Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » 'Barka' może zatonąć, remont w stoczni jest niezbędny…
2023-09-13, 14:20 Autor: Krzysztof Dobrowolski, oprac. Agnieszka Lubczańska

"Barka" może zatonąć, remont w stoczni jest niezbędny [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji [ZDJĘCIA]

Maria Markuszewska, studio [fot. Sławomir Mielnik]
Maria Markuszewska, studio [fot. Sławomir Mielnik]
- Najważniejsze na świecie dobro pochodzi od nas i jest w nas samych - tak podsumowuje sens swojej ponad 50-letniej pracy z młodzieżą harcmistrz Maria Markuszewska, założycielka i drużynowa 41. Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej z Opola. Dzisiaj apeluje: symbol drużyny, słynna „Barka”, która stoi na przystani przy ulicy Wrocławskiej w Opolu może zatonąć. Niezbędny remont w stoczni może kosztować nawet 3 miliony złotych.

Tematem tym zajęliśmy się dziś w naszym paśmie interwencyjnym. Studio odwiedziły harcmistrz Maria Markuszewska oraz Elżbieta Molak, opolski wojewódzki konserwator zabytków.

„Barka” powstała w 1947 r. Pierwotnie to jeden z dziewięciu powojennych parowych holowników pracujących na Odrze. Aktualnie, po licznych przejściach, baza-przystań należąca do Towarzystwa Przyjaciół 41. Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej. Przez minione lata na pokładzie stworzonej rękami harcerzy przystani i w szeregach drużyny stawiały swoje pierwsze żeglarskie kroki setki dzieci i młodych ludzi z Opola i całego województwa.
- Do linii wodnej trzeba będzie poszycie w tym roku wymieniać. To jest około 43 ton blachy. Koszt wymiany w stoczni to jest około 2,5 do 3 milionów złotych. Moja harcówka na wodzie jest wpisana w "Rejestr zabytków" i służy młodzieży w wychowaniu - mówi harcmistrz Maria Markuszewska.
Maria Markuszewska
Kamieniem milowym w drodze do uratowania "Barki" jest informacja o tym, że "Barka" zostanie zaholowana przez specjalne pchacze z Opola do Kędzierzyna i po remoncie i z powrotem. To ogromne koszty, ale to już załatwione.
Maria Markuszewska
Harcówka na wodzie od 2011 roku wpisana została w "Rejestr zabytków", co - jak potwierdziła nam opolska wojewódzka konserwator zabytków - może zdecydowanie ułatwić staranie się o środki na remont obiektu.

- Dzieło ratowania holownika rozpoczęliśmy z druhną Markuszewską kilkanaście lat temu. wtedy z inicjatywy pani Marysi wpisaliśmy go na Rejestr zabytków w 2011 roku. Chodziło nam głównie o to, żeby holownik nie został zezłomowany i "pocięty na żyletki", jak to się mówi. Aktualnie obiekt jest objęty ochroną prawną i żadnych działań bez zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przy nim robić nie można - mówi Elżbieta Molak, opolski wojewódzki konserwator zabytków.
Elżbieta Molak
Wpis do rejestru może bardzo pomóc i ułatwić pozyskanie dotacji z Budżetu Państwa. Właściciel ma prawo do złożenia wniosku do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Środki mogą też wpłynąć z innych źródeł...
Elżbieta Molak
Tematem zajął się Krzysztof Dobrowolski. Cała audycja jest do posłuchania poniżej.
12

Zobacz także

2023-09-18, godz. 13:10 Samochody elektryczne płoną na potęgę - fakt czy mit? [INTERWENCJA] Czy to prawda, że samochody elektryczne płoną na potęgę? Nasz reporter Krzysztof Dobrowolski wybrał się dziś (18.09) do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej… » więcej 2023-09-15, godz. 15:00 „Nieprzemyślana lokalizacja dla uciążliwych urządzeń” – skarżą się mieszkańcy sąsiadujący z placem zabaw… Cymbały i tyrolka na placu zabaw przy ul. Mickiewicza w Paczkowie uprzykrzają życie okolicznym mieszkańcom. Plac został oddanych do użytku 1 czerwca. Dzieci… » więcej 2023-09-14, godz. 14:00 "Boimy się tu mieszkać" - alarmują lokatorzy kamienicy przy ul. Franciszka J. Buhla w Opolu [INTERWENCJA] - posłuchaj… Strach mieszkańców ul. Franciszka Józefa Buhla w Opolu pojawił się po pożarze jednego z mieszkań, do którego doszło w czerwcu. Od tamtego czasu, jak mówią… » więcej 2023-09-12, godz. 13:30 "Ta historia czeka na uzupełnienie". Szukamy śladów "Dziuni" [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Czy ktoś ze słuchaczy Radia Opole pamięta "Dziunię"? Z redakcją interwencji nawiązała kontakt wolontariuszka Muzeum Powstania Warszawskiego, która szuka… » więcej 2023-09-11, godz. 17:58 Za czy przeciw? Debata w Radiu Opole o planie budowy spalarni w opolskich Groszowicach [INTERWENCJA] Przeciwnicy i zwolennicy budowy przy ul. Podmiejskiej w Opolu Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów spotkali się dziś (11.09) na debacie zorganizowanej… » więcej 2023-09-08, godz. 14:27 Miały być pomidory, będzie Centrum Logistyczne? Protestujący żądają całkowitego odstąpienia od inwestycji w Świerklach… Mieszkańcy Dzielnic Świerkle, Czarnowąsy, Borki, Brzezie, Krzanowice, Wróblin oraz gmin: Dobrzeń Wielki, Łubniany i Murów - protestują przeciwko inwestycji… » więcej 2023-09-07, godz. 13:35 Obowiązki kierującego pojazdem wobec pieszych tematem interwencji Radia Opole [INTERWENCJA] Wyobraźmy sobie, że jesteśmy kierowcą auta, w oddali widzimy przejście dla pieszych i zbliżającą się do niego osobę, która zatrzymuje się pół metra… » więcej 2023-09-05, godz. 14:05 Obiecali i nic? Mieszkańcy Murowa pytają o zapowiadany transport kolejowy z tartaku [INTERWENCJA] - posłuchaj całej… "Obiecanki-cacanki, a dla nas nic!" - to fragment maila mieszkańca gminy Murów do Radia Opole po naszej informacji o zawieszeniu planów realizacji połączenia… » więcej 2023-09-04, godz. 13:25 Pasmo interwencyjne wraca po wakacyjnej przerwie. Dzwońcie, piszcie, czekamy! [INTERWENCJA] Z naszym pasmem interwencyjnym zrobiliśmy przerwę na czas wakacji, ale wakacje za nami – pasmo wraca! Kłopoty, z których trudno wybrnąć, sytuacje bez wyjścia… » więcej
1516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »