Radio Opole » Rozmowy o kulturze (DAB+) » 'Pieśnioopowieści' o śpiewie tradycyjnym (cykl…

"Pieśnioopowieści" o śpiewie tradycyjnym (cykl emitowany w roku 2021)

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach stypendium Marszałka Województwa Opolskiego
Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach stypendium Marszałka Województwa Opolskiego
Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach stypendium Marszałka Województwa Opolskiego"

Pieśnioopowieści to projekt podejmujący temat edukacji w obszarze dziedzictwa niematerialnego jakim jest tradycyjny śpiew oraz pieśni ludowe ze Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem regionu opolskiego. To cykl 10 spotkań podczas gościnnego udziału w cotygodniowych audycjach o kulturze na łamach Radio Opole. Słuchacze w przystępny sposób zostaną zapoznani z podstawową wiedzą dotyczącą tradycyjnego śpiewu oraz pieśni ludowych ze szczególnym naciskiem na improwizację w tradycji. Spotkania zostaną wzbogacone o prezentację śpiewu, nagrań archiwalnych muzyki ludowej, wypowiedzi śpiewaków z podopolskich wsi. Wszystko nie tylko po to, aby wyedukować czy upowszechnić wiedzę, ale także wskazać w jakich aspektach muzyka tradycyjna może być atrakcyjna dla współczesnego odbiorcy, co ma w przyszłości zachęcić do sięgania po nią, ożywić zainteresowanie. Brzmienie muzyki tradycyjnej przekonuje ludzi do zainteresowania się nią a jej specyfika do praktykowania jej, czyli do czynnego uczestnictwa w kulturze każdemu bez względu na tzw. zdolności. Dzięki tym własnościom bez wykształcenia muzycznego można grać, śpiewać, komponować. Można także rozwijać się nie tylko muzycznie.

Projekt jest realizowany w ramach stypendium "Marszałkowskie Talenty.
2021-11-10, 19:01 Autor: Agnieszka Zientarska

Pieśnioopowieści: "Lokalne smaczki - czyli co ciekawego mamy w pieśniach województwa opolskiego?"

Iwona Wylęgała i Agnieszka Zientarska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Iwona Wylęgała i Agnieszka Zientarska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Z Iwoną Wylęgałą, opolską etnolożką, animatorką- zapraszamy Państwa na cykl 10 audycji pt. "Pieśnioopowieści", w czasie których prezentować będziemy tradycyjny śpiew oraz pieśni ludowe ze Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem regionu opolskiego. Zastanawiać się będziemy, w jaki sposób muzyka tradycyjna może być atrakcyjna dla współczesnego odbiorcy, twórcy, w jaki sposób opowiada świat, jakie tematy podejmuje, do jakich działań inspiruje. Śpiew tradycyjny przenika dziś do różnych obszarów sztuki, a jak wygląda przekaz żywy pieśni- będziemy przyglądać się temu zjawisku. W audycjach pojawią się prezentacje śpiewu, nagrania archiwalne muzyki ludowej, wypowiedzi śpiewaków z podopolskich wsi.
Dziewiąte spotkanie dziś wokół tematu "Lokalne smaczki - czyli co ciekawego mamy w pieśniach województwa opolskiego?".

Audycje emitowane są co środę o godz. 18:00 na antenie Radio Opole 2 Kultura. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach stypendium Marszałka Województwa Opolskiego "Marszałkowskie Talenty".

Zobacz także

12
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »