Jan Paweł II świętym - kim był?
Jan Paweł II zasiadał na Stolicy Piotrowej w latach 1978-2005. Był pierwszym od ponad 450 lat biskupem Rzymu nie pochodzącym z Włoch. Konklawe wybrało Karola Wojtyłę na papieża 16 października 1978 roku. Tego dnia o godzinie 18:17 zgromadzeni na placu Św. Piotra w Rzymie ujrzeli smugę białego dymu z kaplicy Sykstyńskiej, a niedługo później usłyszeli historyczne słowa: "Habemus papam". Przesłanie jego pontyfikatu odzwierciedlały słowa wypowiedziane przez papieża na początku misji: "Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi, otwórzcie drzwi jego zbawczej władzy".
Jan Paweł II został nazwany papieżem pielgrzymem. Odbył 104 podróże zagraniczne na wszystkich zamieszkanych kontynentach, odwiedzając 130 krajów. Wytrwale podejmował starania na rzecz pokoju na świecie, wychodził do ludzi niewierzących i opuszczonych. Realizował postanowienia Soboru Watykańskiego II, wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie. Podczas jego pontyfikatu ponad 300 milionów ludzi przeszło na katolicyzm.
W nauczaniu szczególnie zwracał uwagę na prawdę w życiu człowieka i Boże miłosierdzie. Był człowiekiem modlitwy - inspirację, odwagę i siłę czerpał z głęboko przeżywanej wiary. Po zamachu na życie papieża, 13 maja 1981 roku, gdy Jan Paweł II przeszedł serię operacji ratujących życie, w pierwszym publicznym przemówieniu przebaczył zamachowcowi Ali Agcy. Dwukrotnie odwiedził go potem w więzieniu.
Przewodniczył blisko 140 uroczystościom beatyfikacyjnym i 50 kanonizacyjnym, podczas których wyniósł na ołtarze ponad 1300 sług Bożych, w tym ponad 160 Polaków. Zwołał kilkanaście spotkań młodzieży z całego świata. Opublikował ponad sto różnych dokumentów. Jest autorem 14 encyklik. Mianował 232 kardynałów, w tym 10 Polaków.
Jan Paweł II zmarł w 9666. dniu pontyfikatu. "Odszedł do domu Ojca" 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37. W ostatnich dniach życia nieustannie towarzyszyli mu wierni z całego świata, śledząc wiadomości dochodzące z Watykanu oraz trwając na modlitwie w jego intencji.
Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1946 roku, a w następnym roku wyjechał do Belgii i Francji, by tam prowadzić działalność duszpasterską wśród Polonii. Po powrocie do kraju był wikariuszem w powiecie bocheńskim, potem w Krakowie.
Karol Wojtyła był także poetą, aktorem i pedagogiem. Jednym z pierwszych jego utworów literackich był poemat "Kamień i bezmiar", pochodzący z okresu II wojny światowej. Przyszły papież uczył się wówczas na kursach konspiracyjnych i pracował jako robotnik w kamieniołomach. Współorganizował w Krakowie konspiracyjny Teatr Rapsodyczny, w którym był aktorem i reżyserem. W latach 1945-51 napisał sztukę teatralną "Brat naszego Boga".
W drugiej połowie lat 40. wykładał w Arcybiskupim Seminarium Duchownym, studiował filozofię we Włoszech, Belgii i Francji. Był także wykładowcą katolickiej etyki społecznej w latach 1953-54 na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1981 roku, już jako papież Jan Paweł II, przekształcił Wydział w Papieską Akademię Teologiczną w Krakowie.
W 1958 roku został biskupem i sufraganem archidiecezji krakowskiej, w czerwcu 1967 - kardynałem. Uczestniczył we wszystkich sesjach Soboru Watykańskiego II, był członkiem Rady Stałego Sekretariatu światowego Synodu Biskupów. Nominowany przez papieża Pawła VI na członka Komisji Soborowej dla Apostolstwa Świeckiego. Na nadzwyczajnym zgromadzeniu Synodu Biskupów w 1969 roku przedstawił projekt dokumentu "II Nadzwyczajny Synod Biskupów o sobie".
W 1976 roku na specjalne zaproszenie papieża, prowadził w Watykanie doroczne rekolekcje, wydane potem w książce "Znak, któremu sprzeciwiać się będą". 16 października 1978 roku został wybrany na Stolicę Piotrową, a 22 października rozpoczął pontyfikat, podczas którego wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie.
Właśnie 22 października, po kanonizacji będzie datą wpisaną do kalendarza wszystkich diecezji świata, jako dzień liturgicznego wspomnienia Świętego Jana Pawła II.
Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/E.Porycka/E.Leo/dok.
Oprac. Wanda Kownacka