Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej…
2021-12-27, 13:25 Autor: Joanna Matlak

Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej i obcięciu subwencji na nauczanie niemieckiego

Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej i obcięciu subwencji na nauczanie niemieckiego
- Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta ustawa zostanie przyjęta przez sejm, senat i potem zostanie podpisana przez prezydenta – mówiła poseł PiS Katarzyna Czochara, tuż po ogłoszeniu prezydenckiego weta do nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, czyli tzw. lex TVN.
- To nie jest żaden zamach na wolne media, tak jak to mówi opozycja. Nikt nie ma zamiaru zamykać stacji czy cokolwiek, to kwestia po prostu dostosowania prawa polskiego do unijnego – dodała poseł PiS.

W programie przytoczyliśmy fragment wypowiedzi prezydenta, który na dziś zwołał konferencję ws. nowelizacji ustawy medialnej. „Podzieliłem zdanie większości moich Rodaków, którzy uznali, że kolejne spory nie są nam w tej chwili potrzebne – mówił prezydent Andrzej Duda.

- Osobiście uważam, że to są rzeczy, które powinny być zrealizowane i przyjęte – komentowała poseł Czochara. - Jeszcze nie tak dawno opozycja mówiła, żeby zlikwidować media publiczne. A my jako Zjednoczona Prawica nie działamy wbrew przedsiębiorcom i wbrew wolnym mediom – dodała.

Poseł Czochara mówiła też o kolejnych obwodnicach, które powstaną na Opolszczyźnie, tym razem mowa o Strzeleczkach, Głogówku i Nysie. - To wspaniała wiadomość. To też nie koniec bo na dziś w realizacji mamy z tymi trzema, 13 obwodnic. I to jest 13 obwodnic w ciągu 6 lat. Katarzyna Czochara powiedziała też o nowym pomyśle budowy drogi "S" w nowym śladzie od Prądów do Blachowni pod Częstochową. - To byłaby mocna alternatywa, samochodów nie ubywa. Sama często widzę, że autostrada jest zakorkowana - mówiła poseł PiS.

W kolejnej części rozmowy padł temat zmniejszenia o prawie 40 mln złotych subwencji oświatowej dla samorządów. Chodzi o nauczanie języków mniejszości.

- Głosowałam „za”, bo jestem za tym, żeby możliwości nauczania języka mniejszości mieli również nasi rodacy po stronie zachodniej. - Przez wiele lat były podejmowane różnego typu próby. Osobiście jako przedstawicielka grupy bilateralnej polsko-niemieckiej miałam okazje rozmawiać kiedy się spotykaliśmy z przedstawicielami parlamentu Bundestagu i słyszeliśmy takie odpowiedzi, które nie mogły nas satysfakcjonować. To nie jest tak, że w centralnym budżecie nie można znaleźć środków na naukę języka mniejszości. Mniejszości, która też do tej pory nie jest uznana za mniejszość i to jest bulwersująca sprawa – mówiła poseł Czochara.

- Nie ukrywam, że kiedy podejmowaliśmy działania w celu zabezpieczenia naszej Polonii w Niemczech, liczyłam na to, że MN będzie nas wspierać, bo sami wiedzą jakie to ważne. Mam nadzieję, że coś takiego się stanie, że usiądziemy wspólnie przy jednym, okrągłym stole z szefem MN, posłem Gallą i spróbujemy znaleźć wspólną alternatywę, żeby te dwie sprawy połączyć i pogodzić. Myślę, że MN ma ogromny wpływ na to co się dzieje po stronie zachodniej– dodała.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »