Radio Opole » Patronaty - polecamy
2021-11-03, 21:38 Autor: Agnieszka Lubczańska

Tydzień Patriotyczny w Kędzierzynie-Koźlu pełen wydarzeń

[fot. Łukasz Nawara]
[fot. Łukasz Nawara]
Tydzień Patriotyczny w Kędzierzynie-Koźlu pełen wydarzeń
Tydzień Patriotyczny w Kędzierzynie-Koźlu pełen wydarzeń
Tydzień Patriotyczny w Kędzierzynie-Koźlu - inauguracja
Tydzień Patriotyczny w Kędzierzynie-Koźlu - inauguracja
Tydzień Patriotyczny w Kędzierzynie-Koźlu - spotkanie z Zofią Czechlewską
Tydzień Patriotyczny w Kędzierzynie-Koźlu - spotkanie z Zofią Czechlewską
Tydzień Patriotyczny w Kędzierzynie-Koźlu - defilada i prezentacja Kawalerzystów Ochotniczego Szwadronu 3. Pułku Ułanów Śląskic
Tydzień Patriotyczny w Kędzierzynie-Koźlu - defilada i prezentacja Kawalerzystów Ochotniczego Szwadronu 3. Pułku Ułanów Śląskic
Tydzień Patriotyczny w Kędzierzynie-Koźlu - pokaz filmu
Tydzień Patriotyczny w Kędzierzynie-Koźlu - pokaz filmu
Tydzień Patriotyczny w Kędzierzynie-Koźlu - seminarium naukowe
Tydzień Patriotyczny w Kędzierzynie-Koźlu - seminarium naukowe
Tydzień Patriotyczny w Kędzierzynie-Koźlu - wykład
Tydzień Patriotyczny w Kędzierzynie-Koźlu - wykład
Z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości Muzeum Ziemi Kozielskiej w Kędzierzynie-Koźlu wraz z partnerami zapraszają na obchody Tygodnia Patriotycznego. Wydarzenie odbędzie się od 10 do 17 listopada. W programie: wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z okresu odzyskania przez Polskę Niepodległości, wykład, defilada i prezentacja Kawalerzystów Ochotniczego Szwadronu 3. Pułku Ułanów Śląskich, spotkanie z autorką książki pt. „Polskie Tańce Narodowe”, pokaz filmu „Cud Nad Wisłą” oraz seminarium naukowe. Uroczysta inauguracja Tygodnia Patriotycznego odbędzie się 11 listopada.
Wszystkie wydarzenia będą organizowane zgodnie z aktualnymi wytycznymi i obostrzeniami sanitarnymi. Każde wydarzenie będzie transmitowane on-line na fanpage’ach muzeum na portalu Facebook - zobacz tu.

Polska niczym "Feniks z popiołu" powstała po 123 latach niewoli. Osiągnięto to dzięki wielkiej odwadze i ofiarności Polaków, którzy przekazywali kolejnym pokoleniom polskie tradycje, język, historię i poczucie przynależności do Państwa Polskiego. Wykład „Jak feniks z popiołów. Odrodzenie państwa polskiego 1918. Myśli-Słowa-Obrazy” odbędzie się 12 listopada o godz. 17:00, a wygłosi go dr hab., profesor w Instytucie Historii Uniwersytetu Opolskiego Marek Białokur.

Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich zrzesza ludzi kultywujących jego tradycje i historię. Ułani szwadronu posiadają umiejętności kawalerzystów II RP, szkoląc się we władaniu białą bronią (szablą i lancą), musztrze konnej czy strzelectwie. W ramach Tygodnia Patriotycznego planowane jest spotkanie przywracające pamięć o kawalerii i kawalerzystach.

W Polsce na przestrzeni wieków powstało kilka charakterystycznych tańców, które wywarły wpływ na budowanie kultury narodowej i tradycji muzycznej. Określa się je mianem Polskich Tańców Narodowych. Należą do nich: polonez, mazur, kujawiak, oberek, krakowiak. Tańce te wywodzą się z tradycji ludowych, wiejskich, z którymi są silnie utożsamiane, z czasem jednak zostały przysposobione przez wyższe warstwy społeczne i wyniesione do rangi symbolu narodowego. Jak odróżnić kujawiaka od krakowiaka? Czym charakteryzuje się polonez? Jakie cechy choreotechniki ma mazur i oberek? Na te i inne pytania odpowie Zofia Czechlewska. Spotkaniu towarzyszyć będzie pokaz tańców narodowych w strojach narodowych w wykonaniu uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu.

Kolejnym wydarzeniem w ramach Tygodnia Patriotycznego będzie pokaz filmu „Cud Nad Wisłą”. Film powstał w 1921 r., zaledwie kilka miesięcy po Bitwie Warszawskiej, która miała decydujący wpływ na wygraną Polski w wojnie polsko-bolszewickiej. Jego reżyserem jest Ryszard Bolesławski, uczestnik bitwy, aktor słynnego moskiewskiego MChAT-u i jeden z najważniejszych reżyserów Hollywood lat 30. Dramat przedstawia losy rodziny Wieruniów na tle wojny polsko-bolszewickiej. Ze względu na aktualny i budzący żywe emocje temat i doskonałą obsadę aktorską (to jedyny film, w którym możemy zobaczyć na ekranie legendarnych ówcześnie aktorów teatralnych: Honoratę Leszczyńską i Wincentego Rapackiego) film cieszył się bardzo dużą oglądalnością wśród polskich widzów. Jego akcja rozpoczyna się w wigilijny wieczór 1919 roku na wschodnich kresach Rzeczypospolitej w dworku rodu Granowskich. Spokojne życie bohaterów filmu zostaje zakłócone przez wojnę z bolszewikami. Po wielu niespokojnych i dramatycznych sytuacjach, przychodzi czas na Bitwę Warszawską, która decyduje o zakończeniu wojny. Sekwencje końcowe zawierają dokumentalny zapis wręczenia Józefowi Piłsudskiemu buławy marszałkowskiej w dniu 14 listopada 1920 r.

Głównymi organizatorami Tygodnia Patriotycznego są Muzeum Ziemi Kozielskiej i Gmina Kędzierzyn-Koźle. Partnerami wydarzenia są: Miejska Biblioteka Publiczna, Towarzystwo Ziemi Kozielskiej, Instytut Śląski, Instytut Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego, Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu. Głównym Sponsorem i Honorowym Mecenasem wydarzenia jest Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.

Program Tygodnia Patriotycznego w Kędzierzynie-Koźlu:

11 listopada, godz. 15:00
Wspólny śpiew pieśni patriotycznych z okresu odzyskania przez Polskę Niepodległości
Śpiew i prowadzenie koncertu: Izabela Migocz
Akompaniament: Katarzyna Rzeszutek

12 listopada, godz. 17:00
Wykład prof. dr hab. Marka Białokura z Uniwersytetu Opolskiego pt. „Jak feniks z popiołów. Odrodzenie państwa polskiego 1918. Myśli-Słowa-Obrazy”

14 listopada, godz. 11:00
Defilada i prezentacja Kawalerzystów Ochotniczego Szwadronu 3. Pułku Ułanów Śląskich
Trasa Defilady:
Rozpoczęcie: ul. Pamięci Sybiraków 8
Kierunek: do parkingu przy Muzeum ul. Józefa Ignacego Kraszewskiego 5

15 listopada, godz. 12:00
Spotkanie autorskie z Zofią Czechlewską, autorką książki pt. „Polskie Tańce Narodowe”

16 listopada, godz. 17:00
Pokaz archiwalnego filmu pt. „Cud Nad Wisłą” prezentowanego przez Stowarzyszenie Opolskie Lamy

17 listopada, godz. 10:00
XXVI Kędzierzyńsko-Kozielskie Seminarium Naukowe „Świat życia codziennego czasu Powstań Śląskich z perspektywy stulecia”
Program:
10:00-10:15 - otwarcie seminarium:
Sabina Nowosielska – Prezydent Miasta
Paweł Stańczyk – Prezes Zarządu Grupy Azoty ZAK S.A.
Edward Nycz – Prezes Towarzystwa Ziemi Kozielskiej

Część I (10:15-12:00)
Zenon Jasiński – Dowcip, humor i karykatura okresu Powstań Śląskich
Marek Białokur – „Polska nieodwrócona plecami”. Batalia o Górny Śląsk w latach 1918-1922
Bolesław Bezeg – Powstania Śląskie w perspektywie geopolitycznej
Otwarcie wystawy „Ziemia Kozielska w czasie powstań i plebiscytu” – organizator: Instytut Śląski w Opolu, Muzeum Ziemi Kozielskiej

Część II (12:30-13:45)
Bernard Linek – Powiat kozielski w świetle raportów Carla Spieckera (1920-1922)
Dorota Gajda-Szczegielniak – Rocznice i ich rola na gruncie szkoły – na przykładzie obchodów rocznic Powstań Śląskich
Edward Nycz – Losy powstańców śląskich zamieszkałych w Kędzierzynie-Koźlu – relacja z pierwszych badań

Patronaty - polecamy

2022-01-18, godz. 15:12 Nowość spod znaku smooth jazzu, czyli Patrycjusz Cyran z płytą „Chillout” „Ten smooth jazzowy saksofonista z cała pewnością zaprosi wszystkich odbiorców do intensywnego chilloutowania przy dżwiękach swojego magicznego instrumentu”… » więcej 2022-01-18, godz. 10:28 Wydarzenie sezonu Filharmonii Opolskiej. Światowa gwiazda w Opolu! Ten koncert niewątpliwie będzie wydarzeniem sezonu. Orkiestrę Filharmonii Opolskiej poprowadzi Kristjan Järvi. To współczesny człowiek renesansu - jest… » więcej 2022-01-12, godz. 11:37 "Hej! Kolęda, Kolęda"... W Komprachcicach po raz trzynasty odbędzie się Festiwal Kolęd i Pastorałek Samorządowy Ośrodek Kultury w Komprachcicach zaprasza na XIII Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek „Hej! Kolęda, Kolęda…”. Wydarzenie odbędzie… » więcej 2022-01-11, godz. 12:57 "Z chemią za pan brat". Weź udział w konkursie chemicznym! Uczniowie klas siódmych i ósmych ze wszystkich szkół podstawowych na Opolszczyźnie, ponownie będą mogli sprawdzić swoją znajomość chemii. Rusza bowiem… » więcej 2022-01-11, godz. 11:03 Motocykliści zapraszają do wspólnego kolędowania Już po raz 15. prudniccy motocykliści zrzeszeni w Opolskim Towarzystwie Motocyklowym zapraszają na wspólne kolędowanie. Spotkanie odbędzie się w najbliższą… » więcej 2022-01-05, godz. 15:57 Gale Noworoczne w Filharmonii Opolskiej Już w ten czwartek (06.01) w Filharmonii Opolskiej rusza cykl siedmiu koncertów, którymi muzycznie przywitamy 2022 rok. Od lat pierwsze dni stycznia w Filharmonii… » więcej 2022-01-04, godz. 20:54 "Dziadek do orzechów" w wykonaniu Polskiego Baletu Królewskiego już 19 stycznia w Filharmonii Opolskiej! Klasyka baletu w świątecznym spektaklu w wykonaniu Polskiego Baletu Królewskiego. Już 19 stycznia w Filharmonii Opolskiej będzie okazja obejrzenia 'Dziadka… » więcej 2021-12-21, godz. 22:05 Zbigniew Zamachowski i Maciej Miecznikowski w Filharmonii Opolskiej, czyli Sylwester z "Blues Brothers" Dla wszystkich, którzy jeszcze nie mają pomysłu, gdzie spędzić w tym roku Sylwestra, z pomocą przychodzi Filharmonia Opolska. Na ten wyjątkowy wieczór… » więcej 2021-12-20, godz. 15:34 „Tryptyk Śląski” Wojciecha Ciuraja na winylu już dostępny w formie ekskluzywnego boxu! Z okazji setnej rocznicy Powstań Śląskich, Wojciech Ciuraj - historyk z wykształcenia, Ślązak z urodzenia i twórca z pasji - postanowił połączyć swoje… » więcej 2021-12-14, godz. 14:17 XXXII Strzelecki Bieg uliczny im. Euzebiusza Ferta Już w sobotę (18.12) wystartuje 32. Strzelecki Bieg Uliczny im. Euzebiusza Ferta w Strzelcach Opolskich. Przed uczestnikami 15-kilometrowa trasa. Bieg wystartuje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »