Radio Opole » Rozmowy o kulturze (DAB+) » O kulturze - debata (DAB+) (rozmowy w latach 2019… » Pieśnioopowieści: 'Lokalne smaczki - czyli co ciekawego…
2021-11-10, 19:01 Autor: Agnieszka Zientarska

Pieśnioopowieści: "Lokalne smaczki - czyli co ciekawego mamy w pieśniach województwa opolskiego?"

Iwona Wylęgała i Agnieszka Zientarska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Iwona Wylęgała i Agnieszka Zientarska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Z Iwoną Wylęgałą, opolską etnolożką, animatorką- zapraszamy Państwa na cykl 10 audycji pt. "Pieśnioopowieści", w czasie których prezentować będziemy tradycyjny śpiew oraz pieśni ludowe ze Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem regionu opolskiego. Zastanawiać się będziemy, w jaki sposób muzyka tradycyjna może być atrakcyjna dla współczesnego odbiorcy, twórcy, w jaki sposób opowiada świat, jakie tematy podejmuje, do jakich działań inspiruje. Śpiew tradycyjny przenika dziś do różnych obszarów sztuki, a jak wygląda przekaz żywy pieśni- będziemy przyglądać się temu zjawisku. W audycjach pojawią się prezentacje śpiewu, nagrania archiwalne muzyki ludowej, wypowiedzi śpiewaków z podopolskich wsi.
Dziewiąte spotkanie dziś wokół tematu "Lokalne smaczki - czyli co ciekawego mamy w pieśniach województwa opolskiego?".

Audycje emitowane są co środę o godz. 18:00 na antenie Radio Opole 2 Kultura. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach stypendium Marszałka Województwa Opolskiego "Marszałkowskie Talenty".

Zobacz także

2021-12-31, godz. 19:00 Bolesław Bezeg o pomocy Polakom na Kresach, ale także w innych zakątkach świata Tym razem z redaktorem naczelnym Nowej Trybuny Opolskiej (NTO), ale także kwartalnika Stowarzyszenia Odra-Niemen "Ponad Granicami" Bolesławem Bezegiem rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-30, godz. 19:01 Przemysław Ślusarczyk o jubileuszu Orkiestry Politechniki Opolskiej W czwartkowym programie "O kulturze, debata" spotkaliśmy się z Przemysławem Ślusarczykiem - dyrygentem, muzykiem, aranżerem, kompozytorem i opiekunem wielu… » więcej 2021-12-29, godz. 20:18 O symbolach, obrzędach, kolędach świątecznego okresu Bożego Narodzenia i Nowego Roku O symbolach, obrzędach, kolędach świątecznego okresu Bożego Narodzenia i Nowego Roku rozmawialiśmy z Izabelą Jasińską, etnografką Muzeum Śląska Opolskiego… » więcej 2021-12-28, godz. 19:00 Rafał Skąpski gościem programu "O kulturze-debata" Dziś gościem jest Rafał Skąpski, edytor pamiętników swojej babci "Dziwne jest serce kobiece", wspominania Zofii Skąpskiej z Odrowąż-Pieniążków. » więcej 2021-12-27, godz. 19:00 Druga część spotkania w CDO w Opolu z dr Aldoną Ciborowską Druga część spotkania w CDO w Opolu, które odbyło się 3 grudnia 2021 z dr Aldoną Ciborowską. Tematem były Cele Zrównoważonego Rozwoju, jako plan gl… » więcej 2021-12-24, godz. 19:01 Szymon Kozieja o współczesnej kulturze i twórczości Tym razem gościem audycji "O kulturze - debata" jest Szymon Kozieja, redaktor naczelny kwartalnika literacko - kulturalnego "Rylec" redagowanego w Krakowie. » więcej 2021-12-23, godz. 19:01 Dr Violetta Rezler-Wasielewska o nowych formach mówienia o historii oraz o kondycji Centralnego Muzeum Jeńców Wojen… W dzisiejszym programie naszym gościem była dyrektorka Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych. Rozmawialiśmy o kondycji muzeum, o zainteresowaniu młodych ludzi… » więcej 2021-12-22, godz. 19:01 Iwona Wylęgała o pieśniach adwentowych śpiewanych w regionie opolskim i nie tylko Z Iwoną Wylęgałą, opolską etnolożką, animatorką rozmawiamy o pieśniach adwentowych śpiewanych w regionie opolskim i nie tylko. » więcej 2021-12-20, godz. 19:00 Dr Aldona Ciborowska o Celach Zrównoważonego Rozwoju Dziś w audycji o spotkanie w Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu z dr Aldoną Ciborowską. Tematem były Cele Zrównoważonego Rozwoju jako plan globalist… » więcej 2021-12-17, godz. 18:50 Andrzej Koziar o działalności Związku Piłsudczyków Tym razem naszym gościem był Andrzej Koziar historyk, regionalista, muzealnik z nyskiego koła Związku Piłsudczyków. Rozmawialiśmy o działalności Związku… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »