Radio Opole » Rozmowy o kulturze (DAB+)

Rozmowy o kulturze (DAB+)

2022-10-05, 19:39

Joanna Kinowska o mocy zdjęcia

Joanna Kinowska [archiwum prywatne]
Joanna Kinowska [archiwum prywatne]
Dlaczego nigdy nie powinno się wyrzucać fotografii? Jaką moc ma zdjęcie? Na te pytania odpowiedziała historyczka sztuki specjalizująca się w fotografii Joanna Kinowska. Przy okazji zaprosiliśmy do obejrzenia wystawy książek fotograficznych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu, której kuratorką jest nasza rozmówczyni. Ekspozycję zorganizowano w ramach 12. Opolskiego Festiwalu Fotografii.
2022-10-05, 11:48

Christiane Hoffmann o najnowszej książce "Wszystko czego nie pamiętamy albo o czym nie wspominamy. Pieszo śladami mojego ojca"

Christiane Hoffmann [fot. Wanda Kownacka]
Christiane Hoffmann [fot. Wanda Kownacka]
W wtorkowych Rozmowach o kulturze rozmowa z Christiane Hoffmann, dziennikarką, pisarką i zastępcą rzecznika rządu federalnego Niemiec o jaj najnowszej książce. We "Wszystko czego nie pamiętamy albo o czym nie wspominamy. Pieszo śladami mojego ojca" opisała Różynę - małą wioskę w gminie Lewin Brzeski.
2022-10-03, 19:00

Z Józefem Chyżym o wystawie "Arboretum"

Józef Chyży [fot. Marcin Skomudek]
Józef Chyży [fot. Marcin Skomudek]
Z Józefem Chyżym, artystą - malarzem, porozmawiamy o wystawie "Arboretum", która prezentowana jest w Galerii ZPAP Pierwsze Piętro w Opolu. Inspiracją malarskich prac był park dendrologiczny w Lipnie. Czy wystawa wpisuje się w nurt szeroko rozumianego ekomalarstwa? O tym podyskutujemy z artystą.
2022-09-28, 19:17

Aldona Michalik o swoich projektach oraz o nowych technologiach wykorzystywanych w sztuce

Aldona Michalik [fot. Agnieszka Lubczańska]
Aldona Michalik [fot. Agnieszka Lubczańska]
W środowych Rozmowach o kulturze (28.09) rozmawialiś0my z Aldoną Michalik, autorką wystawy w Galerii Błędne Koło Politechniki Opolskiej. Gość opowiedział o swoim filozoficzno-artystycznym projekcie a także o dydaktyce uczelni artystycznej. Rozmawialiśmy o nowych technologiach wykorzystywanych w sztuce i filozofii przetworzonej w obrazy.
2022-09-27, 19:00

Andrzej Sznejweis o malarstwie, śpiewie i... grze na saksofonie

Andrzej Sznejweis [fot. Maciej Marciński]
Andrzej Sznejweis [fot. Maciej Marciński]
Gościem audycji był Andrzej Sznejweis, prezes Oddziału Opolskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Rozmawialiśmy o działalności artystycznej naszego gościa. Jest malarzem, grafikiem, śpiewa w zespole, a ostatnio nauczył się gry na saksofonie.
2022-09-26, 20:05

Joanna Żygowska i Justyna Czarnota o Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce

Joanna Żygowska i Justyna Czarnota [fot. archiwum prywatne]
Joanna Żygowska i Justyna Czarnota [fot. archiwum prywatne]
Z Joanną Żygowską z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu i Justyną Czarnotą, pedagożką teatru rozmawialiśmy o Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce, które odbyło się między 15 a 18 września 2022 roku w Poznaniu. Ogłoszono także wyniki 33. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Jakie tematy poruszyli zwycięzcy? Jakie nowe zjawiska pojawiają się na deskach teatralnych w Polsce? Opowiedziały o tym teatrolożki, które także współpracują z opolskimi teatrami.
2022-09-23, 19:46

Monika Ostrowska o spotkaniu autorskim z Dionisiosem Sturisem

Monika Ostrowska [fot. Krzysztof Jabłoński / Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu]
Monika Ostrowska [fot. Krzysztof Jabłoński / Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu]
W piątkowym programie Rozmowy o kulturze (23.09) Monika Ostrowska z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu opowiedziała nam o spotkaniu autorskim z Dionisiosem Sturisem. Poleciła także książki tego reportażysty, dziennikarza, pisarza i podcastera. Przybliżyła między innymi "Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji", "Zachód słońca na Santorini. Ciemniejsza strona Grecji" czy "Grecja. Gorzkie pomarańcze".
2022-09-22, 19:05

Andrzej Skibniewski o swojej książce "Rubinowa Broszka"

Andrzej Skibniewski [fot. Agnieszka Lubczańska]
Andrzej Skibniewski [fot. Agnieszka Lubczańska]
Naszym gościem był Andrzej Skibniewski z Towarzystwa Polonia-Kresy, z którym rozmawialiśmy o jego książce "Rubinowa Broszka", czyli lwowskiej historii w listach opowiedzianej i działaniach Towarzystwa w ciągu ostatnich 10 lat, ale także o innych inicjatywach polonijnych.
1234567

Zobacz także

2022-10-05, godz. 19:39 Joanna Kinowska o mocy zdjęcia Dlaczego nigdy nie powinno się wyrzucać fotografii? Jaką moc ma zdjęcie? Na te pytania odpowiedziała historyczka sztuki specjalizująca się w fotografii… » więcej 2022-10-05, godz. 11:48 Christiane Hoffmann o najnowszej książce "Wszystko czego nie pamiętamy albo o czym nie wspominamy. Pieszo śladami mojego… W wtorkowych Rozmowach o kulturze rozmowa z Christiane Hoffmann, dziennikarką, pisarką i zastępcą rzecznika rządu federalnego Niemiec o jaj najnowszej książce… » więcej 2022-10-03, godz. 19:00 Z Józefem Chyżym o wystawie "Arboretum" Z Józefem Chyżym, artystą - malarzem, porozmawiamy o wystawie "Arboretum", która prezentowana jest w Galerii ZPAP Pierwsze Piętro w Opolu. Inspiracją malarskich… » więcej 2022-09-30, godz. 19:00 O propozycjach Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu opowiada Magda Wolnicka W galeriach sztuki coraz częściej pojawiają się oryginalne spotkania i zajęcia, nie związane (zdarza się, że tylko pozornie) z nią wprost. O tym, co proponuje… » więcej 2022-09-29, godz. 19:00 O Kresach oraz powstającym w Brzegu Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów Tym razem gościem audycji była Krystyna Rostocka, prezes Towarzystwa Polonia-Kresy. Porozmawiamy o Kresach oraz powstającym w Brzegu Muzeum Dziedzictwa i Kultury… » więcej 2022-09-28, godz. 19:17 Aldona Michalik o swoich projektach oraz o nowych technologiach wykorzystywanych w sztuce W środowych Rozmowach o kulturze (28.09) rozmawialiś0my z Aldoną Michalik, autorką wystawy w Galerii Błędne Koło Politechniki Opolskiej. Gość opowiedział… » więcej 2022-09-27, godz. 19:00 Andrzej Sznejweis o malarstwie, śpiewie i... grze na saksofonie Gościem audycji był Andrzej Sznejweis, prezes Oddziału Opolskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Rozmawialiśmy o działalności artystycznej naszego… » więcej 2022-09-26, godz. 20:05 Joanna Żygowska i Justyna Czarnota o Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce Z Joanną Żygowską z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu i Justyną Czarnotą, pedagożką teatru rozmawialiśmy o Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej… » więcej 2022-09-23, godz. 19:46 Monika Ostrowska o spotkaniu autorskim z Dionisiosem Sturisem W piątkowym programie Rozmowy o kulturze (23.09) Monika Ostrowska z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu opowiedziała nam o spotkaniu autorskim z Dionisiosem… » więcej 2022-09-22, godz. 19:05 Andrzej Skibniewski o swojej książce "Rubinowa Broszka" Naszym gościem był Andrzej Skibniewski z Towarzystwa Polonia-Kresy, z którym rozmawialiśmy o jego książce "Rubinowa Broszka", czyli lwowskiej historii w… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »