Radio Opole » Dobrze być w formie
2023-07-12, 07:00 Autor: Zbieg Agata / PAP

Dzisiaj rusza kampania społeczna, która ma zwrócić uwagę na problem depresji poporodowej

kobieta w ciąży, zdjęcie poglądowe. [fot. elements.envato.com]
kobieta w ciąży, zdjęcie poglądowe. [fot. elements.envato.com]
Pod hasłem "Nie Mamy się czego wstydzić" ruszy 12 lipca w mediach społecznościowych kampania społeczna Fundacji "Twarze Depresji". Organizatorzy akcji podkreślają, że depresja w czasie ciąży i poporodowa należą do najbardziej przemilczanych tematów związanych ze zdrowiem psychicznym.
Fundacja "Twarze Depresji" chce zwrócić uwagę opinii publicznej na problem depresji kobiet w ciąży i po porodzie. Od marca 2022 r. prowadzi ona program bezpłatnych, zdalnych konsultacji psychologicznych.

"Pomoc dla kobiet w ciąży i po porodzie" to program, który umożliwia kobietom dostęp do specjalistów online – mogą się z nimi łączyć z każdego miejsca kraju, bez wychodzenia z domu. Kobieta otrzymuje w programie pakiet trzech bezpłatnych konsultacji. Specjalista zapewnia jej diagnozę, psychoedukację i wsparcie.

Od marca 2022 r. do czerwca 2023 r. specjaliści zrealizowali w ramach programu 1200 bezpłatnych zdalnych konsultacji psychologicznych dla kobiet w ciąży i po porodzie.
Wzrostu zachorowań na depresję i zaburzenia lękowe nasiliła najpierw pandemia, a obecnie również stres związany z wojną na Ukrainie. Przed pandemią WHO informowała, że z tą chorobą mierzy się od 10 do 30 proc. kobiet. Badania kanadyjskie prowadzone w czasie pandemii mówią o ponad 40 proc. kobiet.

Z danych zaprezentowanych w czasopiśmie naukowym "Lancet" wynika, że o jedną trzecią wzrosła liczba poronień i zgonów młodych matek. Niepokoi aż sześciokrotny wzrost przypadków ciąży pozamacicznej.

Fundacja "Twarze Depresji" wskazuje, że czas oczekiwania na psychoterapię, zależnie od regionu Polski, sięga kilku miesięcy. W wielu miejscach w Polsce kobiety w ogóle nie mają dostępu do takiej profesjonalnej pomocy.

Ministerstwo Zdrowia pilotażowo finansuje w czterech placówkach program zapobiegania depresji poporodowej "Przystanek Mama". Tam kobiety mogą skorzystać z trzech konsultacji psychologicznych.

15 lipca ruszą również zapisy na II Charytatywny Bieg z Twarzami Depresji, z którego dochód w całości będzie przeznaczony na konsultacje psychologiczne i psychiatryczne dla najmłodszych podopiecznych Fundacji – dzieci i młodzieży.

Dobrze być w formie

2023-12-04, godz. 07:30 Zaburzenia snu zwiększają ryzyko otyłości [DŹWIĘK] O powikłaniach związanych z nadmierną masą ciała, sposobach terapii choroby otyłościowej rozmawiali w Warszawie eksperci na dwudniowym Kongresie Polskiego… » więcej 2023-11-30, godz. 07:30 Koniec Movember - mosznowładcy już po raz dziesiąty zapuszczali wąsy i badali mężczyzn w całej Polsce Dwa wysokiej klasy ultrasonografy, setki testów markerów nowotworowych i kolejka panów czekających na badanie w galerii handlowej - tak wyglądały spotkania… » więcej 2023-11-29, godz. 07:30 Ponad 200 młodych sportowców przebadanych w programie "Śląskie Diamenty" Ponad 200 młodych sportowców zostało wszechstronnie przebadanych w ramach finansowanego przez samorząd województwa programu 'Śląskie Diamenty'. 'Szczegółowa… » więcej 2023-11-28, godz. 07:30 Home Run dla aktywności - Baseballowa Akademia Orłów Sportu Baseball, choć często kojarzony z kulturą sportu Stanów Zjednoczonych, ma coraz większe grono entuzjastów także w Polsce. Fundacja Orły Sportu wyszła… » więcej 2023-11-27, godz. 07:30 Listopad miesiącem profilaktyki nowotworów męskich Na całym świecie listopad jest uznawany za miesiąc solidarności z chorymi na nowotwory prostaty i jąder. W miesiącu tym na całym świecie organizowana jest… » więcej 2023-11-24, godz. 07:30 Badania genetyczne pozwalają ocenić indywidualne ryzyko zachorowania na nowotwory Badania genetyczne pozwalają ocenić indywidualne ryzyko zachorowania na nowotwory, wdrożyć odpowiednią profilaktykę, a jeśli to potrzebne wskazać celowane… » więcej 2023-11-23, godz. 21:43 Pandemia wywołała syndrom "wypalenia" u pracowników Pandemia spowodowała poważne problemy zdrowia psychicznego osób na całym świecie, a Polska i Hiszpania należą do krajów, które ucierpiały pod tym względem… » więcej 2023-11-22, godz. 07:30 Eksperci: w neurologii mamy coraz lepsze leki, potrzebna jest reorganizacja systemu Pacjenci neurologiczni mają coraz lepszy dostęp do nowoczesnych i skutecznych leków, potrzebna jest jednak reorganizacja lecznictwa neurologicznego i zwiększenia… » więcej 2023-11-21, godz. 07:30 Szczepienia przeciw Covid-19 Od 6 grudnia będzie dostępna w Polsce szczepionka dopasowana do obecnie dominującego wariantu wirusa Covid-19 dla wszystkich osób od 12 roku życia, które… » więcej 2023-11-20, godz. 07:30 Chorzy na hemofilię będą dalej mieć ułatwiony dostęp do leków Ministerstwo Zdrowia przedłużyło Narodowy Program Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne na kolejne 4 lata. Program zapewnia właściwy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »