tutaj sprawy są trochę skomplikowane. Jeżeli ktoś nabywa z rynku wtórnego mieszkanie, a poprzedni właściciel nie żyje, to też taką informację trzeba wziąć, bo jeśli umieszcza się taką adnotację, że adresat zmarł to bierze się odpowiedzialność. Można napisać, że ja jako mieszkaniem umieszczam taką adnotację po wcześniejszej konsultacji z rodziną.
Z Krystyną Machnik rozmawia Krzysztof Dobrowolski (cz. 4)
Jest to bardzo złożony temat. Każdą sprawę powinno się ustalać i sprawdzać indywidualnie, lecz jest to sytuacja, która ma jakieś wyjścia.

Tym tematem interwencyjnym zajął się Krzysztof Dobrowolski.

Cała audycja jest do przesłuchania poniżej.

Zobacz także

2023-11-09, godz. 13:05 Pacjent został bez potrzebnych leków kardiologicznych przez kilka dni, ponieważ placówka nie znalazła terminu na wypisanie… Nasz słuchacz zgłosił się do nas z ciekawym pytaniem. Skąd ma wziąć receptę na leki, skoro przychodnia nie ma terminów do lekarza pierwszego kontaktu… » więcej 2023-11-08, godz. 13:32 "Nasze dzieci zamarzają" - skarżą się rodzice. Dlaczego na "Wodnej Nucie" jest zimno? [INTERWENCJA] - posłuchaj całej… Na "Wodnej Nucie" w Opolu, czyli basenie rekreacyjno-sportowym można zamarznąć. Po wakacyjnym remoncie pływalni coś się "zepsuło". Od dwóch miesięcy największa… » więcej 2023-11-07, godz. 13:47 "Dalej niż za miedzę nie można wyjechać" - mieszkańcy Tułowic nie mają jak dostać się do szpitala. I co dalej?… Na wykluczenie komunikacyjne skarżą się mieszkańcy Tułowic. Chodzi o brak jakiegokolwiek połączenia m.in. z Korfantowem (zaledwie oddalonego o 14km w linii… » więcej 2023-11-06, godz. 14:50 Wciąż rośnie liczba chorych zwierząt na wściekliznę. Jak do tego dochodzi i jak temu zapobiec? Trzeba szczepić!… Na straszną, nieuleczalną chorobę, czyli wściekliznę co roku na świecie umiera ponad pięćdziesiąt tysięcy osób! W Polsce ostatnie zachorowanie odnotowano… » więcej 2023-10-30, godz. 17:12 Ratusz jest na NIE w sprawie powstania spalarni na Metalchemie w Opolu [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Przy ul. Oświęcimskiej w Opolu ma powstać spalarnia - dwuliniowa instalacja do spalania odpadów medycznych oraz odpadów niebezpiecznych. Mieszkańcy opolskiego… » więcej 2023-10-25, godz. 15:10 Mieszkańcy Wielołęki nie chcą farmy fotowoltaicznej [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji "To nie jest zrozumiałe, aby w tak ekologicznym miejscu coś takiego budować" - grupa mieszkańców wsi Wielołęka w gminie Domaszowice kategorycznie sprzeciwia… » więcej 2023-10-24, godz. 13:45 Każda większa ulewa kończy się zalanymi piwnicami - mówią mieszkańcy ul. Stalmacha w Opolu [INTERWENCJA] - posłuchaj… Mała ulica, ale problem wielki. Mieszkańcy ul. Stalmacha w Opolu (to boczna uliczka od ul. ! Maja) po każdej ulewie mają zalane piwnice. Podkreślają, że… » więcej 2023-10-23, godz. 14:39 Opolska onkologia pęka w szwach, a rządowego wsparcia brak [INTERWENCJA] posłuchaj całej audycji - Skazano nas na to, że braknie miejsca dla nowych pacjentów - mówi Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii. Szpital nie otrzymał wsparcia… » więcej 2023-10-20, godz. 15:15 Śmiertelna pułapka – co dalej ze sprawą ginięcia ptaków w zderzeniu z budynku CUP w Opolu? [INTERWENCJA] Ze szklanym budynkiem Centrum Usług Publicznych w Opolu nieustannie wlatują ptaki, które nie widząc szklanej przeszkody, giną na miejscu. Po naszej pierwszej… » więcej
1213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »