Radio Opole » Studio M » Koncerty i sesje w Studiu M im. SBB » Koncert poświęcony cichym bohaterkom Powstań …
2022-09-09, 14:52 Autor: Radio Opole

Koncert poświęcony cichym bohaterkom Powstań Śląskich

Ola Królik [materiały organizatora projektu]
Ola Królik [materiały organizatora projektu]
"Niezwykłe Kobiety" – we wtorek zapraszamy na szczególny koncert w Studiu M im. SBB Radia Opole. To artystyczny projekt poświęcony cichym bohaterkom Powstań Śląskich matkom, żonom i córkom biorących udział w walkach wyzwoleńczych. Koncert, połączony z wyjątkowymi wizualizacjami, 13 września o godz. 19:00. Bilety można kupić na sklep.radio.opole.pl
"Niezwykłe Kobiety" to projekt autora tekstów Wojciecha Byrskiego, wsparty talentem muzycznym Jacka Królika i wizualizacjami Michała Misiury.

Nowatorstwo przedsięwzięcia, realizowanego przez Górnośląskie Towarzystwo Historyczne, polega w głównej mierze na oryginalnym rozłożeniu akcentów w ukazywaniu trudów powstańczej walki. Podczas gdy większość tego typu przedsięwzięć skupia się na bohaterstwie walczących na polu bitwy, ten projekt na plan pierwszy wysuwa kobiety. Na czas walk zostały same z szeregiem problemów i wyzwań, którym musiały stawić czoła. Utrzymanie domu, zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa i zachowanie pozorów normalności to w czasach wojennych zadanie arcytrudne.

Wojna domowa, jaką w istocie były powstania, to wojna najpotworniejsza. Sąsiedzi żyjący w tej samej społeczności z dnia na dzień stają się wrogami na śmierć i życie. Tragiczne wybory stanowią codzienność. Zaangażowani w walkę są praktycznie wszyscy. Nie tylko ci z karabinami, jak się powszechnie sądzi, zapominając o tym, że ktoś musiał dbać o pozory normalności.

„Niezwykłe Kobiety” to kolejne, po płycie KREW i GNIEW, historyczne przedsięwzięcie Wojciecha Byrskiego – znanego autora tekstów i kompozytora, wsparte talentem Jacka Królika – kierownika muzycznego projektu. Producentem wydarzenia jest SEPTYMA Tomasz Koperwas.

Wystąpią:
Ola Królik – wokal
Roksana Lewak – wokal
Jacek Królik – gitary
Łukasz Adamczyk – gitara basowa
Tomasz Kałwak – instrumenty klawiszowe
Mirosław Hady – perkusja
Multimedia – Michał Misiura

Organizator: Górnośląskie Towarzystwo Historyczne
Partner: Radio Opole S.A. / Studio M im. SBB Radia Opole

Wtorkowy koncert będzie również transmitowany na antenie głównej Radia Opole – początek o godz. 19:00.

Zadanie „NIEZWYKŁE. Kobiety w Powstaniach Śląskich” jest finansowane w ramach Rządowego Programu „Niepodległa” ze środków finansowych Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Zobacz także

2022-09-09, godz. 21:43 Krzysztof Kobyliński z koncertem w Studiu M im. SBB Radia Opole [ZDJĘCIA] Wybitny pianista i kompozytor jazzowy Krzysztof Kobyliński wystąpił z koncertem w Studiu M im. SBB Radia Opole. To muzyk zorientowany w kierunku jazzu, ale… » więcej 2022-09-09, godz. 14:52 Koncert poświęcony cichym bohaterkom Powstań Śląskich "Niezwykłe Kobiety" – we wtorek zapraszamy na szczególny koncert w Studiu M im. SBB Radia Opole. To artystyczny projekt poświęcony cichym bohaterkom Powstań… » więcej 2022-09-01, godz. 11:33 Krzysztof Kobyliński z koncertem w Radiu Opole Krzysztof Kobyliński, jeden z najczęściej słuchanych w świecie polskich jazzmanów, wystąpi z koncertem piano solo w Studiu M im. SBB Radia Opole. Zapraszamy… » więcej 2022-07-19, godz. 17:03 "Prorok XVII" Marka Latarnika Pędziwiatra z koncertu w Studiu M im. SBB Radia Opole [FILM] Nagranie zostało zarejestrowane podczas koncertu Marka Pędziwiatra w Studiu M im. SBB 27 kwietnia 2022. Utwór "Prorok XVII" nie znalazł się na płycie "Marianna"… » więcej 2022-06-22, godz. 21:21 Zakuka debiutuje płytą „Kukułeczka”! Posłuchaj pochodzących ze Śląska Opolskiego melodii i ludowych tekstów - Tu nic absolutnie nie jest przypadkowe, trzeba posłuchać, bo tu jest duży kawałek naszej historii… - tak o tej płycie mówiła Żaneta Plotnik-Krumpietz… » więcej 2022-06-08, godz. 17:17 Renata Przemyk z zespołem - transmisja koncertu na antenie Radia Opole już we wtorek po 19:00 W jednym z plebiscytów znalazła się w setce najwybitniejszych artystów XX wieku i nie mamy wątpliwości, że jak najbardziej zasłużenie. Renata Przemyk… » więcej 2022-06-08, godz. 11:08 Rock'n'rollowy koncert Marty Zalewskiej w Studiu M im. SBB [ZDJĘCIA] W rock'n'rollową podróż zabrała gości Studia M im. SBB Radia Opole - Marta Zalewska, który wystąpiła na naszej scenie wraz z zespołem. Były nawiązania… » więcej 2022-05-31, godz. 20:20 Marta Zalewska z zespołem 7 czerwca wystąpi w Studiu M im. SBB Zadebiutowała na 53. KFPP w Opolu piosenką 'Skrzydła' i to był punkt zwrotny. Jako laureatka konkursu Czwórki Polskiego Radia wydała autorski album zatytułowany… » więcej 2022-05-28, godz. 20:31 "Pojedynek u Mielcarków" - Magdalena i Krzysztof Krakowscy oraz Krzysztof Nurkiewicz wystąpili w Studiu M im. SBB [ZDJĘCIA… Na scenie Studia M im. SBB odbył się "Pojedynek u Mielcarków". Mogliśmy usłyszeć utwory w wykonaniu Magdaleny i Krzysztof Krakowscy oraz Krzysztof Nurkiewicz… » więcej 2022-05-23, godz. 15:15 Magdalena i Krzysztof Krakowscy oraz Krzysztof Nurkiewicz wystąpią w Studiu M im. SBB - koncert już w sobotę "Pojedynek u Mielcarków", podczas którego wystąpią Magdalena i Krzysztof Krakowscy kontra Krzysztof Nurkiewicz to wydarzenie, które odbędzie się w najbliższą… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »