Radio Opole » Dobre Granie w Radiu Opole » Rozmowy z gośćmi audycji 'Dobre Granie' » „Nie wyobrażałem sobie tego inaczej” - Marek…
2021-11-16, 11:21 Autor: Tomasz Wojtyłko (oprac. WK)

„Nie wyobrażałem sobie tego inaczej” – Marek Pędziwiatr i Sebastian Jóźwiak o nagrywaniu płyty „Marianna” w Studiu M im. SBB Radia Opole

Marek Pędziwiatr i Sebastian Jóźwiak o nagrywaniu płyty „Marianna” w Studiu M im. SBB Radia Opole
– Ta płyta jest dedykowana mojej prababce Mariannie i taki tytuł będzie nosiła – mówi Marek "Latarnik” Pędziwiatr o albumie, jaki zarejestrował niedawno w Studiu M im. SBB Radia Opole. – Babcia była właśnie tą „Slavic Spirit”. Z jednej strony zakorzeniona w pogaństwie, z drugiej w wierze chrześcijańskiej – tłumaczy w rozmowie z Tomaszem Wojtyłką. Album ukaże się w marcu 2022 roku pod oficyną Astigmatic Records.
– Nigdy nie poznałem prababki, ale ona wciąż jest obecna w naszym domu rodzinnym – jej wszystkie powiedzenia, legendy o niej. Babcia była właśnie tą „Slavic Spirit”. Pochodziła z małej miejscowości Maradki, była znachorką. Z jednej strony zakorzeniona w pogaństwie, z drugiej – żyła w wierze chrześcijańskiej. To w niej funkcjonowało na dwóch biegunach. Była przykładem zmiany, która w nas, Słowianach, zaszła – podkreślał w audycji Dobre Granie Marek Pędziwiatr.

– Jesteśmy z tego pokolenia, że jeszcze każdy z nas miał kogoś takiego jak prababcia Marka. Choćby przez opowieści rodziców, mieliśmy kontakt ze światem już nieistniejącym. Ta płyta mówi o czymś, czego już nie dotkniemy. Jeśli Markowi udało się opowiedzieć historię swojej babci, to dla wielu ten album może być zwierciadłem jego własnej opowieści – dodaje Sebastian Jóźwiak z Astigmatic Records.

Tomasz Wojtyłko pytał też inspiracje muzyczne i współpracę ze Studiem M im SBB. Płyta „Marianna” została zarejestrowana na taśmach magnetofonowych wysłużonego Studera Radia Opole.

– W drodze do studia rozmawialiśmy z Sebastianem o rekomendacjach brzmienia. Pokazaliśmy panu Andrzejowi [Czubińskiemu - red.] płytę Theloniousa Monka “Thelonious Alone in San Francisco”. I za chwilę już to mieliśmy – zaznacza Marek Pędziwiatr.

– Nagranie tego albumu to bardzo intymna sprawa. Na początku chciałem nagrać go w domu, przy moim małym pianinie akustycznym, ale dojrzałem do myśli, że jednak fajnie byłoby zarejestrować to w studiu. I pierwsza myśl to było to studio. Znam ten fortepian, parę płyt na nim nagrałem. Bardzo lubię jego brzmienie, czuć duszę tego instrumentu. Nie wyobrażałem sobie tego inaczej – podkreśla artysta. – Pan Andrzej pochodzi z epoki, w której muzyka była nagrywana szlachetnie – dodaje.

Tomasz Wojtyłko pytał również m.in. o wspólne nagrania Marka Pędziwiatra, zespołu Jaubi i Tenderloniousa.

Zobacz także

2021-12-17, godz. 00:20 Mapa w Dobrym Graniu! "Wzywam Cię" Mapy to album obok, którego trudno przejść obojętnie. Odpowiedzialna za projekt wokalistka i songwriterka Magda Pasierska opowiedziała o kulisach… » więcej 2021-12-16, godz. 23:49 Gniewomir Tomczyk o sesji w Studiu M im. SBB Gniewomir Tomczyk opowiedział o sesji, którą zarejestrował wraz ze swoim zespołem w Studiu M im. SBB. Utalentowany perkusista i jego doborowy skład promowali… » więcej 2021-12-13, godz. 15:30 Czesław Mozil w Dobrym Graniu! Charyzmatyczny artysta opowiedział o swojej najnowszej płycie. #Ideologiamozila to efekt współpracy songwritera z Matheo. Muzyk po raz pierwszy zdecydował… » więcej 2021-12-07, godz. 19:28 Robert Cichy w Dobrym Graniu! Robert Cichy w Dobrym Graniu! Mimo że zeszłoroczny album "Dirty Sun" przyniósł pochodzącemu z Opola songwriterowi drugiego Fryderyka, artysta nie próżnuje… » więcej 2021-12-03, godz. 23:18 Spięty w Dobrym Graniu! „Black Mental” Spiętego to album, który stanowi kwintesencję ponadgatunkowego podejścia artysty do tworzenia piosenek. Frontman Lao Che zdradził nam przed… » więcej 2021-12-02, godz. 02:28 Tru Kru i Propaganda Soundsystem zapraszają na Clash of the Titans! Już w najbliższy piątek (03.12) w opolskim Wyjściu Awaryjnym odbędzie się wydarzenie, którego nie może przegapić żaden fan drum and bass. W trakcie wspólnej… » więcej 2021-11-30, godz. 15:32 Karo Glazer w Dobrym Graniu! "So This Is Xmas" Karo Glazer to utwór, który wszystkich wprawi w świąteczny nastrój. Songwriterka opowiedziała o kulisach powstawania wyjątkowej piosenki… » więcej 2021-11-27, godz. 03:53 Król o nowej płycie, graniu w kwintecie i współpracy z Rosalie. „Dziękuję” Króla to album, który zdecydowanie sprawdza się na żywo. Przekonała się o tym publiczność, która szczelnie wypełniła Salę Kameralną… » więcej 2021-11-27, godz. 03:06 Joanna Longić o płycie "Ginczanka-tęskno gra poezję" Joanna Longić nie zwalnia tempa. Po świetnie przyjętej drugiej płycie projektu tęskno, songwriterka postanowiła wydać album z muzykę do tekstów Zuzanny… » więcej 2021-11-19, godz. 23:59 Karolina Lizer o swoim debiutanckim albumie "Lśniąca. Łąkowe historie" to debiutancki album Karolina Lizer. Wokalistka stworzył repertuar albumu z Maćkiem Czemplikiem. Teksty poza artystką napisali… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »