Radio Opole » Rozmowy o kulturze (DAB+)

Rozmowy o kulturze (DAB+)

2022-05-23, 19:05

Goście programu o zbliżającym się XV Spotkaniu Znajomych Podróżników w Głogówku

Zdjęcie ilustracyjne, spotkanie Znajomych Podróżników w Głogówku [fot. Piotr Wrona]
Zdjęcie ilustracyjne, spotkanie Znajomych Podróżników w Głogówku [fot. Piotr Wrona]
Zdjęcie ilustracyjne, spotkanie Znajomych Podróżników w Głogówku [fot. Piotr Wrona]
Zdjęcie ilustracyjne, spotkanie Znajomych Podróżników w Głogówku [fot. Piotr Wrona]
W Głogówku 27-28.05. 22 odbędzie się po raz XV Spotkanie Znajomych Podróżników. To kolejny ciekawy festiwal, który ściąga z całego regionu miłośników drogi. Co pcha nas do poznawania nowych miejsc? Ciekawość, wyzwania, spotkania? W audycji przemierzymy różne czasoprzestrzenie - zaczniemy od Papui Nowej Gwinei - o tym, czy wciąż mieszkają tam ludożercy opowiedzą Alicja Kubiak i Jan Kurzela. Adam Kwaśny pokaże Kubę, jako miejsce spotkań. Arkady Paweł Fiedler zabierze nas w drogę przez Afrykę, z Jakubem Rybickim przejedziemy Bajkał rowerem, będziemy także w Indonezji z Anną Jaklewicz.
2022-05-18, 19:00

Patryk Szymański o swojej wyprawie na Ukrainę

Ukraina [fot. Patryk Szymański]
Ukraina [fot. Patryk Szymański]
Patryk Szymański wrócił właśnie z Ukrainy. Odwiedził Kijów, a po drodze zatrzymał się we Lwowie. W tę drogę wyruszył z misją fotografowania tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. O tym, co widział i z kim rozmawiał opowiedział w programie.
2022-05-17, 19:05

Danuta Łuczak o tegorocznym Festiwalu Książki w Opolu

Danuta Łuczak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Danuta Łuczak [fot. Justyna Krzyżanowska]
W dzisiejszym programie rozmawialiśmy z Danutą Łuczak - wicedyrektorką Miejskiej Biblioteki Publicznej o tegorocznym Festiwalu Książki w Opolu. Było także o spotkaniach autorskich w bibliotece i o konkursie na esej.
2022-05-12, 19:00

Z Barbarą Giedrojć o wystawie „Historia w pocztówkach zapisana”

Barbara Giedrojć [fot. Katarzyna Zawadzka]
Barbara Giedrojć [fot. Katarzyna Zawadzka]
Wymyślone ponad 150 lat temu karty pocztowe, przeznaczone do szybkiego wysłania krótkiej informacji, błyskawicznie zawojowały świat. Dziś, z uwagi na bogatą ikonografię, stanowią interesujące dokumenty źródłowe dla współczesnych badaczy. Przedwojenne karty krajoznawcze, znajdujące się w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, wielokrotnie prezentowane, od lat cieszą się dużym zainteresowaniem Czytelników. Na wystawie „Historia w pocztówkach zapisana” będzie można obejrzeć najciekawsze i dotąd niepokazywane pocztówki z liczącej już ponad 6 tysięcy kart kolekcji.
2022-05-11, 19:00

Anna Bereźnicka o archetypie dzikiej kobiety

Anna Bereźnicka [fot. Wojciech Szczepanik]
Anna Bereźnicka [fot. Wojciech Szczepanik]
Występuje w baśniach, mitach, legendach. O archetypie dzikiej kobiety rozmawialiśmy z psychoterapeutką psychologii procesu Anną Bereźnicką. W tej rozmowie będziemy wspieraliśmy się bestsellerową książką pisarki i psychoanalityczki szkoły Junga Clarissy Pinkoli Estés pt. "Biegnąca z wilkami".
2022-05-10, 19:05

Grzegorz Podsiadło o tym, czy podróże, pisanie, prowadzenie bloga podróżniczego mogą stać się nie tylko pasją, ale też profesją

Grzegorz Podsiadło [fot. archiwum prywatne Grzegorza Podsiadło]
Grzegorz Podsiadło [fot. archiwum prywatne Grzegorza Podsiadło]
W dzisiejszej audycji rozmawialiśmy z Grzegorzem Podsiadło z Krapkowic, podróżnikiem, publicystą, społecznikiem i nauczycielem. Mówiliśmy o wydanym kolejnym tomie poetyckim "Stąd". Podyskutowaliśmy, czy podróże, pisanie, prowadzenie bloga podróżniczego mogą stać się nie tylko pasją, ale też profesją. Zanurzyliśmy się też w poetyckim świecie: cisza, spokój wytchnienie, jedność i pełnia, poznawanie swoich nieuświadomionych potrzeb, pragnień. Wnikliwa obserwacja miejsc, zachowań, kultur i obyczajów w czasie podróży przynosi silną więź z niemal każdym miejscem na świecie, ale też rozterki związane z egzystencją, ciągłym poszukiwaniem i wyobcowaniem, paradoksami i wchodzeniem "w głąb" nawet, jeśli to trudne, na przekór powierzchowności.
1234567

Zobacz także

2022-05-24, godz. 19:05 Marcin Sawicki czy komiksy cieszą się w Opolu zainteresowaniem W dzisiejszym programie rozmawialiśmy o komiksach. Czy tak forma czytelnicza cieszy się w Opolu zainteresowanie? Opowiedział o tym specjalista od komiksów… » więcej 2022-05-23, godz. 19:05 Goście programu o zbliżającym się XV Spotkaniu Znajomych Podróżników w Głogówku W Głogówku 27-28.05. 22 odbędzie się po raz XV Spotkanie Znajomych Podróżników. To kolejny ciekawy festiwal, który ściąga z całego regionu miłośników… » więcej 2022-05-20, godz. 19:05 Joanna Filipczyk m.in. o pojęciu sztuki współczesnej, jej historii, teraźniejszości oraz o jej edukacyjnym i lokalnym… O najnowszych wystawach, o pojęciu sztuki współczesnej, jej historii, teraźniejszości oraz o jej edukacyjnym i lokalnym wymiarze rozmawialiśmy w dzisiejszym… » więcej 2022-05-19, godz. 19:05 Barbara Sypko o zbliżającym się otwarciu wystawy poświęconej 50-leciu istnienia Diecezji Opolskiej Tym razem naszym gościem była Barbara Sypko, kierownik Oddziału Gromadzenia i Opracowywania Zbiorów z Archiwum Państwowego w Opolu. Rozmawialiśmy o zbliżającym… » więcej 2022-05-18, godz. 19:00 Patryk Szymański o swojej wyprawie na Ukrainę Patryk Szymański wrócił właśnie z Ukrainy. Odwiedził Kijów, a po drodze zatrzymał się we Lwowie. W tę drogę wyruszył z misją fotografowania tego… » więcej 2022-05-17, godz. 19:05 Danuta Łuczak o tegorocznym Festiwalu Książki w Opolu W dzisiejszym programie rozmawialiśmy z Danutą Łuczak - wicedyrektorką Miejskiej Biblioteki Publicznej o tegorocznym Festiwalu Książki w Opolu. Było także… » więcej 2022-05-16, godz. 19:05 Jacek Hołub o książce "Beze mnie jesteś nikim. Przemoc w polskich domach" - o mechanizmach przemocy Z Jackiem Hołubem, dziennikarzem i reportażystą, rozmawialiśmy o książce "Beze mnie jesteś nikim. Przemoc w polskich domach" - o mechanizmach przemocy. » więcej 2022-05-12, godz. 19:00 Z Barbarą Giedrojć o wystawie „Historia w pocztówkach zapisana” Wymyślone ponad 150 lat temu karty pocztowe, przeznaczone do szybkiego wysłania krótkiej informacji, błyskawicznie zawojowały świat. Dziś, z uwagi na bogatą… » więcej 2022-05-11, godz. 19:00 Anna Bereźnicka o archetypie dzikiej kobiety Występuje w baśniach, mitach, legendach. O archetypie dzikiej kobiety rozmawialiśmy z psychoterapeutką psychologii procesu Anną Bereźnicką. W tej rozmowie… » więcej 2022-05-10, godz. 19:05 Grzegorz Podsiadło o tym, czy podróże, pisanie, prowadzenie bloga podróżniczego mogą stać się nie tylko pasją… W dzisiejszej audycji rozmawialiśmy z Grzegorzem Podsiadło z Krapkowic, podróżnikiem, publicystą, społecznikiem i nauczycielem. Mówiliśmy o wydanym kolejnym… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »