Radio Opole » Dobrze być w formie
2024-03-05, 07:30 Autor: IAR/#Szymczakowska/w dw

Blisko połowa uczniów codziennie pali e-papierosy

e-papieros, paląca kobieta, zdjęcie poglądowe [fot. elements.envato.com]
e-papieros, paląca kobieta, zdjęcie poglądowe [fot. elements.envato.com]
Blisko połowa uczniów codziennie pali e-papierosy - wynika z raportu przygotowanego przez Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin.
Stowarzyszenie przeprowadziło badanie „Palenie papierosów i wapowanie wśród młodzieży szkolnej” u uczniów szczecińskich szkół. Zdecydowana większość badanych była niepełnoletnia. Mimo zakazu sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom poniżej 18. roku życia, większość nieletnich kupuje jednorazowe e-papierosy w sklepach.

Jak powiedział rzecznik szczecińskiego Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca Rafał Molenda, "jednorazówki" wypierają wśród młodych tradycyjny tytoń: "W tym rankingu tradycyjne papierosy wypadają coraz bardziej blado, bo na czołówkę wysuwają się e-papierosy. Argumenty przemawiające za e-papierosami wydają się być logiczne - są smaczne, nie śmierdzą, są łatwo dostępne. A tradycyjne papierosy - no cóż, jak się zapali, to trzeba unikać rodziców, bo wyczuć można na kilometr", dodał Rafał Molenda.

Co piąty ankietowany sięga po jednorazowe e-papierosy głównie ze względu na szeroką dostępność oraz atrakcyjny, słodki smak. Młodzi mówią, że palą, bo chcą się odstresować.

Prezeska Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego prof. Teresa Jackowska ostrzega, że jednorazowe e-papierosy są bardzo niebezpieczne, bo często nie znany jest ich dokładny skład: "My tak naprawdę nie wiemy, co dodatkowo, oprócz nikotyny, znajduje się w tych e-papierosach. Ale każde palenie nikotyny to są nie tylko choroby płuc - ostre, przewlekłe, prowadzące do niewydolności układu oddechowego i skrócenia życia. Ale też, poprzez palenie mogą być różnego rodzaju zmiany, łącznie z nowotworzeniem", dodała prof. Jackowska.

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało rozpoczęcie prac nad wprowadzeniem zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów w Polsce. Według zapowiedzi wiceministra Wojciecha Koniecznego, zakaz ma zostać wprowadzony w ciągu kilku miesięcy.
Z danych Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych wynika, że w ubiegłym roku w Polsce sprzedano około 100 milionów sztuk jednorazowych e - papierosów. To trzy razy więcej, niż rok wcześniej.

Dobrze być w formie

2024-06-14, godz. 07:00 Badanie: w pandemii większy lęk matki przekładał się na większą wagę dziecka (wywiad). W czasie pandemii matki, które odczuwały większy lęk, paradoksalnie rodziły dzieci z wyższą wagą, a więc mające lepszy start w życie - powiedziała… » więcej 2024-06-13, godz. 07:00 Roślinne diety chronią zdrowie – pokazuje 20 lat badań Według analizy badań przeprowadzonych w ciągu ostatnich dwóch dekad roślinne diety wydają się chronić przed różnymi schorzeniami, w tym nowotworami i… » więcej 2024-06-12, godz. 07:00 Partnerzy w zdrowiu - rola mężczyzn w profilaktyce zdrowia kobiet Według raportu „Rozmowy Polek i Polaków o zdrowiu intymnym” przygotowanego na zlecenie Gedeon Richter Polska nawet 30 proc. [1] mężczyzn ma duże trudności… » więcej 2024-06-11, godz. 16:26 Japonia: Zmarł odkrywca statyn obniżających cholesterol Zmarł Akira Endo, japoński biochemik, odkrywca statyn obniżających poziom cholesterolu. Jego odkrycie zrewolucjonizowało medycynę stając się podstawą… » więcej 2024-06-11, godz. 07:00 Zanieczyszczenie powietrza sprzyja demencji Obecne w powietrzu zanieczyszczenia powodują stany zapalne i zwiększają ryzyko demencji. Taki wniosek wynika z obszernego, długofalowego badania. Naukowcy… » więcej 2024-06-10, godz. 07:00 Neurolodzy przywrócili sparaliżowanym kończynom siłę Osoby ze sparaliżowanymi kończynami będą mogły ponownie podnosić przedmioty i ruszać palcami, na przykład po to, by posłużyć się telefonem komórk… » więcej 2024-06-07, godz. 07:00 Raport NFZ: w 2035 r. na świecie będą 4 mld osób z nadwagą lub otyłością Według prognoz w 2035 r. na świecie będą 4 mld osób z nadwagą lub z chorobą otyłościową, a w Polsce ponad 35 proc. dorosłych mężczyzn i ponad 25 proc… » więcej 2024-06-06, godz. 07:00 Nowoczesne terapie, badania genetyczne w onkologii Konieczna jest zmiana postrzegania onkologii i zwrócenie większej uwagi na profilaktykę - uważa dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii profesor Beata Jag… » więcej 2024-06-05, godz. 07:00 Onkolog o bezpłatnych szczepieniach przeciwko HPV W Polsce każda osoba do 18. roku życia może być bezpłatnie zaszczepiona przeciwko wirusowi HPV. 1 czerwca minął rok od wprowadzenia bezpłatnych szczepień… » więcej 2024-06-04, godz. 07:00 Diagności laboratoryjni o przygotowaniach pacjentów do badań Do każdych badań laboratoryjnych pacjent powinien odpowiednio się przygotować - przypominają diagności laboratoryjni. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »