Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2020-07-21, 17:15 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Nysa: przed nami jazzowa i plenerowa odsłona Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej

Dwór Biskupi w Nysie © [fot. materiały MAW/FB]
Dwór Biskupi w Nysie © [fot. materiały MAW/FB]
Wojciech Myrczek i Tomasz Daroch z Polish Cello Quartet podczas koncertu w 2018 roku © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Wojciech Myrczek i Tomasz Daroch z Polish Cello Quartet podczas koncertu w 2018 roku © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Wojciech Myrczek ponownie wystąpi w Nysie w ramach Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej. Artysta prezentował się już w ubiegłym roku na koncercie jazzowym wspólnie z Izą Połońską. W 2018 roku był także gościem specjalnym, obok cenionego wiolonczelisty i kompozytora Ernsta Reijsegera. Tym razem wokalista jazzowy wspólnie z kwartetem wiolonczelowym Polish Cello Quartet zaprezentuje materiał z zupełnie nowego projektu, w którym nie zabraknie autorskiego materiału muzyków.
- Jest to tradycja naszej akademii wiolonczelowej, że jest jeden wieczór poświęcony wiolonczeli w muzyce jazzowej - mówi Adam Krzeszowiec, współtwórca wydarzenia, a także jeden z wykonawców koncertu. - Nie jest to typowe, ale świetnie się sprawdza. Usłyszymy tym razem piosenki jazzowe lub w aranżacjach jazzowych, standardy, piosenki popularne, nawet muzykę latynoamerykańską, więc będzie bardzo różnorodnie i ciekawie. I wszystko to będzie podane w atmosferze troszkę luźniejszego koncertu na wolnym powietrzu.

Koncert zatytułowany "Cello meet Jazz" odbędzie się w środowy wieczór (22.07), na dziedzińcu Dworu Biskupiego w Nysie. Wydarzenie rozpocznie się około godziny 20:30. Wstęp jest bezpłatny, należy jednak pamiętać o zachowaniu powszechnie obowiązującego reżimu sanitarnego. Dodajmy, że będzie to jedyny koncert 7. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej, którego nie obejrzymy w internetowej transmisji. Na kanale YouTube zespołu Polish Cello Quartet jest już natomiast dostępne nagranie z niedzielnego (19.07) koncertu inauguracyjnego "Late Night Bach", który odbył się w barokowych wnętrzach kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny mieszczącego się przy Rynku Solnym w Nysie.

Przypomnijmy, że w tym roku zarówno część kursowa przeznaczona dla młodych wiolonczelistów, jak i festiwal otwarty dla publiczności, zostały znacznie okrojone z uwagi na sytuację epidemiczną. W sumie festiwalowa część 7. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej zamyka się w 4 koncertach, z czego dwa ostatnie odbędą się w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Oba te koncerty będzie można jednak obejrzeć w internetowej transmisji. Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
Adam Krzeszowiec

Zobacz także

2024-09-12, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Pogotowie przeciwpowodziowe w powiecie nyskim. Podnosi się poziom rzek Pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono w powiecie nyskim. Tamtejsze starostwo szykuje się na różne warianty rozwoju sytuacji pogodowej. » więcej 2024-09-12, godz. 11:36, Wiadomości z regionu RZGW Wrocław zapewnia: od Topoli po Nysę zbiorniki są gotowe na intensywne opady Zbiorniki Topola, Kozielno, Otmuchów oraz Nysa są przygotowane i mają rezerwy powodziowe. Taką informację przekazał Radiu Opole rzecznik RZGW we Wrocławiu. Łącznie mogą one zgromadzić około 200 milionów metrów sześciennych … » więcej 2024-09-12, godz. 10:21, Wiadomości z regionu Trwa zabezpieczanie Morowa przed możliwą powodzią. Strażacy czyścili dno potoku Mora Mieszkańcy Morowa w gminie Nysa zbroją się i z niepokojem spoglądają na prognozy pogody, niosące ulewne deszcze. Miejscowość od lat jest regularnie zalewana przez przebiegający przez nią potok Mora. Do akcji zadysponowano już m.in… » więcej 2024-09-11, godz. 21:09, Sport i turystyka ZAKSA z Superpucharem Opolszczyzny. "Zrobiliśmy sobie prezent na 30-lecie klubu" [ZDJĘCIA] To było triumfalne świętowanie 30-lecia ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. » więcej 2024-09-10, godz. 18:00, Sport i turystyka Trzy dekady kędzierzyńskiej potęgi. ZAKSA świętuje ZAKSA Kędzierzyn-Koźle obchodzi 30-lecie. Jutro (11.09) oficjalna i uroczysta prezentacja drużyny przed startem sezonu w PlusLidze. » więcej
36373839404142
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »