Czyli zestaw najważniejszych informacji jakie potrzebną będą nam w dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego, a te już w niedzielę (25.05). Gościem ostatniego odcinka Poradni Wyborczej jest Rafał Tkacz dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
Czego Jaś się nie nauczył, tego Jan nie będzie wiedział. Idąc śladem tego powiedzenia w tym odcinku Poradni Wyborczej Radia Opole sprawdzamy jak w szkołach podstawowych i średnich naucza się tematów związanych między innymi z Parlamentem Europejskim. Naszymi gośćmi są: Mirosław Śnigórski, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Opolu, a także Piotr Szafors, dyrektor 6-go Liceum Ogólnokształcącego w Opolu.
28 państw liczy Unia Europejska. Niektórzy jej członkowie w Parlamencie Europejskim mają zaledwie 6 posłów. Są też tacy, którzy mają prawie 100. Jak dzielone są mandaty w europarlamencie? O tym w Poradni Wyborczej mówi opolski politolog Grzegorz Balawajder.
Jaki będzie los kandydatów do Parlamentu Europejskiego oraz posłów, którzy się tam dostaną, będziemy mogli się przekonać śledząc kampanię wyborczą w mediach. Ale, by przekonać się jaki jest los naszej karty do głosowania trzeba wysłuchać kolejnego odcinka Poradni Wyborczej Radia Opole. Gościem programu jest Rafał Tkacz z opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
W kolejnej części Poradni Wyborczej Radia Opole Rafał Tkacz z opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego wyjaśni jak wyglądają listy wyborcze oraz to jak zagłosować, by głos był ważny.
Gdzie głosować? W jakim lokalu wyborczym? O której rozpoczyna się głosowanie? Jaki dokument trzeba mieć przy sobie? Odpowiedzi między innymi i na te pytania zleźć można w kolejnym odcinku Poradni Wyborczej Radia Opole. Gościem programu jest Rafał Tkacz z opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
26 budynków w trzech krajach, 6000 urzędników, 766 europosłów i budżet przekraczający 1 miliard 750 milionów Euro. W tej Poradni Wyborczej wracamy do pieniędzy i szukania oszczędności w parlamentarnych wydatkach. Naszym ekspertem jest dr. Witold Potwora z Wyższej szkoły zarządzania i Administracji w Opolu.
Ponad 1 miliard 750 milionów Euro wynosi roczny budżet Parlamentu Europejskiego. Praca tej instytucji rozłożona jest na trzy miasta: Strasburg, Brukselę i Luksemburg, a to generuje koszty. Mamy kryzys, zatem w dzisiejszej Poradni Wyborczej pytamy o możliwość ograniczenia parlamentarnych wydatków. Rozmawiamy z dr Grzegorzem Balawajderem i dr Witoldem Potworą.
W 1962 w Parlamencie Europejskim zasiadało 162 europosłów, dziś jest ich 766. Unia Europejska jest coraz większa i w przyszłości także będzie się rozrastać. Czy liczba eurodeputowanych będzie rosła? Czy może to doprowadzić do paraliżu decyzyjnego? Na pytania odpowiada opolski politolog dr Grzegorz Balawajder.
O próg wyborczy można się potknąć i wywrócić. Muszą o tym pamiętać także kandydaci do Parlamentu Europejskiego. W tej części Poradni Wyborczej mówimy także o sposobach głosowania za granicą własnego kraju. Gościem programu jest Rafał Tkacz z opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
25 maja wskażemy posłów do Parlamentu Europejskiego – jednej z instytucji, która stanowi prawo i kształtuje politykę Unii Europejskiej. W tej zakładce znajdą Państwo wiadomości dotyczące kampanii wyborczej, rozmowy z politykami, komentarze specjalistów, poradnik wyborczy, a także informacje dla komitetów wyborczych.
Emisja nieodpłatnych bloków wyborczych na antenie Radia Opole od poniedziałku do piątku o godz. 10:10, 14:10, i 21:05, w sobotę o godz. 14:05 i 19:05 oraz w niedzielę o godz. 19:05.
Programy były emitowane na antenie Radia Opole w 2014 roku.