Radio Opole » 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej » Relacje z naszych wyjazdów

Relacje z naszych wyjazdów

2022-07-29, 21:00 Autor: Marcin Boczek

Jezioro, molo, folwark, a przede wszystkim pałac - perełka gminy. Dziś odwiedziliśmy Izbicko na trasie "70 gmin na 70-lecie Radia Opole" [FILM, ZDJĘCIA]

Izbicko - kolejny przystanek podczas jubileuszowej trasy Radia Opole i NTO
Izbicko - to właśnie ta gmina była celem piątkowego (29.07) wyjazdu radiowo-prasowej ekipy. Dzisiaj w ramach "Akcji 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO" odwiedziliśmy powiat strzelecki i miejscowość położoną na południowo-wschodnich krańcach Niziny Śląskiej - w połowie trasy między Opole a Strzelcami Opolskimi.
Warto zjechać z głównej trasy, żeby zwiedzić tę miejscowość. Najważniejszym zabytkiem gminy jest pałac w Izbicku. Najstarsze wzmianki o zabytku są datowane na XVI wiek, jednak dopiero w połowie XVIII wieku pojawił się pierwszy szkic pałacu.

Pałac przez lata zmieniał się, był wielokrotnie przebudowywany, gdyż kilkukrotnie strawił go pożar. W 1848 roku za panowania tam rodziny von Larish odbudowano go w stylu klasycystycznym. Po 73 latach, na skutek kolejnego pożaru, hrabia von Strachwitz rozpoczął odbudowę w stylu normandzkim. Kolejny pożar wybuchł w 1921 roku. Dopiero po wojnie powstała tu Państwowa Szkoła Gospodarstwa Wiejskiego, a w latach 50. Technikum Rolnicze. W roku 1984 rozpoczął się remont pałacu, który zamienił obiekt w ruinę. Szkołę tak „wyremontowano”, że pozbawiono ją kompletnie zabytkowego wyposażenia i stolarki.

Po II wojnie światowej budynek przeszedł w ręce Skarbu Państwa. Od tego czasu mieściły się tam szkoły. W 2003 r. budynek stał się własnością miejscowego przedsiębiorcy, który przywrócił obiekt do dawnej świetności, otwierając tam elegancki hotel.

- Mój dziadek pracował w tym pałacu jako stolarz u arystokratycznej rodziny Strachwitz, która przez lata była właścicielem pałacu. A moja mam była rówieśnicą córek właściciela pałacu, więc często bywała w tym obiekcie - wspomina wójt gminy, Brygida Pytel. - I dlatego mam sentyment do tego miejsca, bo byli z nim związani moi bliscy. Oczywiście, potem wszystko się zmieniło. Po wojnie szkoła została tam uruchomiona. A w 2003 roku pałac został sprzedany i w tej chwili jest perełką naszej gminy. Bardzo dużo tutaj się odbywa. Są konferencje, są różnego rodzaju uroczystości.
Posłuchaj relacji Krzysztofa Dobrowolskiego

Zobacz także

2022-07-21, godz. 16:15, ROD - artykuły Rudniki na upały - z Radiem Opole Rudniki były częścią województwa łódzkiego, potem częstochowskiego, a po ostatniej reformie zostały włączone do Opolszczyzny. A dziś to tam dotarło nasze plenerowe studio w ramach akcji '70 gmin na 70-lecie' Radia Opole i NTO. » więcej 2022-07-20, godz. 18:30, Wiadomości z regionu Baborów dał nam trochę ochłody. Upalny dzień jubileuszowej akcji "70 gmina na 70-lecie Radia Opole" spędziliśmy na południu regionu Jubileuszowa trasa Radia Opole zbliża się do półmetka. Dzisiaj w ramach akcji '70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO' odwiedziliśmy Baborów. To była 31. gmina na naszej wakacyjnej mapie. » więcej 2022-07-20, godz. 16:00, ROD - artykuły Upalna środa w Baborowie... tylko z Radiem Opole Gdzie zjeść najlepsze lody - i to nie tylko w regionie, Polsce, ale i w Europie? Gdzie można zobaczyć prawdziwy wojskowy sprzęt w akcji? I czy mimo upałów seniorzy mają alternatywy do aktywnego spędzania czasu? » więcej 2022-07-19, godz. 21:00, Wiadomości z regionu O jak tu leśno! W ramach akcji 70 gmin na 70-lecie Radia Opole dotarliśmy do Olesna W ramach akcji jubileuszowej odwiedziliśmy już 30 gmin. Powoli zbliżamy się do półmetka wspólnej trasy Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej. » więcej 2022-07-19, godz. 17:15, ROD - artykuły "70 gmin na 70-lecie" z wizytą w Oleśnie Gmina Olesno była wtorkowym przystankiem na mapie radiowej, wakacyjne akcji '70 gmin na 70-lecie' Radia Opole i NTO. Naszymi gośćmi w plenerowym studiu byli mieszkańcy gminy, którzy aktywnie uczestniczą w jej rozwoju i codziennym ż… » więcej
78910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »