Radio Opole » Festiwal opolski 2022 » Relacje z wydarzeń festiwalowych i okołofestiw…

Relacje z wydarzeń festiwalowych i okołofestiwalowych


2022-06-17, 13:20 Autor: Monika Matuszkiewicz

59. KFPP: orkiestra Grzegorza Urbana zgłasza gotowość do święta polskiej muzyki. Zagra w niej 45 muzyków

Orkiestra Grzegorza Urbana, próby do koncertu "Od Opola do Opola" 59.KFPP [fot. Mateusz Łapot]
Orkiestra Grzegorza Urbana, próby do koncertu "Od Opola do Opola" 59.KFPP [fot. Mateusz Łapot]
Orkiestra Grzegorza Urbana, próby do koncertu "Folkowe Opole", 59. KFPP [fot. Wanda Kownacka]
Orkiestra Grzegorza Urbana, próby do koncertu "Folkowe Opole", 59. KFPP [fot. Wanda Kownacka]
Orkiestra Grzegorza Urbana, próby do koncertu "Folkowe Opole", 59. KFPP [fot. Wanda Kownacka]
Orkiestra Grzegorza Urbana, próby do koncertu "Folkowe Opole", 59. KFPP [fot. Wanda Kownacka]
Bez niej Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki nie byłby aż tak widowiskowy i głośny. Mowa o kilkudziesięcioosobowej orkiestrze, która już od wtorku (14.06) ćwiczy razem z artystami w opolskim amfiteatrze. W tym roku orkiestra będzie towarzyszyła wokalistom między innymi podczas takich koncertów jak "Folkowe Opole" czy "To już lato!".
Jak podkreśla dyrygent orkiestry Grzegorz Urban, w tym roku będzie bardzo interesująco, a to za sprawą koncertu folk, którego jeszcze podczas festiwalu nie było.

- Jest to sprzężenie takiej energii różnego rodzaju, bo to nie jest tylko góralska muzyka, ale generalnie polska muzyka folkowa, czyli jest tu skrzyżowanie trochę muzyki bałkańskiej i wschodniej, góralskiej. Od północy do południa i od wschodu do zachodu. Generalnie jest naprawdę interesująco, gorąco i temperamentnie.

- Zagrać razem z artystami nigdy nie jest łatwo, dlatego staramy się razem z Michałem Badurskim, reżyserem koncertu "Folkowe Opole", okiełznać - dodaje Grzegorz Urban.

- Też staraliśmy się nie na siłę, tak jak dzikie zwierzę, żeby nie ujarzmiać na siłę, żeby była cały czas ta dzikość i improwizacja, która cechuje muzykę ludową. W tym roku mam też orkiestrę w bardzo zacnym składzie, bo łącznie mam w orkiestrze 45 osób, więc trochę nas jest. Generalnie staramy się nie konkurować ze sobą, tylko grać wspólnie, bawić się muzyką, bo to o to chodzi.

Podczas tegorocznego 59. KFPP orkiestra umieszczona zostanie na balkonie i ma być bardzo dobrze widoczna dla publiczności i widzów.
Grzegorz Urban 1
Grzegorz Urban 2

Zobacz także

2022-06-17, godz. 19:33, Wiadomości z regionu Groszowy Most "Festiwalowy" otwarty! [ZDJĘCIA] Most Festiwalowy został otwarty! Można nim przekroczyć Młynówkę w Opolu i udać się prosto do amfiteatru. Mowa oczywiście o Moście Groszowym, który na czas 59. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki zmienił swój wygląd. Zorganizowano… » więcej 2022-06-17, godz. 18:00, Kultura i rozrywka 59. KFPP: próby generalne przed koncertem pełnym legendarnych przebojów! [FILM, ZDJĘCIA] Dzień w opolskim amfiteatrze upływa pod znakiem prób generalnych przed 59. Krajowym Festiwalem Polskiej Piosenki w Opolu. Po 'Folkowym Opolu' przyszedł czas na przygotowania do koncertu 'Od Opola do Opola. Największe gwiazdy. Legendarne… » więcej 2022-06-17, godz. 16:00, Kultura i rozrywka W Opolu czuć już atmosferę festiwalową. Nie brakuje tzw. imprez towarzyszących W stolicy regionu czuć już atmosferę festiwalową. To nie tylko okolicznościowy wystrój miasta, ale też wydarzenia, które ruszają dziś (17.06) na kilka godzin przed rozpoczęciem 59. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. Pierwszą… » więcej 2022-06-17, godz. 14:15, Kultura i rozrywka 59. KFPP. Na ludową nutę! Próby generalne przed "Folkowym Opolem" Przed południem w opolskim amfiteatrze rozpoczęły się próby generalne przed 59. Krajowym Festiwalem Polskiej Piosenki w Opolu. W koncercie 'Folkowe Opole' na scenie pojawią się między innymi Golec uOrkiestra, Zakopower, Halina Mlynkova… » więcej
3456789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »