Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Opole: zgasła żarówka, chętnych, by ją wymienić…
2023-09-26, 13:22 Autor: Agnieszka Stefaniak, oprac. AL

Opole: zgasła żarówka, chętnych, by ją wymienić nie ma, spór trwa [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji

Latarnia przy ul. Jankowskiego 3 [fot. Agnieszka Stefaniak]
Latarnia przy ul. Jankowskiego 3 [fot. Agnieszka Stefaniak]
Latarnia przy ul. Jankowskiego 3 [fot. Agnieszka Stefaniak]
Latarnia przy ul. Jankowskiego 3 [fot. Agnieszka Stefaniak]
Latarnia przy ul. Jankowskiego 3 [fot. Agnieszka Stefaniak]
Latarnia przy ul. Jankowskiego 3 [fot. Agnieszka Stefaniak]
4 miesiące temu w latarni stojącej przy Jankowskiego 3 w Opolu zgasła żarówka. Chętnych, by ją wymienić nie ma. Sprawa z pozoru wydaje się błaha, ale zwraca uwagę na szersze zjawisko. Skąd taki opór materii w temacie wymiany jednej żarówki?

Sprawą zajęliśmy się dziś
(26.09) w pasmie interwencyjnym. Rozmawialiśmy z rzecznikiem miasta, z prezesem spółdzielni, dowiedzieliśmy się też, że sprawa trafiła już na biurko powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Jaki będzie jej finał?
Magdalena Wojnarowicz
O wymianę spalonej żarówki w latarni stojącej przy Jankowskiego 3 w Opolu walczy od kilku tygodni mieszkanka jednego z bloków. Magdalena Wojnarowicz zgłosiła nam temat zderzając się, jak sama mówi, z urzędniczą niemocą. Długo wydreptywała ścieżki między spółdzielnią mieszkaniową a ratuszem, bez efektu.
Magdalena Wojnarowicz (2)
Magdalena Wojnarowicz (3)
- Po prostu niech ktoś przyjdzie i wymieni te żarówki. Ja nie wiem, czy to ma być spółdzielnia, czy to ma być miasto. Zlitujcie się nad tymi mieszkańcami. Błagam, zróbcie coś. Ja powiedziałam, pójdę do radia, a jak trzeba to pójdę jeszcze wyżej. Ale to jest absurd. To jest tylko latarnia, to jest tylko żarówka - mówi pani Magdalena.
Magdalena Wojnarowicz (4)
Okazuje się, że są dwie strony sporu i kwestią odpowiedzialności za to, kto ma naprawić latarnię przerzuca się miasto ze spółdzielnią mieszkaniową, a temat dotyczy nie tylko tej jednej latarni. Obie instytucje podpierają się wykładnią wyroków sądów w tej sprawie.

Rozmawialiśmy o tym z rzecznikiem miasta Opola Adamem Leszczyńskim. Miasto stoi na stanowisku, że naprawiać powinien zarządca terenu, czyli spółdzielnia.
Adam Leszczyński
- Nie zgadzamy się ze stanowiskiem miasta. Wszystkie latarnie przekazaliśmy do miasta w momencie, gdy osiedla powstawały - powiedział nam Arkadiusz Kowara, prezes spółdzielni.

- Mamy jeden wyrok prawomocny, który dotyczył osiedla numer 3, który potwierdza, że mieliśmy rację występując o zwrot kosztów naprawy oświetlenia - mówi nam prezes.
Arkadiusz Kowara
Temat trafił już na biurko powiatowego inspektora nadzoru budowlanego i okazuje się, że teraz to on ma zdecydować, czy ta latania przy Jankowskiego to latarnia spółdzielni czy jest to latarnia miasta. Póki co, decyzji nie ma. Inspektor przekazał naszej dziennikarce, że to jest kwestia 3-4 tygodni, więc tyle czasu tego światła na Jankowskiego prawdopodobnie nie będzie.
12

Zobacz także

2023-12-07, godz. 14:50 Most Zamkowy - licytacja na kolory trwa, a kiedy remont? Remontu domaga się także kaplica na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej… Miasto mówi o kolorze zielonym albo grafitowym, konserwator zabytków wskazuje na oliwkowy, a my pytamy o... remont. Kiedy Most Zamkowy w Opolu doczeka się generalnej… » więcej 2023-12-06, godz. 15:25 Kluczbork: Nie chcą zakładu recyklingu odpadów tworzyw sztucznych [INTERWENCJA] - posłuchaj audycji Zakład recyklingu odpadów tworzyw sztucznych może powstać w Kluczborku. Potencjalny inwestor zwrócił się do burmistrza o wydanie decyzji o środowiskowych… » więcej 2023-12-05, godz. 14:45 Nysa nie chce przesiadek w pociągach do Wrocławia [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Bezpośrednie połączenia kolejowe relacji Nysa - Wrocław Główny zostaną zlikwidowane. Zmiany wchodzą w życie od niedzieli (10.12) zmieniając jeden kurs… » więcej 2023-12-04, godz. 14:40 Decyzja WiK Opole dotycząca podwyżek oprotestowana przez wójta Tarnowa Opolskiego [INTERWENCJA] Od wtorku (05.12) drożeje opłata za wodę i odprowadzenie ścieków na terenie Opola, a także gmin: Turawa, Komprachcice i Prószków, a od środy (06.12) także… » więcej 2023-12-01, godz. 17:30 Szklana pułapka – co dalej ze sprawą ginięcia ptaków w zderzeniu z budynku CUP w Opolu? [INTERWENCJA] Wracamy do sprawy poruszonej w paśmie interwencyjnym Radia Opole w tym roku już dwukrotnie (16 i 20 października), a dotyczącej przykrych incydentów polegających… » więcej 2023-11-30, godz. 15:45 "To była barbarzyńska wycinka" - żalą się mieszkańcy jednej z posesji w Opolu [INTERWENCJA] - posłuchaj całej … Przycięto kasztanowiec, jak należy, ale przy okazji - totalnie wykarczowano nasadzenia, które były ostoją zieleni i ozdobą tego niewielkiego podwórka przy… » więcej 2023-11-29, godz. 14:15 Nielegalne składowisko w Kędzierzynie-Koźlu - co dalej ze sprawą? [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Nielegalne składowisko odpadów w Kędzierzynie-Koźlu przy ul. Chełmońskiego spłonęło pod koniec zeszłego tygodnia. W magazynie zgromadzonych było około… » więcej 2023-11-28, godz. 16:57 Wracamy do sprawy archeologicznych odkryć w opolskiej katedrze [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji! W magazynie interwencyjnym powracamy do tematu opolskiej katedry, a to dlatego, że szerokim strumieniem poszła informacja, że wszystko, co archeolodzy tam znaleźli… » więcej 2023-11-27, godz. 14:25 Przez samochody nie mogą spokojnie żyć, odpoczywać, a nawet spać [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji „Żyć się nie da” - skarży się naszej reporterce mieszkanka ul. Sienkiewicza w Opolu, zgłaszając problem hałasu, jaki tworzą kierowcy hałaśliwych… » więcej 2023-11-24, godz. 16:13 Boisko LZS-u Grodziec zniszczone! A wandal na wolności! Policja szuka świadków [INTERWENCJA] "Drifciarz" postanowił urządzić sobie rajd po murawie klubu sportowego w Grodźcu. Efekt – zniszczone boisko i uszkodzony budynek klubowy. Straty mogą wynieść… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »