Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Młodzieżowa Loża Radiowa z 17 listopada 2019 roku…
2019-11-17, 13:26 Autor: Marek Świercz

Młodzieżowa Loża Radiowa z 17 listopada 2019 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM]

Goście Młodzieżowej Loży Radiowej o pierwszym posiedzeniu Parlamentu
O pierwszym posiedzeniu Sejmu i Senatu nowej kadencji dyskutowali także uczestnicy reaktywowanej - i to na głównej antenie Radia Opole! - Młodzieżowej Loży Radiowej przedstawiciele partyjnych młodzieżówek.
Fabian Pszon z Solidarnej Polski stwierdził, że zachowanie opozycji w Sejmie może wskazywać na chęć większej współpracy z rządem, ale zauważył, że mogą to być "miłe złego początki', bo nie bardzo wierzy w to, że totalna dotąd opozycja jest skłonna do kompromisu. Dodał także, że triumfalne zachowanie opozycji w Senacie jest o tyle niezrozumiałe, że to jednak PiS ma największy klub.

Jarosław Draguć z PO przekonywał, że wielkim zwycięstwem Polek i Polaków jest to, że żaden z senatorów opozycji "nie dał się przekupić" i nie przeszedł do obozu rządzącego. Stwierdził, że nowy układ w Senacie daje nadzieję na normalne, merytoryczne procedowaniu ustaw. Cytował też orędzie marszałka Tomasza Grodzkiego, który mówił o "szacunku dla praworządności".

Łukasz Szerner z PSL zaznaczył, że ludowcy po latach mają swojego wicemarszałka Sejmu i Senatu, skrytykował też marszałka seniora Sejmu Antoniego Macierewicza za "brak kultury osobistej", który miał się wyrażać powitaniem duchowieństwa, ale już nie - byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Wyraził też nadzieję, że kierowany przez opozycję Senat skończy z "patologią legislacji" polegającą na pośpiesznym przepychaniu ustaw.

Także Szymon Godyla z Nowoczesnej podkreślał, że nowy Senat będzie procedował prawo w merytoryczny sposób, zwrócił też uwagę, że jednak to opozycja wprowadziła do Senatu większą liczbę senatorów niż prawica, więc jest naturalne, że to ona wybrała marszałka. Zauważył, że gdyby Senat poprzedniej kadencji był inny, nie byłoby takich wpadek jak nowelizacja ustawy o IPN, z której pod naciskiem światowej opinii publicznej Polska się w końcu wycofała.

Oskar Chabraszewski z PiS podkreślił, że o personalnych wyborach w Sejmie i Senacie zadecydowała wola wyborców i prosta arytmetyka. Komentując wybór marszałka Senatu, wspomniał o krytycznych uwagach pod adresem Tomasza Grodzkiego, dotyczących rzekomej łapówki sprzed 20 lat (taki zarzut wysunęła publicznie córka jego pacjentki) oraz zadłużenia szpitala w Szczecinie. Oburzony Draguć nazwał to "szukaniem haków".

Jakub Bedrunka z Konfederacji wyraził nadzieję, że nowy Senat nie będzie "blokował ustaw na złość", skrytykował też to, jak Konfederacja została potraktowana: jego zdaniem, marszałkiem seniorem winny być Janusz Korwin-Mikke a Konfederacja powinna otrzymać miejsce w prezydium. Ponieważ nie dostała, zagłosowała przeciwko kandydaturze Elżbiety Witek.

Szymon Folp z MN stwierdził, iż ma nadzieję, że nowi parlamentarzyści będą reprezentowali nie tylko swoich wyborców, ale wszystkich Polaków, w tym - przedstawicieli mniejszości narodowych. Jego zdaniem, największą niewiadomą w nowym politycznym rozdaniu jest Konfederacja.

Zobacz także

2024-08-25, godz. 12:24 Orlen raportuje gorsze wyniki. Czy to efekt zmiany rządu? Co da nam zacieśnienie relacji z Indiami? - NLR - 25.08.20… W pierwszym półroczu 2024 r. Orlen zanotował zysk netto w wysokości ok. 2,8 mld zł. To ponad pięć razy mniej niż rok wcześniej. Natomiast II kwartale… » więcej 2024-08-18, godz. 12:32 Czy odpolitycznienie sportu jest konieczne? Czy Polska powinna zostać gospodarzem IO i jak zorganizować "wychowanie patriotyczne"?… Po nieudanych dla Polski igrzyskach w Paryżu coraz częściej słyszymy, że polski sport cierpi przez niewłaściwe zarządzanie. W niedzielne przedpołudnie… » więcej 2024-08-11, godz. 12:43 100 miliardów złotych do zwrotu? O finansowych rozliczeniach Zjednoczonej Prawicy oraz zmianach w opolskich sądach w… W piątek premier Donald Tusk zorganizował konferencję prasową, na której zapowiedział zintensyfikowanie rozliczeń poprzedniej ekipy rządzącej. Tym razem… » więcej 2024-08-04, godz. 10:29 O braku decyzji PKW oraz ustawie anty-hejtowej w Niedzielnej Loży Radiowej (04.08.2024) PKW odroczyła wydanie decyzji o sprawozdaniu finansowym komitetu PiS do 29 sierpnia, tłumacząc się koniecznością uzyskania dodatkowych dokumentów. PKW może… » więcej 2024-07-28, godz. 13:30 Niedoszacowanie budżetu polskiej policji i zaostrzenie retoryki PSL-u tematami Niedzielnej Loży Radiowej (28.07.2024) Tylko w ubiegłym roku Opolskiej policji zabrakło prawie 5 milionów złotych na bieżącą działalność. Policja płaciła z opóźnieniem głównie za paliwo… » więcej 2024-07-21, godz. 12:31 Powtórny wybór U. von der Leyen i sprawa posła Romanowskiego tematami Niedzielnej Loży Radiowej (21.07) Ursula von der Leyen ponownie została wybrana przewodnicząca Komisji Europejskiej. Przedstawiła w związku z tym cele, jakie zamierza osiągnąć podczas kolejnej… » więcej 2024-07-14, godz. 12:13 O szczycie NATO i powadze sejmowych komisji śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej (14.07.2024) W tym tygodniu miały miejsce dwa istotne wydarzenia związane z wojną za wschodnią granicą, w których brały udział polskie władze. W poniedziałek nasz… » więcej 2024-07-07, godz. 13:00 O stosunkach polsko-niemieckich i polsko-ukraińskich w Niedzielnej Loży Radiowej (07.07) Po sześciu latach przerwy odbyły się w Warszawie konsultacje międzyrządowe niemiecko-polskie. Po ich zakończeniu opublikowano liczący około 40 stron protokół… » więcej 2024-06-30, godz. 12:13 Nowa wizja CPK i wielki powrót Ursuli von der Leyen. Niedzielna Loża Radiowa (30.06.2024) Rząd przedstawił swoją wizję CPK. Jak mówią jej autorzy: "urealnioną" wobec zamierzeń poprzedników. Zmiana dotyczy m.in. przebiegu budowanych w ramach… » więcej 2024-06-23, godz. 12:15 800+ i dodatkowe emerytury znikną przez procedurę nadmiernego długu? Jaka przyszłość czeka małe partie? Niedzielna… Janusz Kowalski opuszcza Suwerenną Polskę. W jednym z programów polityk, pytany o powody tej decyzji, dał do zrozumienia, że nie ma porozumienia między nim… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »