Radio Opole » Ze zdrowiem Ci do twarzy w Radiu Opole » Posłuchaj audycji » Z lasu i łąk na nasze talerze, czyli jakie dzikie…
2023-06-20, 20:41 Autor: Marzena Śmierciak

Z lasu i łąk na nasze talerze, czyli jakie dzikie rośliny możemy jeść? Opowiada etnobiolog

Marcin Kotowski [fot. M. Śmierciak]
Marcin Kotowski [fot. M. Śmierciak]
Dawno, dawno temu człowiek żywił się tym, co upolował i co zebrał na łące czy w lesie. Dziś idziemy do sklepu i kupujemy to, na co mamy ochotę. Natomiast wiedzę o tym, co nadaje się do zjedzenia wśród dziko rosnących roślin zachowali nieliczni. Jakimi roślinami możemy urozmaicić naszą kuchnię, oczywiście z poszanowaniem natury?
O dziko żyjących roślinach, które nadają się do spożycia opowiada dr Marcin Kotowski, etnobiolog z Zakładu Biologii Konserwatorskiej Roślin, z Polskiej Akademii Nauk Ogród Botaniczny, z Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie.
O dziko żyjących jadalnych roślinach opowiada etnobiolog dr Marcin Kotowski w rozmowie z Marzeną Śmierciak cz. 1
O dziko żyjących jadalnych roślinach opowiada etnobiolog dr Marcin Kotowski w rozmowie z Marzeną Śmierciak cz. 2
O dziko żyjących jadalnych roślinach opowiada etnobiolog dr Marcin Kotowski w rozmowie z Marzeną Śmierciak cz. 3

Zobacz także

2024-05-10, godz. 08:00 Fizjoterapia kobiet w ciąży i po porodzie. W czym pomaga? Ciąża i poród oznaczają bardzo duże zmiany zachodzące w organizmie kobiety. Dlatego niezbędna może okazać się rehabilitacja i współpraca ciężarnej… » więcej 2024-05-08, godz. 11:00 Miażdżyca - śmiertelnie niebezpieczna choroba cywilizacyjna. Jak ją rozpoznać i leczyć? Może rozwijać się latami bezobjawowo, jednak jej skutki są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta. Miażdżyca - to był kolejny medyczny temat… » więcej 2024-05-06, godz. 08:00 Z wizytą w laboratorium. Jak się przygotować do badań? Badania laboratoryjne - chyba nie ma pacjenta, który by ich nie miał. Okazuje się jednak, że nie każdy we właściwy sposób się do nich przygotowuje. Jakie… » więcej 2024-05-02, godz. 22:59 Spastyczność mięśni - jak leczyć? Pacjenci dotknięci spastycznością, czyli wzmożonym napięciem mięśniowym - to kolejny temat, jaki pojawił się w audycji. Zaburzenie towarzyszy różnego… » więcej 2024-04-22, godz. 12:57 Joga hormonalna - jak działa? Rozmowa z Dorotą Różycką Jak poprzez odpowiednią praktykę stymulować pracę jajników w okresie przed i w trakcie menopauzy? Jakie asany wspomogą regulację hormonów tarczycy? O jodze… » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Dzika kuchnia dla dzieci. Cezary Cesarz o książce pt. "Sekrety skrzaciej skrzyni" Zajrzeliśmy do dzikiej kuchni Cezarego Cesarza, który postanowił tym tematem zainteresować także dzieci. Tak powstała książka pt. "Skarby ze Skrzaciej… » więcej 2024-04-11, godz. 13:00 Wszechobecny plastik. Jak wpływa na nasze zdrowie i otoczenie? Naukowcy ostrzegają przed wszechobecnym plastikiem. Mikro i nanocząsteczki tworzyw sztucznych są w zasadzie wszędzie - od lodowców, przez oceany, niziny… » więcej 2024-04-06, godz. 14:00 Wiąże się z bólem i wpływa na życie kobiety. Czym jest endometrioza i jak ją leczyć? Może dotyczyć co dziesiątej kobiety. Jest trudna do zdiagnozowania i leczenia. Najczęściej jest związana z nawracającym, dotkliwym bólem, choć potrafi… » więcej 2024-03-29, godz. 14:58 Operacja kręgosłupa - co warto wiedzieć? Rozmowa z neurochirurgiem Dariuszem Łątką Zaledwie 1 procent pacjentów z istotnymi dolegliwościami bólowymi kręgosłupa wymaga leczenia operacyjnego. Kiedy zachodzi taka potrzeba i co warto wiedzieć… » więcej 2024-03-21, godz. 10:00 Tłuszcze w naszym codziennym menu - jakie jeść? Masło czy margaryna, olej, smalec czy oliwa z oliwek? Smażyć czy nie? Tłuszcze - to kolejny temat audycji "Ze zdrowiem ci do twarzy". Wokół tych niezbędnych… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »