Radio Opole » Eurowybory 2014 » Aktualności - informacje bieżące archiwalne

Aktualności - informacje bieżące archiwalne

2014-02-04, 09:31 Autor: Radio Opole

Poznaj tajniki prawa wyborczego

To będzie rok wyborczy. W maju wybierzemy eurodeputowanych, a jesienią zagłosujemy na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W porannej rozmowie „W cztery oczy” pytaliśmy o tajniki prawa wyborczego. Wszelkie zawiłości wyjaśniał Tomasz Szczepański z opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

 Kto może kandydować do Parlamentu Europejskiego? Jak powiedział nasz poranny gość, najpierw należy założyć komitet lub zgłosić się do komitetu już istniejącego.

– Oczywiście, kandydat w wyborach do Europarlamentu musi spełniać szereg warunków. Jednym z nich jest obywatelstwo polskie lub innego kraju Unii Europejskiej i określony wiek – przynajmniej 21 lat – tłumaczy Tomasz Szczepański.

– Lista kandydatów w wyborach do Europarlamentu, którą chce wystawić komitet, musi w danym okręgu wyborczym być poparta podpisami co najmniej 10 tysięcy wyborców w tym okręgu – dodaje nasz rozmówca.

Pytaliśmy też o to, jakie warunki muszą spełniać kandydaci w wyborach samorządowych. Nowych radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast wybierzemy 16 listopada.

Kto może zostać radnym? – Każdy, kto ukończył 18. rok życia i jest mieszkańcem gminy, do rady której chce kandydować – informuje Szczepański. – Jest jednak wyjątek – zaznacza.

– Może być też taka sytuacja, że osoba nie jest zameldowana na pobyt stały, ale stale zamieszkuje w danej gminie. W tym momencie może złożyć wniosek do wójta, burmistrza, prezydenta miasta o dopisanie do rejestru wyborców i w takim przypadku, jeśli spełnia przesłanki umożliwiające dopisanie jej do rejestru wyborców, zostanie do tego rejestru dopisana i wtedy dopiero może kandydować – tłumaczy Szczepański.

Jak podkreśla nasz rozmówca, kandydat na wójta i burmistrza musi być starszy. – Musi mieć ukończone co najmniej 25 lat. Oprócz tego w przypadku wójta i burmistrza nie ma obowiązku zamieszkiwania w danej gminie – wyjaśnia.

Przypomnijmy, że osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego nie może kandydować w wyborach samorządowych.

Źródło: Rozmowa „W cztery oczy".

Posłuchaj wypowiedzi naszego rozmówcy:


Marzena Śmierciak/Roman Juranek (oprac. WK)


Zobacz także

2014-05-05, godz. 13:06, Eurowybory 2014 - aktualności Poseł Adam Kępiński o "sesji łazienkowej" Kampania do Parlamentu Europejskiego nabiera tempa. Niestety, pewne jej aspekty nie mają nic wspólnego z merytoryczną debatą. Bezpardonowa walka w mediach, kompromitujące zdjęcia to smutny, ale wciąż aktualny sposób, by zdyskredytować… » więcej 2014-05-05, godz. 09:29, Eurowybory 2014 - aktualności „Wysoko oceniamy Jazłowiecką” - Skuteczność naszej europosłanki w Brukseli oceniamy bardzo wysoko - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” rzecznik opolskiej PO Daniel Palimąka, pytany o wsparcie Danuty Jazłowieckiej w wyborach do europarlamentu na nową… » więcej 2014-05-05, godz. 08:59, Eurowybory 2014 - aktualności Daniel Palimąka Rzecznika opolskiej PO pytaliśmy o ostatnią wypowiedź D. Jazłowieckiej, że nie wspiera jej regionalna PO. » więcej 2014-05-02, godz. 10:59, Eurowybory 2014 - aktualności Do dzisiaj można zostać członkiem komisji wyborczej Dzisiaj (02.05) mija termin zgłaszania przez komitety wyborcze członków komisji wyborczych. Można to zrobić do momentu zamknięcia poszczególnych urzędów. » więcej 2014-04-30, godz. 14:40, Eurowybory 2014 - aktualności "Frekwencja będzie kluczowa" - Tylko wysoką frekwencją możemy powalczyć o liczbę mandatów, która przypadnie naszemu okręgowi - powiedziała Radiu Opole Apolonia Klepacz, trzecia na liście SLD w okręgu opolsko-dolnośląskim w wyborach do Parlamentu Europejskiego… » więcej
10111213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »