Pandemia koronawirusa zaburzyła poczucie bezpieczeństwa i przewidywalności u najmłodszych. Ograniczyła możliwość realizacji potrzeb rozwojowych przez dzieci i młodzież, ograniczyła kontakty z rówieśnikami, zamknęła wszystkich w domach, wybijając nas z rutyny dnia codziennego. Do tego - coraz większe wymagania edukacyjne, osamotnienie, brak wsparcia ze strony najbliższego otoczenia, samotność dziecka - to wszystko może wpływać destrukcyjnie na najmłodszych.
Obniżenie nastroju, stres, smutek, napięcie, zaburzenia odżywiania, bóle głowy, stawów, pleców, brzucha, wycofywanie się z kontaktów społecznych, bezsenność, poczucie ciągłego zmęczenia, nadmierna senność, pogorszenie wyników w szkole i spadek zaangażowania w naukę - mogą wskazywać na postępujący kryzys psychiczny.
W Opolu odbyła się konferencja naukowa poświęcona kryzysowi psychicznemu pośród dzieci i młodzieży pod tytułem „Profilaktyka Połączeń”, której współorganizatorem była fundacja "Wypłyń na głębie". Radio Opole było natomiast patronem medialnym.