Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole (rozmowy z roku 202… » Rafał Bartek z MN: proces dyskryminujący mniejszość…
2022-02-11, 17:14 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rafał Bartek z MN: proces dyskryminujący mniejszość niemiecką postępuje i otrzymuje akty prawne. W traktatach polsko-niemieckich o dobrym sąsiedztwie nie ma nic o symetrii

Rafał Bartek z MN: proces dyskryminujący mniejszość niemiecką postępuje i otrzymuje akty prawne
Rafał Bartek:
- komentarz do rozporządzenia MEiN dot. wagi j. niemieckiego jako j. mniejszości
- o tym, że w traktatach o dobrym sąsiedztwie nie ma nic o symetrii
- o głosie rozsądku
- Oznacza to tyle, że proces dyskryminujący mniejszość niemiecką postępuje i otrzymuje akty prawe - skomentował Rafał Bartek, lider Mniejszości Niemieckiej, rozporządzenie ministra edukacji i nauki, które zmniejsza wartość wagi przedmiotu. - To rozporządzenie stworzone "tylko dla Niemców". Oznacza one, że nauka j. niemieckiego waży mniej, jest mniej znaczące także w sensie finansowym niż nauczanie języka białoruskiego, litewskiego czy kaszubskiego - dodał. Gość Radia Opole powiedział także, że to otwiera dyskusję, na ile małe szkoły wiejskie będą w stanie przetrwać w związku z niższą subwencją na ten cel. - To mocny cios w budżety gmin, więc będą zmuszone podejmować decyzję odnośnie egzystencji szkół, albo ciąć inne wydatki - stwierdził.

Odniósł się także do argumentu o przywracaniu symetrii w tej materii między Polską a Niemcami.
- W traktatach polsko-niemieckich o dobrym sąsiedztwie nie nic o symetrii. Wprowadzanie zasady symetrii do polityki oznacza też tyle, że jeżeli polscy działacze na Białorusi są w więzieniach to należało by w Polsce zamykać Białorusinów - uważa gość Radia Opole.

Powiedział także, że dziękuje za postawę eurodeputowanej Anny Zalewskiej, która na antenie Rada Opole sprawę nauczania j. niemieckiego nazwała nieporozumieniem i zapowiedziała, że spotka się z przedstawicielami MN.
- Dziękujemy za ten głos rozsądku ze strony reprezentantów PiS i byłą panią minister edukacji. Już się z Panią europoseł umówiliśmy na spotkanie w najbliższych dniach - zapowiedział Rafał Bartek.

Zobacz także

2023-01-02, godz. 19:00 Poseł Anna Zalewska o kompromisie w sprawie sądownictwa --Nie mamy pewności, że gdy pójdziemy na ustępstwa, dostaniemy środki z KPO przed wyborami. Ważne jednak, by pokazać, że to nie rząd blokuje wypłatę-… » więcej 2023-01-02, godz. 17:59 Poseł Ryszard Galla o wyborczych prognozach Oczekuję tego, żeby ten rok był po prostu lepszy! - mówi poseł Ryszard Galla, odpowiadając na pytanie czego oczekuje po nowym roku. na pewno jest wiele do… » więcej 2022-12-30, godz. 16:45 Alicja Gawinek z Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych o wolontariacie międzypokoleniowym W naszym cyklu rozmów o wolontariacie spotkaliśmy się ponownie z Alicją Gawinek, prezes Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Poruszyliśmy… » więcej 2022-12-30, godz. 17:20 Hubert Ibrom o certyfikacie UNESCO za tradycję układania dywanów kwietnych i budżecie Ujazdu na przyszły rok Gościem Radia Opole był dziś Hubert Ibrom, burmistrz Ujazdu, który dziś w Warszawie odbiera certyfikat UNESCO za tradycję układania dywanów kwietnych na… » więcej 2022-12-30, godz. 17:10 Magdalena Ogórek komentuje najważniejsze wydarzenia tego roku w polityce Tym razem nie "Polityczny obraz tygodnia", ale "Polityczny obraz roku 2022" - tak wyglądała dzisiejszaaudycja Magdaleny Ogórek w Radiu Opole. Redaktor Ogórek… » więcej 2022-12-29, godz. 16:00 Debata o innowacjach w gospodarce Czy innowacje napędzają opolską gospodarkę? Jak można je skutecznie wspierać. Jaki jest zakres i forma tego wsparcia środkami pochodzącymi z Unii Europejskiej?… » więcej 2022-12-28, godz. 16:00 Poseł Katarzyna Czochara: rok 2022 rokiem pełnym wyzwań -To był trudny rok po wieloma względami. Myślę, że dla każdego z nas. Kiedy wydawało nam się, że mamy za sobą jeden z większych problemów, czyli pandemię… » więcej 2022-12-28, godz. 17:05 Piotr Gociek podsumowuje mijający rok 2022. "Co tam panie w polityce", tym razem także o nauce i kulturze Polityka globalna i krajowa, świat nauki i techniki, a także kultura i sport - redaktor Piotr Gociek przygotował dla Państwa podsumowanie najważniejszych… » więcej 2022-12-27, godz. 17:03 "Spięcie" - gośćmi magazynu Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli: Witold Rotkiewicz, Grażyna Ancyparowicz i… Zaproszenie do ostatniego w tym roku wydania magazynu Spięcie przyjęli: Witold Rotkiewicz, Grażyna Ancyparowicz i Paweł Tomaszek, a wśród tematów przygotowanych… » więcej 2022-12-23, godz. 18:00 Urszula Posmyk o tym, jak się nie dać grypie i jej nie bagatelizować Mamy do czynienia z dużym wzrostem zakażeń wirusem grypy, zarówno w kraju, jak i w regionie, a okazuje się, że zahamowanie tego wzrostu jest tylko w naszych… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »