Radio Opole » 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej » Relacje z naszych wyjazdów

Relacje z naszych wyjazdów

2022-07-29, 21:00 Autor: Marcin Boczek

Jezioro, molo, folwark, a przede wszystkim pałac - perełka gminy. Dziś odwiedziliśmy Izbicko na trasie "70 gmin na 70-lecie Radia Opole" [FILM, ZDJĘCIA]

Izbicko - kolejny przystanek podczas jubileuszowej trasy Radia Opole i NTO
Izbicko - to właśnie ta gmina była celem piątkowego (29.07) wyjazdu radiowo-prasowej ekipy. Dzisiaj w ramach "Akcji 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO" odwiedziliśmy powiat strzelecki i miejscowość położoną na południowo-wschodnich krańcach Niziny Śląskiej - w połowie trasy między Opole a Strzelcami Opolskimi.
Warto zjechać z głównej trasy, żeby zwiedzić tę miejscowość. Najważniejszym zabytkiem gminy jest pałac w Izbicku. Najstarsze wzmianki o zabytku są datowane na XVI wiek, jednak dopiero w połowie XVIII wieku pojawił się pierwszy szkic pałacu.

Pałac przez lata zmieniał się, był wielokrotnie przebudowywany, gdyż kilkukrotnie strawił go pożar. W 1848 roku za panowania tam rodziny von Larish odbudowano go w stylu klasycystycznym. Po 73 latach, na skutek kolejnego pożaru, hrabia von Strachwitz rozpoczął odbudowę w stylu normandzkim. Kolejny pożar wybuchł w 1921 roku. Dopiero po wojnie powstała tu Państwowa Szkoła Gospodarstwa Wiejskiego, a w latach 50. Technikum Rolnicze. W roku 1984 rozpoczął się remont pałacu, który zamienił obiekt w ruinę. Szkołę tak „wyremontowano”, że pozbawiono ją kompletnie zabytkowego wyposażenia i stolarki.

Po II wojnie światowej budynek przeszedł w ręce Skarbu Państwa. Od tego czasu mieściły się tam szkoły. W 2003 r. budynek stał się własnością miejscowego przedsiębiorcy, który przywrócił obiekt do dawnej świetności, otwierając tam elegancki hotel.

- Mój dziadek pracował w tym pałacu jako stolarz u arystokratycznej rodziny Strachwitz, która przez lata była właścicielem pałacu. A moja mam była rówieśnicą córek właściciela pałacu, więc często bywała w tym obiekcie - wspomina wójt gminy, Brygida Pytel. - I dlatego mam sentyment do tego miejsca, bo byli z nim związani moi bliscy. Oczywiście, potem wszystko się zmieniło. Po wojnie szkoła została tam uruchomiona. A w 2003 roku pałac został sprzedany i w tej chwili jest perełką naszej gminy. Bardzo dużo tutaj się odbywa. Są konferencje, są różnego rodzaju uroczystości.
Posłuchaj relacji Krzysztofa Dobrowolskiego

Zobacz także

2022-08-03, godz. 20:30, Wiadomości z regionu Wąskotorowa kolejka Paulinka i organista z 70-letnim doświadczeniem. Wakacyjna akcja Radia Opole i NTO w gminie Gorzów Śląski Gmina Gorzów Śląski była kolejnym przystankiem na mapie wakacyjnej akcji Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej. Z okazji 70-lecia obu redakcji odwiedzamy 70 gmin naszego województwa. » więcej 2022-08-02, godz. 21:30, Wiadomości z regionu Kąpielisko w Nowych Siołkowicach to wielki atut gminy. Dziś odwiedziliśmy Popielów w ramach akcji "70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO" [ZDJĘCIA] Takiego mola nie ma nigdzie indziej. A kąpielisko w Nowych Siołkowicach to duża atrakcja turystyczna. Dziś (02.08) odwiedziliśmy Popielów w ramach akcji '70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO'. » więcej 2022-08-01, godz. 18:45, Wiadomości z regionu To "gmina dobra do życia"! Walce były kolejnym przystankiem jubileuszowej akcji Radia Opole i NTO Tu krążą legendy o utopcu i prężnie działa szkółka piłkarska Miro. Mowa o gminie Walce, która była kolejnym przystankiem na letniej trasie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej. Z okazji jubileuszu 70-lecia obu redakcji nasi reporterzy… » więcej 2022-07-28, godz. 21:00, Wiadomości z regionu "Góralska" gmina na Opolszczyźnie. Lubrza była kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy w ramach akcji "70 gmin na 70-lecie Radia Opole" Za nami 37. przystanek na jubileuszowej, wakacyjnej trasie '70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO'. Podobnie jak wczoraj (27.07), byliśmy na terenie powiatu prudnickiego. Konkretnie odwiedziliśmy Lubrzę. » więcej
567891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »