Radio Opole » Festiwal opolski 2022 » Relacje z wydarzeń festiwalowych i okołofestiw…

Relacje z wydarzeń festiwalowych i okołofestiwalowych


2022-06-18, 00:28 Autor: Mariusz Majeran

59. KFPP: Folkowe Opole porwało publiczność [ZDJĘCIA]

Golec uOrkiestra, Folkowe Opole, 59KFPP [fot. Kasia Nowak]
Golec uOrkiestra, Folkowe Opole, 59KFPP [fot. Kasia Nowak]
Golec uOrkiestra, Folkowe Opole, 59KFPP [fot. Kasia Nowak]
Golec uOrkiestra, Folkowe Opole, 59KFPP [fot. Kasia Nowak]
Adam Asanov, Folkowe Opole, 59KFPP [fot. Kasia Nowak]
Adam Asanov, Folkowe Opole, 59KFPP [fot. Kasia Nowak]
Od "Lornetki" przez "Czerwone korale" po "Bystrą wodę". Drugi koncert pierwszego dnia 59. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu porwał publiczność do zabawy. To było "Folkowe Opole". Wszyscy zaproszeni do koncertu wykonawcy potwierdzali swoje ludowe korzenie.
- Dobrze, że był taki koncert - mówi wokalista zespołu Piersi Adam Asanov. - Ja się bardzo cieszę, ponieważ folklor wychodzi z tradycji. A jakby nie było festiwal w Opolu to jest festiwal piosenki polskiej. A muzyka ta folklorystyczna polska jest na tyle bardzo, że tak powiem piękna, że należy ją pokazywać, szanować i kultywować.

- My jesteśmy kapelą rockową ale czerpiemy z ludowości - mówi Piotr Sołoducha z grupy Enej. - Cały ten koncert "Folkowe Opole", wszyscy artyści, którzy występują - jakby czerpie z tej tradycji. Czerpią z tej muzyki folkowej. Wszyscy gdzieś tam folk rozumieją na swój sposób. Tak samo tyczy to nas. Ta folkowa tradycja, to połączenie kultur. Wszystko się tutaj trzyma z hasłem folkowym.

- Nareszcie możemy zagrać nasze góralskie utwory - mówi Sebastian Karpiel-Bułecka z zespołu Zakopower. - Folkowość się bierze z tego, że po prostu wykonawcy, którzy parają się tego typu muzyką, po prostu kochają folklor. Tak to odbieram. My pochodzimy z Podhala. Tam są nasze korzenie. Tam się wychowaliśmy.

Wykonawcy tego koncertu otrzymali statuetki nawiązujące do przebojów poszczególnych zespołów. I tak zespół Piersi otrzymał statuetkę "Usta" a Zakopower "Odcisk Bosej Stopy". Radio Opole jest patronem medialnym festiwalu. Wszystkie koncerty 59. KFPP transmitujemy na naszej antenie.
Adam Asanov
Piotr Sołoducha
Sebastian Karpiel-Bułecka

Zobacz także

2022-06-17, godz. 22:56, Kultura i rozrywka 59. KFPP: Polska folkiem stoi? Tej nocy z pewnością. Ruszył koncert "Folkowe Opole" 'Folkowe Opole' wystartowało! To energetyczne muzyczne show w opolskim amfiteatrze jest drugim koncertem piątkowego wieczoru 59. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Do udziału w tym wydarzeniu zaproszono m.in. zespoły Golec… » więcej 2022-06-17, godz. 22:39, Wiadomości z regionu 59. KFPP: Nie licząc godzin czy wakacji z blondynką. Wspomnieniowy koncert "Od Opola Do Opola" na rozpoczęcie festiwalu [DUŻO ZDJĘĆ, FILMY] Pierwszy koncert 59. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu zgromadził komplet publiczności, która gromkimi brawami oklaskiwała znanych wykonawców. Koncert był okazją, by przypomnieć wielkie festiwalowe przeboje. » więcej 2022-06-17, godz. 21:14, Wiadomości z regionu "Tu czuć tę atmosferę". W Strefie Widza w opolskim rynku można oglądać wszystkie koncerty 59. KFPP To już tradycja. Jak co roku w opolskim rynku stanęła Strefa Widza. Niektórzy przyszli tam, bo nie zdążyli kupić biletu do amfiteatru, a inni chcieli po prostu obejrzeć 59. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki pod chmurką na telebimie… » więcej 2022-06-17, godz. 20:32, Kultura i rozrywka Opolski festiwal wystartował! 59. edycja muzycznego święta rozpoczyna się od podsumowania roku "Od Opola do Opola" [ZDJĘCIA, FILMY] Usłyszeliśmy hymn Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, a to oznacza, że już po raz 59. w Amfiteatrze Tysiąclecia rozpoczęła się wielka impreza muzyczna! » więcej
2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »