Radio Opole » Rozmowy o kulturze (DAB+) » Rozmowy o kulturze (DAB+)

Rozmowy o kulturze (DAB+)

2022-05-18, 19:00

Patryk Szymański o swojej wyprawie na Ukrainę

Ukraina [fot. Patryk Szymański]
Ukraina [fot. Patryk Szymański]
Patryk Szymański wrócił właśnie z Ukrainy. Odwiedził Kijów, a po drodze zatrzymał się we Lwowie. W tę drogę wyruszył z misją fotografowania tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. O tym, co widział i z kim rozmawiał opowiedział w programie.
2022-05-17, 19:05

Danuta Łuczak o tegorocznym Festiwalu Książki w Opolu

Danuta Łuczak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Danuta Łuczak [fot. Justyna Krzyżanowska]
W dzisiejszym programie rozmawialiśmy z Danutą Łuczak - wicedyrektorką Miejskiej Biblioteki Publicznej o tegorocznym Festiwalu Książki w Opolu. Było także o spotkaniach autorskich w bibliotece i o konkursie na esej.
2022-05-12, 19:00

Z Barbarą Giedrojć o wystawie „Historia w pocztówkach zapisana”

Barbara Giedrojć [fot. Katarzyna Zawadzka]
Barbara Giedrojć [fot. Katarzyna Zawadzka]
Wymyślone ponad 150 lat temu karty pocztowe, przeznaczone do szybkiego wysłania krótkiej informacji, błyskawicznie zawojowały świat. Dziś, z uwagi na bogatą ikonografię, stanowią interesujące dokumenty źródłowe dla współczesnych badaczy. Przedwojenne karty krajoznawcze, znajdujące się w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, wielokrotnie prezentowane, od lat cieszą się dużym zainteresowaniem Czytelników. Na wystawie „Historia w pocztówkach zapisana” będzie można obejrzeć najciekawsze i dotąd niepokazywane pocztówki z liczącej już ponad 6 tysięcy kart kolekcji.
2022-05-11, 19:00

Anna Bereźnicka o archetypie dzikiej kobiety

Anna Bereźnicka [fot. Wojciech Szczepanik]
Anna Bereźnicka [fot. Wojciech Szczepanik]
Występuje w baśniach, mitach, legendach. O archetypie dzikiej kobiety rozmawialiśmy z psychoterapeutką psychologii procesu Anną Bereźnicką. W tej rozmowie będziemy wspieraliśmy się bestsellerową książką pisarki i psychoanalityczki szkoły Junga Clarissy Pinkoli Estés pt. "Biegnąca z wilkami".
2022-05-10, 19:05

Grzegorz Podsiadło o tym, czy podróże, pisanie, prowadzenie bloga podróżniczego mogą stać się nie tylko pasją, ale też profesją

Grzegorz Podsiadło [fot. archiwum prywatne Grzegorza Podsiadło]
Grzegorz Podsiadło [fot. archiwum prywatne Grzegorza Podsiadło]
W dzisiejszej audycji rozmawialiśmy z Grzegorzem Podsiadło z Krapkowic, podróżnikiem, publicystą, społecznikiem i nauczycielem. Mówiliśmy o wydanym kolejnym tomie poetyckim "Stąd". Podyskutowaliśmy, czy podróże, pisanie, prowadzenie bloga podróżniczego mogą stać się nie tylko pasją, ale też profesją. Zanurzyliśmy się też w poetyckim świecie: cisza, spokój wytchnienie, jedność i pełnia, poznawanie swoich nieuświadomionych potrzeb, pragnień. Wnikliwa obserwacja miejsc, zachowań, kultur i obyczajów w czasie podróży przynosi silną więź z niemal każdym miejscem na świecie, ale też rozterki związane z egzystencją, ciągłym poszukiwaniem i wyobcowaniem, paradoksami i wchodzeniem "w głąb" nawet, jeśli to trudne, na przekór powierzchowności.
2022-05-09, 19:05

Marta Jarnuszkiewicz o działaniach performatywnych i wystawie ANABERG

Marta Jarnuszkiewicz [fot. Agnieszka Zientarska]
Marta Jarnuszkiewicz [fot. Agnieszka Zientarska]
Z Martą Jarnuszkiewicz, artystką wizualną, rozmawialiśmy o działaniach performatywnych i wystawie ANABERG, którą do 29 maja br. oglądać można w Galerii Aneks GSW w Opolu. Punktem wyjścia do realizacji stanowiła refleksja nad alternatywnymi sposobami kształtowania przestrzeni publicznej przez żeńskie głosy i ciała. ANABERG to wielopoziomowy projekt o charakterze partycypacyjnym oscylujący na styku choreografii, architektury i sztuk wizualnych. Artystka postanowiła nawiązać dialog z przestrzenią amfiteatru na Górze Św. Anny szukając w niej szczelin do alternatywnego, kobiecego działania. Do projektu zaprosiła kobiety ze Strzelec Opolskich a także Opola.
2022-05-05, 19:05

Ałła, Michał, Daria i Katia o inicjatywach podejmowanych w Opolu

Od lewej: Michał, Ałła, Witold Sułek, Daria i Katia [fot. Justyna Krzyżanowska]
Od lewej: Michał, Ałła, Witold Sułek, Daria i Katia [fot. Justyna Krzyżanowska]
Ałła, Michał, Daria i Katia, to czworo młodych ludzi z Ukrainy, którzy podjęli wspólną inicjatywę, aby stworzyć miejsce spotkań i działać na niwie szeroko pojętej kultury, zarówno dla swoich rodaków, ale i z zamiarem wzajemnego poznawania się z opolanami. Gościnne progi znaleźli w klubokawiarni społecznej OPO, gdzie już odbyły się pokazy filmów, tu przy wsparciu Kina Meduza, i koncert, ale plany sięgają znacznie dalej, a spotkania będą odbywać się w każdy wtorek. Opowiedzą nam i o tych planach, i o sobie, i o Polsce.
2022-05-04, 19:05

Prof. dr hab. Ewa Pawelec, dr Katarzyna Książek i dr Piotr Leśniak o tym, kim jesteśmy wobec wszechświata

Zdjęcie ilustracyjne [fot. Wanda Kownacka]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. Wanda Kownacka]
Na pytania dotyczące Wszechświata każda z kultur odpowiada inaczej. Jakie znaczenie dziś mu przypisujemy? Czy dyskurs dotyczący kosmosu jest wolny od sądów i przekonań? O to zapytaliśmy uczonych różnych dziedzin. Zaproszenie Katarzyny Zawadzkiej przyjęli: prof. dr hab. Ewa Pawelec, dr Katarzyna Książek i dr Piotr Leśniak z Uniwersytetu Opolskiego.
1234567

Zobacz także

2022-05-18, godz. 19:00 Patryk Szymański o swojej wyprawie na Ukrainę Patryk Szymański wrócił właśnie z Ukrainy. Odwiedził Kijów, a po drodze zatrzymał się we Lwowie. W tę drogę wyruszył z misją fotografowania tego… » więcej 2022-05-17, godz. 19:05 Danuta Łuczak o tegorocznym Festiwalu Książki w Opolu W dzisiejszym programie rozmawialiśmy z Danutą Łuczak - wicedyrektorką Miejskiej Biblioteki Publicznej o tegorocznym Festiwalu Książki w Opolu. Było także… » więcej 2022-05-16, godz. 19:05 Jacek Hołub o książce "Beze mnie jesteś nikim. Przemoc w polskich domach" - o mechanizmach przemocy Z Jackiem Hołubem, dziennikarzem i reportażystą, rozmawialiśmy o książce "Beze mnie jesteś nikim. Przemoc w polskich domach" - o mechanizmach przemocy. » więcej 2022-05-12, godz. 19:00 Z Barbarą Giedrojć o wystawie „Historia w pocztówkach zapisana” Wymyślone ponad 150 lat temu karty pocztowe, przeznaczone do szybkiego wysłania krótkiej informacji, błyskawicznie zawojowały świat. Dziś, z uwagi na bogatą… » więcej 2022-05-11, godz. 19:00 Anna Bereźnicka o archetypie dzikiej kobiety Występuje w baśniach, mitach, legendach. O archetypie dzikiej kobiety rozmawialiśmy z psychoterapeutką psychologii procesu Anną Bereźnicką. W tej rozmowie… » więcej 2022-05-10, godz. 19:05 Grzegorz Podsiadło o tym, czy podróże, pisanie, prowadzenie bloga podróżniczego mogą stać się nie tylko pasją… W dzisiejszej audycji rozmawialiśmy z Grzegorzem Podsiadło z Krapkowic, podróżnikiem, publicystą, społecznikiem i nauczycielem. Mówiliśmy o wydanym kolejnym… » więcej 2022-05-09, godz. 19:05 Marta Jarnuszkiewicz o działaniach performatywnych i wystawie ANABERG Z Martą Jarnuszkiewicz, artystką wizualną, rozmawialiśmy o działaniach performatywnych i wystawie ANABERG, którą do 29 maja br. oglądać można w Galerii… » więcej 2022-05-06, godz. 19:05 Michał Pytlik o pomocy uchodźcom ukraińskim i pomysłach na integracje i lepsze wzajemne poznanie W pracy wolontariusza, niezwykle ważne są umiejętności interpersonalne i znajomość psychologii, a te nasz gość, Michał Pytlik, na szczęście posiada… » więcej 2022-05-05, godz. 19:05 Ałła, Michał, Daria i Katia o inicjatywach podejmowanych w Opolu Ałła, Michał, Daria i Katia, to czworo młodych ludzi z Ukrainy, którzy podjęli wspólną inicjatywę, aby stworzyć miejsce spotkań i działać na niwie… » więcej 2022-05-04, godz. 19:05 Prof. dr hab. Ewa Pawelec, dr Katarzyna Książek i dr Piotr Leśniak o tym, kim jesteśmy wobec wszechświata Na pytania dotyczące Wszechświata każda z kultur odpowiada inaczej. Jakie znaczenie dziś mu przypisujemy? Czy dyskurs dotyczący kosmosu jest wolny od sądów… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »