Radio Opole » 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej » Relacje z naszych wyjazdów

Relacje z naszych wyjazdów

2022-07-29, 21:00 Autor: Marcin Boczek

Jezioro, molo, folwark, a przede wszystkim pałac - perełka gminy. Dziś odwiedziliśmy Izbicko na trasie "70 gmin na 70-lecie Radia Opole" [FILM, ZDJĘCIA]

Izbicko - kolejny przystanek podczas jubileuszowej trasy Radia Opole i NTO
Izbicko - to właśnie ta gmina była celem piątkowego (29.07) wyjazdu radiowo-prasowej ekipy. Dzisiaj w ramach "Akcji 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO" odwiedziliśmy powiat strzelecki i miejscowość położoną na południowo-wschodnich krańcach Niziny Śląskiej - w połowie trasy między Opole a Strzelcami Opolskimi.
Warto zjechać z głównej trasy, żeby zwiedzić tę miejscowość. Najważniejszym zabytkiem gminy jest pałac w Izbicku. Najstarsze wzmianki o zabytku są datowane na XVI wiek, jednak dopiero w połowie XVIII wieku pojawił się pierwszy szkic pałacu.

Pałac przez lata zmieniał się, był wielokrotnie przebudowywany, gdyż kilkukrotnie strawił go pożar. W 1848 roku za panowania tam rodziny von Larish odbudowano go w stylu klasycystycznym. Po 73 latach, na skutek kolejnego pożaru, hrabia von Strachwitz rozpoczął odbudowę w stylu normandzkim. Kolejny pożar wybuchł w 1921 roku. Dopiero po wojnie powstała tu Państwowa Szkoła Gospodarstwa Wiejskiego, a w latach 50. Technikum Rolnicze. W roku 1984 rozpoczął się remont pałacu, który zamienił obiekt w ruinę. Szkołę tak „wyremontowano”, że pozbawiono ją kompletnie zabytkowego wyposażenia i stolarki.

Po II wojnie światowej budynek przeszedł w ręce Skarbu Państwa. Od tego czasu mieściły się tam szkoły. W 2003 r. budynek stał się własnością miejscowego przedsiębiorcy, który przywrócił obiekt do dawnej świetności, otwierając tam elegancki hotel.

- Mój dziadek pracował w tym pałacu jako stolarz u arystokratycznej rodziny Strachwitz, która przez lata była właścicielem pałacu. A moja mam była rówieśnicą córek właściciela pałacu, więc często bywała w tym obiekcie - wspomina wójt gminy, Brygida Pytel. - I dlatego mam sentyment do tego miejsca, bo byli z nim związani moi bliscy. Oczywiście, potem wszystko się zmieniło. Po wojnie szkoła została tam uruchomiona. A w 2003 roku pałac został sprzedany i w tej chwili jest perełką naszej gminy. Bardzo dużo tutaj się odbywa. Są konferencje, są różnego rodzaju uroczystości.
Posłuchaj relacji Krzysztofa Dobrowolskiego

Zobacz także

45678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »