Radio Opole » Studio M » Koncerty i sesje w Studiu M im. SBB » Koncert poświęcony cichym bohaterkom Powstań …
2022-09-09, 14:52 Autor: Radio Opole

Koncert poświęcony cichym bohaterkom Powstań Śląskich

Ola Królik [materiały organizatora projektu]
Ola Królik [materiały organizatora projektu]
"Niezwykłe Kobiety" – we wtorek zapraszamy na szczególny koncert w Studiu M im. SBB Radia Opole. To artystyczny projekt poświęcony cichym bohaterkom Powstań Śląskich matkom, żonom i córkom biorących udział w walkach wyzwoleńczych. Koncert, połączony z wyjątkowymi wizualizacjami, 13 września o godz. 19:00. Bilety można kupić na sklep.radio.opole.pl
"Niezwykłe Kobiety" to projekt autora tekstów Wojciecha Byrskiego, wsparty talentem muzycznym Jacka Królika i wizualizacjami Michała Misiury.

Nowatorstwo przedsięwzięcia, realizowanego przez Górnośląskie Towarzystwo Historyczne, polega w głównej mierze na oryginalnym rozłożeniu akcentów w ukazywaniu trudów powstańczej walki. Podczas gdy większość tego typu przedsięwzięć skupia się na bohaterstwie walczących na polu bitwy, ten projekt na plan pierwszy wysuwa kobiety. Na czas walk zostały same z szeregiem problemów i wyzwań, którym musiały stawić czoła. Utrzymanie domu, zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa i zachowanie pozorów normalności to w czasach wojennych zadanie arcytrudne.

Wojna domowa, jaką w istocie były powstania, to wojna najpotworniejsza. Sąsiedzi żyjący w tej samej społeczności z dnia na dzień stają się wrogami na śmierć i życie. Tragiczne wybory stanowią codzienność. Zaangażowani w walkę są praktycznie wszyscy. Nie tylko ci z karabinami, jak się powszechnie sądzi, zapominając o tym, że ktoś musiał dbać o pozory normalności.

„Niezwykłe Kobiety” to kolejne, po płycie KREW i GNIEW, historyczne przedsięwzięcie Wojciecha Byrskiego – znanego autora tekstów i kompozytora, wsparte talentem Jacka Królika – kierownika muzycznego projektu. Producentem wydarzenia jest SEPTYMA Tomasz Koperwas.

Wystąpią:
Ola Królik – wokal
Roksana Lewak – wokal
Jacek Królik – gitary
Łukasz Adamczyk – gitara basowa
Tomasz Kałwak – instrumenty klawiszowe
Mirosław Hady – perkusja
Multimedia – Michał Misiura

Organizator: Górnośląskie Towarzystwo Historyczne
Partner: Radio Opole S.A. / Studio M im. SBB Radia Opole

Wtorkowy koncert będzie również transmitowany na antenie głównej Radia Opole – początek o godz. 19:00.

Zadanie „NIEZWYKŁE. Kobiety w Powstaniach Śląskich” jest finansowane w ramach Rządowego Programu „Niepodległa” ze środków finansowych Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Zobacz także

2022-11-23, godz. 15:52 Weź udział w warsztatach z Żanetą Plotnik-Krumpietz w Studiu M im. SBB - zapisy trwają! Już 30 listopada zapraszamy do Studia M im. SBB Radia Opole na bezpłatne Warsztaty wokalno-kreatywne „Kukułeczka Kuka”, które poprowadzi animatorka i wokalistka… » więcej 2022-11-10, godz. 19:13 Muzyczna podróż Wojtka Mazolewskiego po świecie Czechowa Chociaż mamy do czynienia z muzyką do spektaklu teatralnego i to do odległego, jak się wydaje, muzyce jazzowej świata Czechowa, to reżyser bardzo świadomie… » więcej 2022-11-09, godz. 14:55 Stan Zawieszenia - uwodzą Berlin, nagrywają w Studiu M Radia Opole Zespół Stan Zawieszenia nagrał płytę w Studiu M im. SBB Radia Opole. Grupa jest dwukrotnym laureatem Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Na co… » więcej 2022-11-09, godz. 14:41 Elektroniczne brzemienia w Studiu M. Koncert zespołu Body Package Muzyka z pogranicza trip-hopu, ambientu i post rocka zagościła w Studiu M im. SBB Radia Opole. Na scenie wystąpił zespół Body Package z Opole. Artyści zagrali… » więcej 2022-10-19, godz. 13:45 Body Package z koncertem w Studiu M im. SBB już w sobotę Eksperymentują z brzmieniami elektronicznymi osadzonymi kompozycyjnie na pograniczu trip-hopu, ambientu i post-rocka. Zespół Body Package w najbliższą sobotę… » więcej 2022-10-12, godz. 16:25 Lubelska formacja B6 zagrała w Studiu M imienia SBB w Radiu Opole [ZDJĘCIA] Wielokrotnie występowali w Opolu i okolicy, ale po raz pierwszy w legendarnym Studiu M imienia SBB w Radiu Opolu. Lubelska formacja B6 dała koncert w studiu… » więcej 2022-09-19, godz. 15:15 Franio Mucha wystąpił w Studiu M Radia Opole [ZDJĘCIA] Opolski zespół Franio Mucha zagrał i zaśpiewał w legendarnym Studiu M imienia SBB Radia Opole. Formacja grała już na plenerowych scenach, ale po raz pierwszy… » więcej 2022-09-14, godz. 14:52 Franio Mucha z koncertem w Radiu Opole! Niech Was nie zwiedzie młody wiek. Franio Mucha to solowy projekt, za którym stoi Mikołaj Gawron – 18-letni multiinstrumentalista z Opola – ale świeżość… » więcej 2022-09-14, godz. 12:42 Historie powstańcze inne niż wszystkie, ożywione muzycznie w Studiu M im. SBB Radia Opole [FILM, ZDJĘCIA] Autentyczne historie sprzed stu lat, przedstawione we współczesnych tekstach Wojciecha Byrskiego - we wtorek (13.09) w Studiu M im. SBB Radia Opole odbył się… » więcej 2022-09-09, godz. 21:43 Krzysztof Kobyliński z koncertem w Studiu M im. SBB Radia Opole [ZDJĘCIA] Wybitny pianista i kompozytor jazzowy Krzysztof Kobyliński wystąpił z koncertem w Studiu M im. SBB Radia Opole. To muzyk zorientowany w kierunku jazzu, ale… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »