Radio Opole » Dobrze być w formie
2023-06-29, 07:00 Autor: Kiełczykowska Aleksandra / PAP

Lekarze PPOZ przypominają o zachowaniu ostrożności w czasie wakacji

wakacje, zdjęcie poglądowe, [fot.elements.envato.com]
wakacje, zdjęcie poglądowe, [fot.elements.envato.com]
Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia na dzień przed zakończeniem roku szkolnego przypomniało o kilku zasadach bezpieczeństwa, do których powinno się stosować podczas wakacji. Wśród nich wymienili m.in. ochronę przed słońcem czy unikanie niestrzeżonych kąpielisk.
Lekarze PPOZ podkreślają, że kąpiele słoneczne są zalecane ze względu na witaminę D, jednak wysokie temperatury mogą być zabójcze dla organizmu, zwłaszcza dla dzieci i osób starszych. Wraz ze wzrostem temperatury do 30 stopni Celsjusza, wzrasta również zagrożenie udarem cieplnym. Niekontrolowane, długotrwałe przebywanie na słońcu może także doprowadzić do poważnych poparzeń.

"Po sezonie letnim do naszych gabinetów częściej zgłaszają się pacjenci narzekający na przebarwienia i zmiany na istniejących już znamionach. Nie zawsze jest to nowotwór, jednak zdarzają się i takie przypadki. Słońce ma dobrotliwy wpływ na nasze zdrowie, ale tylko wtedy, gdy wiemy, jak z niego korzystać. Absolutnie nie wolno wychodzić na plażę czy spacerować w upały bez wcześniejszego zabezpieczenia się dobrym kremem z filtrem UV" – podkreśliła prezeska Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka.
Tym samym zalecane jest stosowanie kremów z wysokim filtrem UV i ochrona głowy w postaci kapelusza, czapki czy chustki. W upały powinno się też wypijać więcej płynów – dziennie zaleca się nawet dwa litry, najlepiej wody mineralnej.

Lekarze ostrzegli, że przy wysokiej temperaturze nie jest wskazane spożywanie lodów, ponieważ najłatwiej wtedy o infekcje. Co więcej należy się wystrzegać spożywania posiłków w niesprawdzonych barach i punktach gastronomicznych ze względu na to, że latem częściej dochodzi do zatruć salmonellą.

Kolejną zasadą bezpieczeństwa, na którą PPOZ zwróciło uwagę, jest unikanie niestrzeżonych kąpielisk. Ponadto należy powstrzymać się od wskakiwania do wody, gdy organizm jest rozgrzany. Może dojść do szoku termicznego, a nawet do śmierci.
"Ogromnym zagrożeniem jest skakanie na główkę w miejscach do tego niewyznaczonych i gdy grunt jest nieznany. Uderzenie głową o dno może skończyć się kalectwem. Dochodzi do uszkodzenia rdzenia kręgowego, co skutkuje paraliżem. Absolutnie z kąpielą wodną nie wolno łączyć alkoholu! Taka mieszanka to prosta droga do utonięcia" – wskazała szefowa PPOZ.

Porozumienie zwróciło również uwagę na spędzanie czasu przed komputerem. Wraz z nadejściem wakacji uczniowie, którzy pozostają w tym czasie w domach, więcej czasu spędzają przed ekranem komputera i telefonu.
W ocenie lekarzy może mieć to znaczące skutki dla zdrowia psychicznego i fizycznego.
"Podczas korzystania z internetu nie należy zawierać znajomości z osobami, które proponują nawiązanie rozmowy czy spotkanie. Nigdy nie wiadomo, kto kryje się po drugiej stronie. Rodzice powinni kontrolować takie rozmowy, ale przede wszystkim zadbać, żeby ich dziecko całymi dniami nie przesiadywało przed monitorem. Organizm młodego człowieka po wielu miesiącach siedzenia w szkolnej ławie potrzebuje ruchu. To najlepszy czas, żeby dotlenić umysł, wzmocnić mięśnie kręgosłupa i nabrać sił do dalszej nauki" – zaznaczono.

W upalne dni warto zadbać o wzmacniającą i lekkostrawną dietę. W menu powinny się znaleźć produkty wspomagające produkcję melaniny i dostarczające witaminy A. Są to m.in. wątróbka, ryby, żółte sery i żółtka jaj. Bombą witaminową są także owoce i warzywa sezonowe: truskawki, papryka, pomidory, cytryny, pomarańcze, kiwi (witamina C – wzmacnia skórę i ma działanie odtruwające).

Na zdrowie mają wpływ także rośliny strączkowe, melony, marchewka i szpinak. Zapobiegają odwodnieniu i utrzymują opaleniznę, dostarczając witamin E i B.

Dobrze być w formie

2023-12-08, godz. 07:30 Akcja "Zdrowie pod kontrolą" Studenci kierunku lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego zapraszają do udziału w akcji „Zdrowie pod kontrolą'. Na miejscu będzie można wykonać bezpłatne… » więcej 2023-12-07, godz. 07:30 Zmiana klimatu będzie dalej pogarszać nasze zdrowie Prognozy zawarte w opublikowanym ostatnim raporcie Lancet Countdown on Health and Climate Change potwierdzają rosnące poważne zagrożenia dla zdrowia wynikające… » więcej 2023-12-06, godz. 07:30 W katowickim Spodku ćwiczyło prawie 1200 młodych gimnastyków z całej Polski W katowickim Spodku spotkało się prawie 1200 młodych gimnastyczek i gimnastyków trenujących gimnastykę artystyczną, sportową, akrobatykę, a także skoki… » więcej 2023-12-05, godz. 12:00 Funkcjonują 94 Centra Zdrowia Psychicznego Aktualnie funkcjonują 94 Centra Zdrowia Psychicznego - przekazała dr Anna Depukat, psychiatra, psychoterapeuta, kierownik biura ds. pilotażu Narodowego Programu… » więcej 2023-12-04, godz. 07:30 Zaburzenia snu zwiększają ryzyko otyłości [DŹWIĘK] O powikłaniach związanych z nadmierną masą ciała, sposobach terapii choroby otyłościowej rozmawiali w Warszawie eksperci na dwudniowym Kongresie Polskiego… » więcej 2023-11-30, godz. 07:30 Koniec Movember - mosznowładcy już po raz dziesiąty zapuszczali wąsy i badali mężczyzn w całej Polsce Dwa wysokiej klasy ultrasonografy, setki testów markerów nowotworowych i kolejka panów czekających na badanie w galerii handlowej - tak wyglądały spotkania… » więcej 2023-11-29, godz. 07:30 Ponad 200 młodych sportowców przebadanych w programie "Śląskie Diamenty" Ponad 200 młodych sportowców zostało wszechstronnie przebadanych w ramach finansowanego przez samorząd województwa programu 'Śląskie Diamenty'. 'Szczegółowa… » więcej 2023-11-28, godz. 07:30 Home Run dla aktywności - Baseballowa Akademia Orłów Sportu Baseball, choć często kojarzony z kulturą sportu Stanów Zjednoczonych, ma coraz większe grono entuzjastów także w Polsce. Fundacja Orły Sportu wyszła… » więcej 2023-11-27, godz. 07:30 Listopad miesiącem profilaktyki nowotworów męskich Na całym świecie listopad jest uznawany za miesiąc solidarności z chorymi na nowotwory prostaty i jąder. W miesiącu tym na całym świecie organizowana jest… » więcej 2023-11-24, godz. 07:30 Badania genetyczne pozwalają ocenić indywidualne ryzyko zachorowania na nowotwory Badania genetyczne pozwalają ocenić indywidualne ryzyko zachorowania na nowotwory, wdrożyć odpowiednią profilaktykę, a jeśli to potrzebne wskazać celowane… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »