Radio Opole » Nasza piękna straż ogniowa

Posłuchaj audycji

2018-08-03, 00:00

Muzeum Pożarnictwa OSP Strzelce Opolskie

Muzeum Pożarnictwa OSP Strzelce Opolskie
Muzeum Pożarnictwa OSP Strzelce Opolskie
Wiele jednostek OSP chwali się swoją historią. Na ogół znajdzie się w remizie kilka starych zdjęć, czasem kronika czy sztandar. Ale miejsce, gdzie można prześledzić całą historię pożarnictwa, i to nie tylko w Polsce, jest jedno. To strażackie muzeum, które od lat prowadzi prezes OSP Strzelce Opolskie, Edward Dalibóg. Na wycieczkę po muzeum i opowieści o skarbach tam zgromadzonych zaprasza Agnieszka Pospiszyl.
2018-08-02, 12:00

W OSP Odrowąż wyszkoleniem mogliby obdzielić kilka jednostek

[Fot. OSP Odrowąż]
[Fot. OSP Odrowąż]
Strażackiego fachu uczą maluchy, które ledwo zaczęły chodzić do przedszkola a na dodatek strażacy z OSP Odrowąż w powiecie krapkowickim na potęgę oddają krew. To wszystko nie przeszkadza im w przygotowaniu się do okrągłego jubileuszu jednostki, który już niedługo!
2018-07-27, 08:50

OSP Domaszowice - najmniejsza jednostka w gminie, gdy nie ma pieniędzy? To zbiorą złom i zamienią na nowy sprzęt

Foto: OSP Domaszowice
Foto: OSP Domaszowice
Są najmłodszą jednostką w gminie. Na wyposażeniu poza dwoma wozami mają… lusterko na wysięgniku teleskopowym. OSP Domaszowice, bo oni są naszymi dzisiejszymi bohaterami, to mała ale prężna jednostka. Dla nich nie ma, że się nie da. Nie ma pieniędzy? To zbiorą złom i zamienią na nowy sprzęt. A gdy przyjdzie do wesele któregoś ze strażaków… usłyszy o tym cała wioska.
2018-07-25, 11:55

OSP Sławięcice w Kędzierzynie-Koźlu nazywana jest trzecią strażą zawodową.

OSP Sławięcice
OSP Sławięcice
Strażacy z OSP Sławięcice nie mieli łatwo… w swojej prawie 120-letniej historii i spalił im się wóz, i wyjazdy do akcji utrudniał im rozładunek zboża w młynie. Ale nie poddali się. Nie dość, że ich samochody stoją w miejscu, gdzie kiedyś była sala kinowa, to działają tak prężnie, że w Kędzierzynie-Koźlu nazywaną są trzecią strażą zawodową.
123

Zobacz także

2018-08-03, godz. 00:00 Muzeum Pożarnictwa OSP Strzelce Opolskie Wiele jednostek OSP chwali się swoją historią. Na ogół znajdzie się w remizie kilka starych zdjęć, czasem kronika czy sztandar. Ale miejsce, gdzie można… » więcej 2018-08-02, godz. 12:00 W OSP Odrowąż wyszkoleniem mogliby obdzielić kilka jednostek Strażackiego fachu uczą maluchy, które ledwo zaczęły chodzić do przedszkola a na dodatek strażacy z OSP Odrowąż w powiecie krapkowickim na potęgę oddają… » więcej 2018-08-01, godz. 12:00 Strażacy z OSP Tułowice to skoczkowie spadochronowi, nurkowie, drwale, morsy i arboryści Każda ta pasja prędzej czy później przydaje się w ich działaniach ratowniczych. A po działaniach zjeżdżają do remizy, której mogłaby im pozazdrościć… » więcej 2018-07-31, godz. 14:06 Choć w okolicy nie mają ani wysokich gór, ani wieżowców, to specjalizują się w ratownictwie wysokościowym Jako jedni z niewielu, zaraz po II wojnie światowej, strażacy ze Strzelec w gminie Domaszowice, mieli do dyspozycji samochód, a nie sikawkę konną. Zresztą… » więcej 2018-07-30, godz. 12:00 OSP Gierałcice - w ich wiosce z zasięgiem bywa różnie, więc bardziej niż na systemie powiadamiania sms-ami strażacy… Jak zawyje syrena w remizie OSP Gierałcice w powiecie nyskim, to biegną do akcji. I cieszą się, że teraz to syrena, bo lata temu, jeden z nich jechał przez… » więcej 2018-07-27, godz. 08:55 W swojej remizie strażacy z OSP Raszowa przez lata mieli areszt, ale za to nie mieli… toalety. Teraz wszystko się zmieni, bo lada dzień wprowadzają się do nowego budynku. Przynajmniej połowa członków jednostki to olimpijczycy, a z 10 osób nosi to… » więcej 2018-07-27, godz. 08:50 OSP Domaszowice - najmniejsza jednostka w gminie, gdy nie ma pieniędzy? To zbiorą złom i zamienią na nowy sprzęt Są najmłodszą jednostką w gminie. Na wyposażeniu poza dwoma wozami mają… lusterko na wysięgniku teleskopowym. OSP Domaszowice, bo oni są naszymi dzisiejszymi… » więcej 2018-07-25, godz. 11:55 OSP Sławięcice w Kędzierzynie-Koźlu nazywana jest trzecią strażą zawodową. Strażacy z OSP Sławięcice nie mieli łatwo… w swojej prawie 120-letniej historii i spalił im się wóz, i wyjazdy do akcji utrudniał im rozładunek zboża… » więcej 2018-07-24, godz. 12:00 Strażacy z OSP Przechód w powiecie nyskim trzy razy przenosili siedzibę jednostki, ale to im w niczym nie przeszkad… Na stanie mają niemal zabytkowy wóz, ale zapewniają, że jeszcze ich nie zawiódł. Z pietyzmem kultywują sport, uprawiany jeszcze przez ich dziadków, a dzięki… » więcej 2018-07-23, godz. 12:00 OSP Jasiona w swoich szeregach nie dość, że mają mistrzów Polski, to na dodatek też olimpijczyków Za pierwszą wygraną wybudowali pół remizy, kolejne tytuły wymieniali na samochody. W ich grupie są strażacy z innych jednostek, ale nie podkupują ich… » więcej
123
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »