Radio Opole » Kronika sportowa Radia Opole
2021-01-20, 13:04 Autor: Natalia Kryjom-Barylak

Zdobycie K2 zimą jest marzeniem każdego himalaisty. Rafał Fronia o pokonywaniu słabości w górach

Rafał Fronia [fot. Wanda Kownacka]
Rafał Fronia [fot. Wanda Kownacka]
Spadający kamień uderzył go w ramię. Wypadek miał bardzo poważne konsekwencje, bo Fronia złamał przedramię. To dla niego oznaczało koniec wspinaczki na K2. Wówczas drugi najwyższy szczyt świata jeszcze nigdy nie został zdobyty zimą. Polacy stali więc przed historyczną szansą.
Zimowe wejścia na ośmiotysięczne szczyty to największe wyzwanie himalaizmu. K2 leży w Karakorum, drugim po Himalajach pod względem wysokości łańcuchu górskim świata, znajdującym na terytorium Chin i Pakistanu. Ten obszar gór należy też do najbardziej zlodowaconych na kuli ziemskiej. Szczególnie zimą rozbudza wyobraźnie himalaistów. K2 uważany jest za najtrudniejszy ośmiotysięcznik do zdobycia, o czym do tej pory świadczył fakt, że nikomu wcześniej nie udało się zdobyć szczytu zimą.

Polacy dokonywali tam historycznych wyczynów. Wanda Rutkiewicz była pierwszym Polakiem, ale przede wszystkim pierwszą kobietą, która stanęła na szczycie K2. Miało to miejsce 23 czerwca 1986 r. a Andrzej Bargiel jako pierwszy człowiek na świecie zjechał na nartach z wierzchołka K2 (8611 m).

K2 zimą został zdobyty, dziesięciu himalaistów z Nepalu zostało pierwszymi ludźmi na świecie, którzy wdrapali się zimą na sam szczyt K2 - Zrobiliśmy to, 16 stycznia 2021 roku! Uwierzcie mi, że to zrobiliśmy - napisał Chang Dawa Sherpa w mediach społecznościowych.

Rafał Fronia jest himalaistą, maratończykiem i podróżnikiem. Na swoim koncie ma również kilka książek o tematyce górskiej. W rozmowie z Katarzyną Zawadzką opowiada o zimowej wyprawie na K2. Jak zaznacza najważniejszy dla himalaisty jest jego stan umysłu - Wszystko dzieje się w głowie. Himalaizm jest sportem, ale rywalem tak naprawdę nie jest inny człowiek, nie jest to również góra, bo to nasza arena, z górą nie da się ani wygrać ani przegrać, to bardzo skomplikowane wręcz mistyczne. Rywalem w górach jest nasza słabość. Jeśli pokonujemy naszą słabość to wtedy zwyciężamy. A tego bardzo trudno dokonać tutaj na dole, nie da się tego wytrenować, wytrenować determinacji, siły walki i swojej siły przetrwania.

Rafał Fronia opowiedział także, w jaki sposób góry wyzwalają w nim potrzebę pisania i jak rozumie przyjaźń na kilku tysiącach metrów nad poziomem morza. Rozmowę przeprowadziła Katarzyna Zawadzka w audycji "Ze zdrowiem Ci do twarzy", data emisji: 24.11.2018 r.
Rozmowa Katarzyny Zawadzkiej z Rafałem Fronią
Rafał Fronia w programie "Ze zdrowiem Ci do twarzy"

Kronika sportowa Radia Opole

2021-08-02, godz. 16:24 Polska sztafeta mieszana zdobyła złoto na IO w Tokio! Polska sztafeta mieszana 4x400 m zdobyła złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio. Drugie miejsce zajęli reprezentanci Dominikany, a trzecie Amerykanie. To… » więcej 2021-08-02, godz. 07:26 O kolejnej grupie reprezentantów Polski na IO w Tokio Kolejny dzień olimpijskich zmagań sportowców w audycji Cały Nasz Sport. Grzegorz Frankowski opowiadał o tym, co aktualnie dzieje się w Tokio oraz z jakimi… » więcej 2021-07-30, godz. 17:34 Olimpijskie emocje w audycji Cały Nasz Sport [24.07.2021 r.] Rozpoczęły się długo oczekiwane, przesunięte z powodu pandemii o rok Igrzyska Olimpijskie w Tokio. » więcej 2021-07-26, godz. 07:46 Kobieta na medal! Pierwsze Olimpijskie Złoto! 31 lipca 1928 roku Polska zdobyła pierwszy złoty medal olimpijski. Trofeum to, zdobyte na letnich Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie przypadło Halinie K… » więcej 2021-07-24, godz. 12:00 Janusz Kusociński - Bohater, nie tylko sportowy Buty wypełniała mu krew, ale nie przeszkodziło mu to dotrzeć do mety. Obciążone treningami nogi dawały o sobie znać, ale biegacz nie rezygnował z ćwiczeń… » więcej 2021-07-23, godz. 07:36 Adam Królikiewicz - pierwszy polski medalista olimpijski w konkurencji indywidualnej Był jednym z najlepszych jeźdźców świata lat XX. To właśnie on zdobył dla Polski pierwszy medal olimpijski w konkurencji skoków przez przeszkody w roku… » więcej 2021-06-30, godz. 07:09 Podsumowanie wyjazdowego spotkania żużlowców w audycji Cały Nasz Sport W programie m.in: podsumowanie przebiegu wyjazdowego spotkania żużlowców Kolejarza Opole z PSŻ Poznań o mistrzostwo 2. Ligi. » więcej 2021-06-28, godz. 12:24 Przegląd sportowych wydarzeń w audycji Cały Nasz Sport W programie sporo bieżących informacji z piłkarskich mistrzostw Europy. Na Euro rozpoczyna się rywalizacja w 1/8 finału. Niestety już bez udziału biał… » więcej 2021-06-23, godz. 07:34 O Euro 2020 rozmawiamy z Romanem Firlusem Wielkie piłkarskie święto trwa. Sportowych emocji nie brakuje a rozgrywki naszej reprezentacji komentowane są na każdym kroku. Roman Firlus opowiada o emocjach… » więcej 2021-06-21, godz. 07:07 "Misja Werona 2021" - reportaż Pawła Koniecznego, Grzegorza Frankowskiego i Piotra Moca Na taki sukces klub czekał długie lata. Pierwszego maja br. ZAKSA dopisała piękną historię do polskiej siatkówki. W finale Ligi Mistrzów Itas Trentino… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »