Radio Opole » Dobrze być w formie
2023-11-30, 07:30 Autor: PAP/MediaRoom

Koniec Movember - mosznowładcy już po raz dziesiąty zapuszczali wąsy i badali mężczyzn w całej Polsce

Logo akcji. Źródło: Fundacja Kapitan Światełko
Logo akcji. Źródło: Fundacja Kapitan Światełko
Dwa wysokiej klasy ultrasonografy, setki testów markerów nowotworowych i kolejka panów czekających na badanie w galerii handlowej – tak wyglądały spotkania z Mosznowładcami, akcją społeczną, której celem jest zapewnianie całkowicie bezpłatnych i bezbolesnych badań dla mężczyzn. W ciągu jednego dnia udało się przebadać nawet 700 osób, a wszystko to, jak mówią organizatorzy – dla jaj.
Kampania Mosznowładcy to unikatowa inicjatywa, która w tym roku obchodzi swój okrągły dziesiąty jubileusz. Mosznowładcy edukują i zachęcają mężczyzn do troski o swoje zdrowie poprzez badania jąder i prostaty w celu wczesnego wykrywania potencjalnych nowotworów. Badania organizowane w całej Polsce przez Fundację Kapitan Światełko są zawsze bezpłatne dla uczestników, bezpieczne i bezbolesne, nie wymagane są też skierowania ani zapisy. Wszystko to aby maksymalnie skrócić drogę do zadbania o swoje zdrowie i zachęcić jak najwięcej osób do badań profilaktycznych.

Chociaż to przede wszystkim listopad kojarzony jest jako miesiąc męskiego zdrowia, to Mosznowładcy badają każdego roku od września do grudnia, zapewniając badania ultrasonograficzne oraz testy markerów nowotworowych dla kilku tysięcy mężczyzn w trakcie każdej edycji. Od początku funkcjonowania akcji skorzystało z niej ponad 26.000 osób w całej Polsce.

„Już od wielu lat wspieramy akcję Mosznowładcy, w której zachęcamy do zadbania o swoje zdrowie. Angażując się w takie działania chcemy uświadamiać jak ważna jest regularna profilaktyka oraz prowadzenie zdrowego stylu życia. Akcja Mosznowładcy pokazuje, że badań profilaktycznych nie należy się bać” – mówi Marta Pokutycka-Mądrala, rzeczniczka prasowa i dyrektorka komunikacji korporacyjnej Nationale-Nederlanden, strategicznego partnera akcji.

Firma została wielokrotnie uhonorowana grand prix w konkursie Dobroczyńca Roku za wspieranie profilaktyki męskich nowotworów wspólnie z Mosznowładcami.
Wsparcie technologiczne badań ponownie zapewniają firmy Profimedical i Hydrex z marką Domowe Laboratorium. W gronie partnerów akcji ponownie znalazły się także firmy BNP Paribas, Olivia Garden i ZEW for Men. Nietuzinkowa sesja zdjęciowa promująca kampanię realizowana była w Muzeum Historii Katowic.

Ambasadorami kampanii ponownie zostali youtuberzy – Cyber Marian i Michał Bańka (z kanału Baniak Baniaka), prezenter Mateusz Jędraś oraz Juan Zumeta i Jakub Nowicki i Maciej Mazurek – bloger, grafik, znawca mediów społecznościowych i wykładowca CDV.
„Nowotwór jądra jest najczęściej występującym nowotworem u chłopców i mężczyzn przed 30 rokiem życia. Główna grupa ryzyka to 14-35 lat. Rak jądra nie ma dokładnie określonych czynników ryzyka – może przydarzyć się bez względu na styl życia czy historię nowotworów w rodzicie. Nowotwór prostaty to najczęstszy typ nowotworu jaki dotyka mężczyzn w Polsce. Diagnozuje się coraz młodszych mężczyzn, dlatego zalecamy, aby diagnostykę w tym kierunku rozpocząć już po czterdziestce” – wyjaśnia Jakub Kajdaniuk, koordynator tegorocznej serii badaniach w ramach kampanii.

Źródło informacji: Fundacja Kapitan Światełko

Dobrze być w formie

2024-02-29, godz. 07:30 Raport: ograniczenie stosowania antybiotyków przynosi wymierne korzyści W krajach, które zmniejszyły stosowanie antybiotyków, zarówno u ludzi, jak i w hodowli zwierząt, zaobserwowano zmniejszenie liczby bakterii opornych na antybiotyki… » więcej 2024-02-28, godz. 07:30 Geny wpływają na ciśnienie tętnicze od wczesnego dzieciństwa Niektóre geny wpływają na ciśnienie tętnicze już od najmłodszych lat i zwiększają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych w miarę starzenia się. Można… » więcej 2024-02-27, godz. 07:30 ASMD – choroba odkryta na nowo – jest leczenie Jeśli dziecko ma powiększony brzuch, nie daj sobie wmówić, że taka jego uroda, nie daj się zbyć lekarzowi pytaniem: czym go karmicie? Wykonaj choćby USG… » więcej 2024-02-26, godz. 07:30 Insulina w pigułce gotowa do badań klinicznych Naukowcy opracowali chronioną przez nanocząstki insulinę, którą można będzie podawać doustnie - nawet w czekoladzie - i w przyszłym roku chcą rozpocząć… » więcej 2024-02-23, godz. 07:30 Ludzie mogą mieć w sobie „eliksir młodości” Biotechnolodzy tak przeprogramowali limfocyty T, że atakują one stare, szkodzące organizmowi komórki. Poddane ich działaniu myszy wolniej się starzały i… » więcej 2024-02-22, godz. 07:30 Niektórzy pacjenci nawet po 2-3 latach nie dochodzą do pełnego zdrowia po COVID-19 COVID-19 może powodować odlegle skutki po zakończeniu ostrej fazy choroby. Niektórzy pacjenci nawet po 2-3 latach nie dochodzą do pełnego zdrowia po COVID-19… » więcej 2024-02-21, godz. 07:30 Naukowcy odkryli gen odpowiedzialny za otyłość Pod wpływem diety wysokotłuszczowej mitochondria - struktury wewnątrz komórek, które pomagają spalać tłuszcz - dzielą się na wiele znacznie mniej efektywnych… » więcej 2024-02-20, godz. 07:30 Profesor Ernest Kuchar: coraz więcej zachorowań na grypę Coraz więcej zachorowań na grypę. Kierownik Kliniki Pediatrii WUM i ekspert LUXMED profesor Ernest Kuchar powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że o… » więcej 2024-02-19, godz. 07:30 Rak prostaty - najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn Rak prostaty to najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn i druga przyczyna zgonów u nich. Podczas debaty specjaliści podkreślali, że polscy mężczyźni… » więcej 2024-02-16, godz. 07:30 Badania: dzieci wychowywane w dwujęzycznej rodzinie już w czwartym miesiącu inaczej rozwijają mózg Noworodki, wychowywane w dwujęzycznej rodzinie, już w czwartym miesiącu życia inaczej rozwijają ośrodek mowy - wynika z badań specjalistów University of… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »