Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Młodzieżowa Loża Radiowa z 17 listopada 2019 roku…
2019-11-17, 13:26 Autor: Marek Świercz

Młodzieżowa Loża Radiowa z 17 listopada 2019 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM]

Goście Młodzieżowej Loży Radiowej o pierwszym posiedzeniu Parlamentu
O pierwszym posiedzeniu Sejmu i Senatu nowej kadencji dyskutowali także uczestnicy reaktywowanej - i to na głównej antenie Radia Opole! - Młodzieżowej Loży Radiowej przedstawiciele partyjnych młodzieżówek.
Fabian Pszon z Solidarnej Polski stwierdził, że zachowanie opozycji w Sejmie może wskazywać na chęć większej współpracy z rządem, ale zauważył, że mogą to być "miłe złego początki', bo nie bardzo wierzy w to, że totalna dotąd opozycja jest skłonna do kompromisu. Dodał także, że triumfalne zachowanie opozycji w Senacie jest o tyle niezrozumiałe, że to jednak PiS ma największy klub.

Jarosław Draguć z PO przekonywał, że wielkim zwycięstwem Polek i Polaków jest to, że żaden z senatorów opozycji "nie dał się przekupić" i nie przeszedł do obozu rządzącego. Stwierdził, że nowy układ w Senacie daje nadzieję na normalne, merytoryczne procedowaniu ustaw. Cytował też orędzie marszałka Tomasza Grodzkiego, który mówił o "szacunku dla praworządności".

Łukasz Szerner z PSL zaznaczył, że ludowcy po latach mają swojego wicemarszałka Sejmu i Senatu, skrytykował też marszałka seniora Sejmu Antoniego Macierewicza za "brak kultury osobistej", który miał się wyrażać powitaniem duchowieństwa, ale już nie - byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Wyraził też nadzieję, że kierowany przez opozycję Senat skończy z "patologią legislacji" polegającą na pośpiesznym przepychaniu ustaw.

Także Szymon Godyla z Nowoczesnej podkreślał, że nowy Senat będzie procedował prawo w merytoryczny sposób, zwrócił też uwagę, że jednak to opozycja wprowadziła do Senatu większą liczbę senatorów niż prawica, więc jest naturalne, że to ona wybrała marszałka. Zauważył, że gdyby Senat poprzedniej kadencji był inny, nie byłoby takich wpadek jak nowelizacja ustawy o IPN, z której pod naciskiem światowej opinii publicznej Polska się w końcu wycofała.

Oskar Chabraszewski z PiS podkreślił, że o personalnych wyborach w Sejmie i Senacie zadecydowała wola wyborców i prosta arytmetyka. Komentując wybór marszałka Senatu, wspomniał o krytycznych uwagach pod adresem Tomasza Grodzkiego, dotyczących rzekomej łapówki sprzed 20 lat (taki zarzut wysunęła publicznie córka jego pacjentki) oraz zadłużenia szpitala w Szczecinie. Oburzony Draguć nazwał to "szukaniem haków".

Jakub Bedrunka z Konfederacji wyraził nadzieję, że nowy Senat nie będzie "blokował ustaw na złość", skrytykował też to, jak Konfederacja została potraktowana: jego zdaniem, marszałkiem seniorem winny być Janusz Korwin-Mikke a Konfederacja powinna otrzymać miejsce w prezydium. Ponieważ nie dostała, zagłosowała przeciwko kandydaturze Elżbiety Witek.

Szymon Folp z MN stwierdził, iż ma nadzieję, że nowi parlamentarzyści będą reprezentowali nie tylko swoich wyborców, ale wszystkich Polaków, w tym - przedstawicieli mniejszości narodowych. Jego zdaniem, największą niewiadomą w nowym politycznym rozdaniu jest Konfederacja.

Zobacz także

2021-02-21, godz. 14:30 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o zwolnieniu z funkcji wiceprezesa Agnieszki Zagoli oraz o zliberalizowanym stanowisku… Gości Niedzielnej Loży Radiowej pytaliśmy o sprawę zwolnienia z funkcji wiceprezesa spółki Moszna Zamek Agnieszki Zagoli. Powodem miały być oszczędności… » więcej 2021-02-14, godz. 14:35 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o podatku od reklam w mediach oraz funduszach unijnych na lata 2021-2027 Planowany przez rząd nowy podatek ma dotyczyć m.in. portali internetowych, mediów tradycyjnych oraz firm, które w swojej ofercie mają zewnętrzne nośniki… » więcej 2021-02-07, godz. 12:29 Goście Niedzielnej Loży Radiowej o uchwale w sprawie "Polityki energetycznej Polski do 2040 roku" oraz programie "Rodzina… Niedzielna Loża Radiowa dziś pełna tematów. Naszych gości pytaliśmy o nową politykę energetyczną Polski do 2040 roku, ocenę programu 500 plus po 5 latach… » więcej 2021-01-31, godz. 14:36 Niedzielna Loża Radiowa o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Głuchołazach i zmianach na stanowisku wicemarszałka r… Głuchołaski szpital MSWiA jako pierwszy w kraju i w Europie rozpoczął i prowadzi z powodzeniem rehabilitację ozdrowieńców, którzy przeszli Covid -19. W… » więcej 2021-01-24, godz. 14:30 Niedzielna Loża Radiowa z 24 stycznia 2021- zobacz i posłuchaj! Parlament Europejski wezwał do natychmiastowego wstrzymania budowy gazociągu Nord Stream 2. Deputowani przyjęli rezolucję w tej sprawie w związku z aresztowaniem… » więcej 2021-01-17, godz. 14:47 Niedzielna Loża Radiowa z 17 stycznia 2021- zobacz i posłuchaj! Coraz więcej przedsiębiorców ma dość obostrzeń epidemicznych. Część z nich, mimo zakazów, otworzyła swoje firmy już wcześniej, ale duża część… » więcej 2021-01-10, godz. 12:31 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 10 stycznia 2021 roku! W środę w Stanach Zjednoczonych tłum wdarł się na Kapitol i przerwał proces zatwierdzenia zwycięstwa Joe Bidena. Kilka godzin przed zajęciem przez swoich… » więcej 2021-01-06, godz. 12:00 Goście "Świątecznej Loży Radiowej" o obchodach święta Trzech Króli Ks. Waldemar Klinger proboszcz katedry w Opolu i ks. Wojciech Pracki proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Opolu a także Bogdan Jasiński kustosz Muzeum… » więcej 2021-01-03, godz. 13:24 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o szczepieniach przeciw covid-19 poza kolejnością oraz pretendentach na stanowisko… Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy dziś o dwóch tematach: pierwszym z nich były komentarze na temat szczepień poza kolejnością. Od kilku dni opinię publiczną… » więcej 2021-01-01, godz. 12:30 "Świąteczna Loża Radiowa" z dnia 1 stycznia 2021 roku Jak sobie radził sektor obywatelski w trudnym, pandemicznym 2020 roku? Jak działały opolskie organizacje pozarządowe, jakie trudności napotykały? Czy rok… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »