Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole (rozmowy z roku 202… » Wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra o suszy…
2022-07-08, 15:07 Autor: Joanna Matlak

Wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra o suszy i ukraińskim zbożu jadącym przez Polskę

Wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra o suszy i ukraińskim zbożu jadącym przez Polskę
Gościem Radia Opole był dziś wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Ciecióra. Rozmawialiśmy o suszy rolniczej wyzwaniach związanych z tranzytem ukraińskiego zboża przez Polskę.
Susza występuje na terenie wszystkich województwa i dotyczy 12 rodzajów upraw - wynika z raportu Instytutu Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Dane zebrano od 1 maja do 30 czerwca, nie brano więc pod uwagę ostatnich opadów. 

- Nie jest dobrze, ale też nie jest tak źle jak w latach wcześniejszych, kiedy susza występowała w tych newralgicznych momentach wegetacji roślin. To wtedy skutkowało tym, że zbiory były na niskim poziomie, szczególnie w kilka miejscach w Polsce. Nie mamy sytuacji gdzie jest dramatycznie niski plon, ale na pewno widzimy co się dzieje, obserwujemy. Rolnicy będą korzystać z możliwości, które im udostępniliśmy na początku roku, kiedy przygotowaliśmy specjalną ofertę, żeby mogli ubezpieczyć swoje plony - mówił Krzysztof Ciecióra.

- Z budżetu państwa było to finansowanie na poziomie 65% i można z tego dzisiaj korzystać. Jesteśmy w stałym dialogu z organizacjami rolniczymi, będziemy podejmować dalsze działania - zapewnił nasz gość. 

Drugim tematem był tranzyt ukraińskiego zboża przez Polskę. - Jesteśmy w stanie około 1,5 mln ton transportować miesięcznie. Apelowaliśmy o pomoc do państw zachodniej Europy, nie ma żadnego odzewu i realizacji zobowiązań, które państwa UE się podejmowały. Jedynie Hiszpanie zgłosili chęć wywiezienia 8 tys. ton, ale to jest kropla w morzu potrzeb. Dlatego Polska bierze teraz na siebie tę odpowiedzialność, główny ciężar spoczywa na naszych barkach - mówił nasz gość.

- Organizacja jest trudna, bo nie mamy takich samych torów jak na Ukrainie. To oznacza, że kiedy te wagony dojeżdżają do Polski to trzeba to zboże z kontenerów przesypać, a nie mamy do tego infrastruktury. Takiej skali tej wymiany nie mieliśmy z naszym wschodnim sąsiadem, więc jest to pewna improwizacja, bo musimy albo zboże przesypywać albo kontenery przestawiać na inne tory albo na ciężarówki. Jest to czasochłonne i trudne pod względem logistycznym. Prosiliśmy o sprzęt do przerzucania tego zboża, na razie bez odzewu - mówił Ciecióra.

Jak potwierdził nasz gość, wąskie gardło całej operacji to właśnie "przerzucenie" zboża z jednego środka transportu do drugiego. - Wyobraźmy sobie skalę; gdybyśmy 20 mln zboża umieścili w wagonach transportowych to długość taboru wyniosłaby około 6 tys. km. To jak z Warszawy do Nowego Jorku. Jako Polska sami nie jesteśmy w stanie temu podołać, potrzebne jest tu zaangażowanie innych państw.

Zobacz także

2022-07-14, godz. 16:13 Krzysztof Śmiszek z wizytą na Opolszczyźnie i rozmowach z mieszkańcami o bezpieczeństwie Studio Radia Opole odwiedził dziś Krzysztof Śmiszek, poseł Nowej Lewicy. Politycy trzech koalicyjnych partii tworzących Nową Lewicę byli dziś w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2022-07-14, godz. 16:12 Mariusz Stachowski o rozwoju gminy Zawadzkie. "Jestem optymistą" Gościem programu "Otarty Mikrofon" był burmistrz gminy Zawadzkie. Mówił o dawnym znaczeniu huty dla powstania gminy, 60-leciu nadania praw miejskich, inwestycjach… » więcej 2022-07-13, godz. 17:15 Co tam Panie w polityce? Stosunki polsko-ukraińskie, polsko-norweskie, problemy Niemiec, spory w rządzie i to nie ws… Piotr Gociek i Aneta Skomorowska-Kobza rozmawiali: o uroczystościach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu; nowym spojrzeniu Norwegów na słowa… » więcej 2022-07-12, godz. 17:00 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście o szantażu gazowym, Ukrainie, Kazachstanie i Rosji, a także… Gośćmi Michała Rachonia i Piotra Cywińskiego, czyli gospodarzy programu "Spięcie" byli europoseł profesor Zdzisław Krasnodębski i dr Jan Matkowski. W rozmowie… » więcej 2022-07-11, godz. 14:28 Jan Woźniak o najważniejszych inwestycjach i planach rozwoju gminy Otmuchów na kolejne miesiące Z burmistrzem Otmuchowa Janem Woźniakiem rozmawialiśmy o najważniejszych inwestycjach i planach rozwoju gminy na kolejne miesiące. Niewątpliwą wizytówką… » więcej 2022-07-11, godz. 14:28 Janusz Kowalski o inicjatywie "W obronie chrześcijan", 79 rocznicy tzw. "krwawej niedzieli" i dzieleniu się gazem w … Solidarna Polska ruszyła w Polskę z inicjatywą "W obronie chrześcijan". To obywatelski projekt ustawy, pod którym są zbierane podpisy. Dlaczego w ocenie… » więcej 2022-07-08, godz. 17:05 "Polityczny obraz tygodnia" w Radiu Opole. Magdalena Ogórek i Joanna Matlak komentują dymisję Borisa Johnsona, konwencję… W tym tygodniu "Polityczny obraz tygodnia" rozpoczął się od analizy wydarzeń politycznych w Wielkiej Brytanii, doszło bowiem do politycznego chaosu - z fotela… » więcej 2022-07-07, godz. 14:13 Eurodeputowana PiS Anna Zalewska m.in. o uznaniu przez Parlament Europejski gazu i atomu za "zieloną energię" i polskiej… Gościem Radia Opole była dziś europoseł PiS Anna Zalewska, z którą rozmawialiśmy m.in. o ostatniej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, na której… » więcej 2022-07-07, godz. 14:41 Barbara Dybczak o bogatej kulturowo gminie Skoroszyce i rozwoju gminy Dziś gościliśmy wójt Skoroszyc Barbarę Dybczak, z którą Joanna Matlak rozmawiała o bogatej kulturze mieszkańców, spośród których 90% stanowią górale… » więcej
1920212223
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »