Ślązak z urodzenia, historyk z wykształcenia, muzyk z pasji, postanowił połączyć swoje zainteresowania w jednym ambitnym projekcie tworząc tzw. Tryptyk Śląski. Każda z płyt opowiada historię jednego powstania.
Gościem specjalnym na pierwszym powstańczym albumie „Iskry w Popiele” (2019) był Józef Skrzek – lider legendarnej grupy SBB (patrona studia muzycznego Radia Opole); pojawia się też na niej Marian Dziędziel, który wcielił się w rolę lektora.
Na płycie „Dwa Żywioły” (2020) można usłyszeć m. in. czołowego polskiego trębacza jazzowego – Piotra Schmidta, a także Abradaba - legendę polskiej sceny hip-hopowej.
W maju tego roku, czyli w 100-lecie III Powstania Śląskiego, Ciuraj zamyka Tryptyk Śląski płytą "Kwiaty na Hałdzie”. To najmroczniejszy i najbardziej gitarowy album artysty. By jak najlepiej opowiedzieć historię III Powstania Śląskiego, ponownie miesza gatunki i szuka nowych form wyrazu. Ponownie jak w przypadku poprzednich części „Tryptyku Śląskiego” Ciurajowi towarzyszą wspaniali muzycy wywodzący się ze Śląska – m.in. absolutna legenda polskiej muzyki -Apostolis Antymos (SBB), Karolina Skrzyńska (Lion Shepherd), czy wielka nadzieja polskiego jazzu, saksofonistka Marta Wajdzik. Słyszymy analogowe instrumenty klawiszowe, agresywne gitarowe riffy, elementy charakterystyczne dla rock-opery, mandolinę, saksofon, lirę korbową, a także ludowy zespół śpiewaczy - Olzanki.
- Jedną z charakterystycznych cech mojej solowej działalności jest absolutne wymykanie się muzycznym szufladkom. Staram się nieustannie próbować nowych rzeczy, łączyć to, czego połączyć się nie da (podobno) i eksplorować te muzyczne obszary, w które pcha mnie intuicja – mówi o sobie Wojciech Ciuraj, co potwierdzają jego dzieła.
Wydawcą płyt składających się na Tryptyk Śląski jest wytwórnia Emet Records. Za grafikę odpowiada Rafał Paluszek. Jesienią tego roku wszystkie części tryptyku mają ukazać się na winylu w formie ekskluzywnego boxu.
Organizatorem koncertu jest Instytut Śląski. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego. Radio Opole jest patronem medialnym koncertu.