Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z…
2018-12-16, 14:15 Autor: Marek Świercz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 16 grudnia 2018 roku!

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 16 grudnia 2018 roku!
Dzieciobójstwo w Ciecierzynie pod Byczyną, które wstrząsnęło całą Polską, a także projekt budżetu na 2019 rok były głównymi tematami Niedzielnej Loży Radiowej 16 grudnia 2018 roku.

Wszyscy uczestnicy debaty zgodnie uznali, że zamach na życie własnych dzieci jest czymś nie do pojęcia. Padło pytanie, dlaczego otoczenie dzieciobójczyni nie było w stanie albo nie chciało dostrzec, że kobieta jest w ciąży, a nie pojawia się żadne dziecko.

Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski stwierdziła, że jest to tym bardziej dziwne, że w grę nie wchodziła rodzina patologiczna. Ryszard Wilczyński z PO mówił, że konieczna jest edukacja: kobiety muszą wiedzieć, gdzie mogą zwrócić się po pomoc, stwierdził też, że sprawę winni zbadać nie tylko śledczy, ale także socjolodzy i psycholodzy. Ryszard Galla z MN zauważył, że sprawa jest o tyle dziwna, że małe wiejskie społeczności są zwykle zwarte.
Nie zgodził się z tym Wilczyński, przekonując, że w takich małych zamkniętych społecznościach często obowiązuje zmowa milczenia. Wilczyński starł się także z Kamilem Bortniczukiem z Porozumienia, który przekonywał, że takie zbrodnie to odosobnione przypadki, bo polska rodzina jest zasadniczo zdrowa. Zdaniem posła PO, nie jest tak dobrze. Grzegorz Peczkis z PiS zauważył, że brak reakcji otoczenia to dowód na znieczulicę społeczną, z którą koniecznie trzeba walczyć. Szymon Godyla z Nowoczesnej przypomniał, że dzieciobójczyni pracowała tylko do marca, więc ludzie mogli ciąży nie zauważyć, pytał też, jak się odnajdzie po odbyciu kary. Uczestników debaty zbulwersował radykalny Paweł Gadżała z Kukiz ’15, który powiedział, że prawa człowieka tylko w teorii są niezbywalne, w praktyce takie czyny sprawiają, że zbrodniarz tego człowieczeństwa się wyrzeka.

Uczestników programu poróżniła także ocena projektu budżetu państwa. Przedstawiciele koalicji przekonywali, że budżet jest najlepszy od dawna, ma najniższy deficyt w historii, co potwierdziła nawet antyrządowa „Gazeta Wyborcza”. Politycy opozycji się z nimi nie zgodzili. Tylko Galla ocenił, że budżet ma wady, ale w sumie jest dobrze skonstruowany. Pytał za to, czy przesunięcie głosowania na nowy rok nie oznacza przypadkiem pomysłu na wcześniejsze wybory. Politycy PO i Nowoczesnej mówili, że budżet obciążony jest koniecznością spłaty rosnącego zadłużenia i pokazuje, że w czasach prosperity rząd chętnie wydaje pieniądze zamiast szykować się na bessę, jak robią inne kraje unii. Gadżała stwierdził, że skoro koniunktura jest tak dobra, to rząd powinien ciąć podatki.

Gośćmi Marka Świercza byli: Grzegorz Peczkis (PiS), Ryszard Wilczyński (PO), Szymon Godyla (Nowoczesna), Paweł Gadżała (Kukiz ’15), Małgorzata Wilkos (SP), Kamil Bortniczuk (Porozumienie) i Ryszard Galla (MN).

Zobacz także

2024-08-18, godz. 12:32 Czy odpolitycznienie sportu jest konieczne? Czy Polska powinna zostać gospodarzem IO i jak zorganizować "wychowanie patriotyczne"?… Po nieudanych dla Polski igrzyskach w Paryżu coraz częściej słyszymy, że polski sport cierpi przez niewłaściwe zarządzanie. W niedzielne przedpołudnie… » więcej 2024-08-11, godz. 12:43 100 miliardów złotych do zwrotu? O finansowych rozliczeniach Zjednoczonej Prawicy oraz zmianach w opolskich sądach w… W piątek premier Donald Tusk zorganizował konferencję prasową, na której zapowiedział zintensyfikowanie rozliczeń poprzedniej ekipy rządzącej. Tym razem… » więcej 2024-08-04, godz. 10:29 O braku decyzji PKW oraz ustawie anty-hejtowej w Niedzielnej Loży Radiowej (04.08.2024) PKW odroczyła wydanie decyzji o sprawozdaniu finansowym komitetu PiS do 29 sierpnia, tłumacząc się koniecznością uzyskania dodatkowych dokumentów. PKW może… » więcej 2024-07-28, godz. 13:30 Niedoszacowanie budżetu polskiej policji i zaostrzenie retoryki PSL-u tematami Niedzielnej Loży Radiowej (28.07.2024) Tylko w ubiegłym roku Opolskiej policji zabrakło prawie 5 milionów złotych na bieżącą działalność. Policja płaciła z opóźnieniem głównie za paliwo… » więcej 2024-07-21, godz. 12:31 Powtórny wybór U. von der Leyen i sprawa posła Romanowskiego tematami Niedzielnej Loży Radiowej (21.07) Ursula von der Leyen ponownie została wybrana przewodnicząca Komisji Europejskiej. Przedstawiła w związku z tym cele, jakie zamierza osiągnąć podczas kolejnej… » więcej 2024-07-14, godz. 12:13 O szczycie NATO i powadze sejmowych komisji śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej (14.07.2024) W tym tygodniu miały miejsce dwa istotne wydarzenia związane z wojną za wschodnią granicą, w których brały udział polskie władze. W poniedziałek nasz… » więcej 2024-07-07, godz. 13:00 O stosunkach polsko-niemieckich i polsko-ukraińskich w Niedzielnej Loży Radiowej (07.07) Po sześciu latach przerwy odbyły się w Warszawie konsultacje międzyrządowe niemiecko-polskie. Po ich zakończeniu opublikowano liczący około 40 stron protokół… » więcej 2024-06-30, godz. 12:13 Nowa wizja CPK i wielki powrót Ursuli von der Leyen. Niedzielna Loża Radiowa (30.06.2024) Rząd przedstawił swoją wizję CPK. Jak mówią jej autorzy: "urealnioną" wobec zamierzeń poprzedników. Zmiana dotyczy m.in. przebiegu budowanych w ramach… » więcej 2024-06-23, godz. 12:15 800+ i dodatkowe emerytury znikną przez procedurę nadmiernego długu? Jaka przyszłość czeka małe partie? Niedzielna… Janusz Kowalski opuszcza Suwerenną Polskę. W jednym z programów polityk, pytany o powody tej decyzji, dał do zrozumienia, że nie ma porozumienia między nim… » więcej 2024-06-16, godz. 11:28 Krajobraz po wyborczej bitwie i sytuacja na granicy - Niedzielna Loża Radiowa 16.06.2024 W Niedzielnej Loży Radiowej z opolskimi przedstawicielami środowisk politycznych spotkaliśmy się po raz pierwszy po wyborach do Parlamentu Europejskiego, by… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »