Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole. Popołudniówka Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży 'Bezpieczeństwo…
2021-12-21, 17:18 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci, czyli cyberbezpieczeństwie

Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci, czyli cyberbezpieczeństwie
- W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego postanowiliśmy umożliwić młodym ludziom zwiększenie wiedzy i kompetencji z zakresu bezpieczeństwa - powiedział dr Bartosz Maziarz, politolog, ekspert ds. bezpieczeństwa.
Naukowcy z Wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej w ramach projektu "Bezpieczeństwo przede wszystkim" finansowanego przez narodowe Centrum Badań i Rozwoju organizują warsztaty dla uczniów.

- Poruszymy tematy związane z rolą policji w systemie bezpieczeństwa państwa, wojskiem, szeroko rozumianą profilaktyką antyterrorystyczną, samoobroną, bezpieczeństwem politycznym i ekonomicznym państwa.

W pierwszej edycji projektu udział wzięło kilkanaście szkół. Praktycy jechali do szkół i tam spotykali się z uczniami. Tym razem, w związku z pandemią projekt będzie realizowany on line. Uczniowie dostaną dostęp do materiałów na platformie MS Teams. Nauczyciel wraz z uczniami będzie mógł w dogodnym dla nich czasie odtwarzać.
- Rekrutacja trwa cały czas, chcemy po nowy roku ruszyć z realizacją tej edycji projektu. www.politologia.uni.opole.pl/bezpieczenstwo-przede-wszystkim/

Z Dr Bartoszem Maziarzem rozmawiałam także o Pegasusie, oprogramowaniu szpiegującym, którym - jak donosi amerykańska agencja prasowa Associated Press - by zainfekowany telefon prawnika, Romana Giertycha i prokurator Ewy Wrzosek.

- To oprogramowanie stworzone przez izraelską firmę, którego założeniem było walka z terroryzmem, czyli umożliwienie służbom specjalnym zainfekowanie telefonów osób podejrzanych o działalność terrorystyczną w celu poznania ich zamiarów - powiedział gość Radia Opole.

- Raport kanadyjskiego think tanku wskazuje, że ktoś Pegasusem w Polsce się zajmuje. Citizen Lab to badacze z uniwersytetu w Toronto, którzy zajmują się śledzeniem, badaniem aktywności programów szpiegujących.

Poruszyliśmy także kwestie cyberbezpieczeństwa nas wszystkich.
-Wiele osób nie ma hasła do komputera lub do telefonu, a nawet jeśli je ma, to są one proste. Ostatnio czytałem raport, z którego wynika, że najpopularniejsze hasła to "HASŁO" "1234" lub inny ciąg cyfr. Warto często zmieniać hasła nie tylko do telefonu, komputera, maila czy bankowości internetowej, ale też routera domowego po to, żeby nikt nie włamał się do naszej domowej sieci - wyjaśnił.

- To nie jest tak, że siedzi haker i zastanawia się, jakie mamy hasło. Robią to specjalne programy, a jeśli włamią się do naszej domowej sieci mogą nas po prostu okraść lub ukraść nam tożsamość.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »