Radio Opole » Specjalne serwisy Radia Opole » Допомога біженцям - pomoc dla uc…

Допомога біженцям - pomoc dla uchodźców

2022-07-06, 21:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Do końca wakacji uchodźcy z Ukrainy pozostaną w opolskich akademikach. "Sporo osób nie ma możliwości jeszcze wrócić do domu"

Punkt recepcyjny dla uchodźców w Opolu (DS Sokrates) [fot. Maciej Marciński]
Punkt recepcyjny dla uchodźców w Opolu (DS Sokrates) [fot. Maciej Marciński]
Jeszcze w czerwcu pojawiały się głosy niepewności, co dalej z finansowaniem miejsc zbiorowego pobytu uchodźców w opolskich akademikach. Po tym jak wojewoda opolski Sławomir Kłosowski poinformował, że jeszcze przez dwa miesiące finansowanie będzie przedłużone, obywatele Ukrainy mogą odetchnąć z ulgą.
W należącym do Politechniki Opolskiej akademiku Sokrates jest 318 uchodźców z Ukrainy. - Obłożenie tego akademika od początku konfliktu w Ukrainie jest praktycznie niezmienne - mówi prof. Tomasz Boczar, prorektor ds. ogólnych i operacyjnych Politechniki Opolskiej.

- Pieniądze, które są przekazywane przez urząd wojewódzki są przeznaczane w całości na utrzymanie samego budynku Sokrates oraz osób, które tam przebywają. W szczególności pokrywane w całości są koszty za posiłki, czyli śniadanie, obiad i kolację. Pokrywane są również media takie jak woda, prąd, energia elektryczna, opłaty za wywóz odpadów. W Sokratesie mamy pokoje 2,3-osobowe. Staramy się, żeby w tych modułach były rodziny.

Podobna sytuacja jest na Uniwersytecie Opolskim. Tam na kampusie mieszka blisko 380 obywateli Ukrainy, którzy znaleźli schronienie przed wojną. - Niektórzy wracają głównie z regionów obwodów zachodnich i centralnych, ale też sporo osób nie ma możliwości jeszcze wrócić do domu. Wszyscy od pierwszego dnia jak tylko przyjeżdżają od razu się pytają, czy jest możliwość dorabiania. Sporo pań też sprząta dorywczo i szuka pracy na stałe. To szczególnie dotyczy osób, które wiedzą, że nie mają gdzie wracać lub wiedzą, że zostają tutaj na dłużej i muszą sobie jakoś radzić - mówi Irena Szwec z zespołu ds. uchodźców na Uniwersytecie Opolskim.

Dodajmy, że dziś (06.07) został uruchomiony portal internetowy z ofertami pracy dla Ukraińców, którzy przebywają w naszym kraju i chcą poszukać zatrudnienia zgodnie z ich kwalifikacjami. Ten jest dostępny pod adresem pracawpolsce.gov.pl.
prof. Tomasz Boczar
Irena Szewc

Zobacz także

2022-07-12, godz. 08:40, Poranna rozmowa Radia Opole Tomasz Witkowski: 6,5 tys paszportów, o które wnioskowano wiosną, nie zostało jeszcze odebranych, więc, że były to przypadki "na wszelki wypadek" Tomasz Witkowski, wicewojewoda opolski o:- Czasie oczekiwania na paszport i rozładowaniu kolejki - 'Równi na rynku pracy' programie dla uchodźców » więcej 2022-07-08, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Komenda Wojewódzka OHP rusza z projektem aktywizującym uchodźców. "Aby wzmocnić ich atrakcyjność na naszym rynku pracy" 110 obywateli Ukrainy będzie mogło skorzystać z bezpłatnych kursów języka polskiego, szkoleń zawodowych i ze wsparcia pośrednika pracy. Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy rusza z projektem 'Równi na rynku pracy'. Ten jest… » więcej 2022-07-06, godz. 07:30, Wiadomości z regionu Pobyt uchodźców w opolskich akademikach będzie finansowany do końca wakacji. Jest decyzja wojewody Wojewoda opolski wydał decyzję o przedłużeniu do końca wakacji finansowania zbiorowych miejsc pobytu uchodźców w naszym regionie. To oznacza, że obywatele Ukrainy, którzy znaleźli schronienie m.in. w opolskich akademikach w lipcu… » więcej 2022-07-01, godz. 13:45, Wiadomości z regionu Blisko 740 tysięcy złotych dla 27 gmin na utrzymanie i pomoc obywatelom Ukrainy Samorząd województwa opolskiego przekazał blisko 740 tysięcy złotych dla 27 gmin, które goszczą u siebie uchodźców z Ukrainy. To m.in. Leśnica, Głubczyce czy Dąbrowa. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na pokrycie kosztów… » więcej
2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »