Radio Opole » Dobrze być w formie
2024-04-10, 07:30 Autor: IAR/#Stankiewicz/ipl/w dwi/

Eksperci - szczepienia przeciw HPV powinny być w szkołach

Wirus brodawczaka ludzkiego (Papillomavirus Capsid) [fot. domena publiczna]
Wirus brodawczaka ludzkiego (Papillomavirus Capsid) [fot. domena publiczna]
Szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego, czyli HPV powinny trafić do szkół - uważają eksperci - uczestnicy debaty online dotyczącej nowotworów ginekologicznych. Konferencja odbyła się w ramach cyklu „Onkologia - Wspólna Sprawa”.
Ginekolożka profesor Marzena Dębska podkreśliła, że szczepionka przeciw HPV jest bezpieczna, przebadana i przez wiele lat podawana na całym świecie. „Mamy szczepionkę, która jest od kilkunastu lat. Wiele milionów osób było nią zaszczepionych. Wiemy, że nie ma ona poważnych działań niepożądanych i powinna być dostępna wszędzie. Ja jestem za tym, żeby to szczepienie było w szkołach” - wskazała profesor Dębska.

Ginekolog-onkolog doktor Radosław Mądry dodał, że szczepionka przeciw HPV powinna trafić do kalendarza szczepień dla dzieci. „Te szczepienia powinny wejść w kalendarz szczepień. Nie zastanawiamy się nad krztuścem, czy innymi szczepieniami, które są w kalendarzu szczepień. To powinno być zautomatyzowane. Oczywiście trzeba zostawić opcję dla wszystkich tych, którzy chcą się szczepić potem, po wieku dziecięcym” - dodał.

Do tej pory przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego, czyli HPV zaszczepiło się niespełna 25 procent uprawnionych nastolatków. Powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest skierowany do dziewcząt i chłopców od 12. do 14. roku życia. Szczepionki te chronią przed zachorowaniem na raka szyjki macicy, nowotwory urologiczne oraz głowy i szyi.
Debata, onkolodzy, HPV,

Dobrze być w formie

2024-05-27, godz. 07:00 Lekarze PPOZ apelują o szczepienie się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia apelują o szczepienie się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM). Przypominają, że o jedyna skuteczna… » więcej 2024-05-24, godz. 07:00 Długowieczność w zdrowiu - klucz do pełni życia Jaki jest sekret długiego i zdrowego życia? Gdzie kryje się recepta na dotarcie do sędziwego wieku, która daje też gwarancję zachowania witalności i radości?… » więcej 2024-05-23, godz. 07:00 Eksperci: poziom zabezpieczenia danych w instytucjach ochrony zdrowia jest bardzo niski Poziom zabezpieczenia danych w większości instytucji ochrony zdrowia jest bardzo niski - ocenili eksperci ChronPesel.pl. Wskazali, że placówki medyczne słabo… » więcej 2024-05-22, godz. 07:00 Otwarto Centrum Wsparcia i Edukacji Pacjenta z Niewydolnością Serca Otwarto pierwsze w Polsce Centrum Wsparcia i Edukacji Pacjenta z Niewydolnością Serca. Na Kardiolinii pacjenci oraz ich bliscy mogą uzyskać wszystkie przydatne… » więcej 2024-05-21, godz. 07:00 Coraz więcej dzieci i młodzieży potrzebuje pomocy psychologicznej i psychiatrycznej W opiece psychiatrycznej dzieci i młodzieży kluczowe znaczenie dla skuteczności terapii ma koordynacja udzielanej pomocy. Specjaliści przekonują, że szczególną… » więcej 2024-05-20, godz. 07:00 Ogólnopolski Dzień Bliźniąt Przychodzą na świat raz na 80 porodów, a w niedzielę miały swoje święto - Ogólnopolski Dzień Bliźniąt. » więcej 2024-05-17, godz. 10:06 Ponad 12 milionów Polaków ma nadciśnienie tętnicze Ponad 12 milionów Polaków ma nadciśnienie tętnicze - szacują lekarze, z tego 40 procent nie zdaje sobie sprawy, że choruje. Przy okazji obchodzonego dziś… » więcej 2024-05-17, godz. 07:00 Maj - trudny czas dla alergików, jak odróżnić alergię od przeziębienia Wiosna to trudny czas dla alergików. Według szacunków w Polsce nawet 12 milionów osób cierpi z powodu różnego rodzaju alergii i uczuleń. W tym roku przyroda… » więcej 2024-05-16, godz. 07:00 Akademia Czerniaka rozpoczęła trzynastą akcję edukacyjno-profilaktyczną Specjaliści podkreślają, że w ostatnich latach wzrosła liczba rozpoznanych czerniaków - wyjątkowo agresywnych nowotworów złośliwych skóry. Rocznie w… » więcej 2024-05-15, godz. 07:00 NFZ uruchomił mapę punktów pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży Narodowy Fundusz Zdrowia stworzył interaktywną mapę punktów pomocy opieki psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »