Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole. Popołudniówka Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim…
2021-12-20, 14:12 Autor: Joanna Matlak

Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki

Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki
Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała miejsce wczoraj w Opolu. Pojawił się na niej transparent z napisem: " Polsko, Opolskie przeprasza za Kukiza".
- Skoro opolanie wstydzą się człowieka, który walczy o ustrój w którym poseł jest wybierany przez wyborców a nie partie, skoro wstydzą się obywatela, który walczy o bez progowe referenda lokalne, walczy o ustawy antykorupcyjne i odnosi w tym sukcesy, to znaczy że wstydzą się uczciwości, i państwa demokratycznego. Ja w 2015 miałem w programie wpisaną dekoncentrację kapitałową w mediach. Głosowanie nad ustawą medialną to tylko konsekwencja - mówił Paweł Kukiz.

- 100 procent kapitału właścicielskiego TVN jest, nazwijmy to, amerykański. JEst to sprzeczne z regulacjami unijnymi, które zezwalają ma max 49% udziały państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a to że PiS gra w swoje gry, to już jest sprawa, która mnie nie interesuje. Na marginesie, prócz aspektów prawnych nazywanie wolnymi mediami mediów, którymi mogą wszystko robić bezkarnie, to jest nadużycie - dodał gość Radia Opole.

Co zdaniem, Pawła Kukiza, prezydent Polski powinien zrobić ustawą medialną?
- To jest świetna okoliczność by dbać o interes Polski. W kuluarach prezydent powinien warunkować podpisanie bądź nie tej ustawy, robieniem jakiegoś interesu ze stanami zjednoczonymi. Jeżeli Amerykanie mówią, że nie godzą się na cierpienie kapitału amerykańskiego, to jeśli chcą ten kapitał utrzymać w bezpieczeństwie, to muszą pomóc utrzymać w Polsce bezpieczeństwo w sytuacji zagrożenia ze strony agresora - mówił gość Radia Opole.

Pawła Kukiza pytaliśmy też o system STV (Single Transferable Vote), czyli pojedynczy głos przechodni.

- To jest jeden z modeli ordynacji większościowych gdzie każdy obywatel ma możliwość startowania do sejmu, nie jak w Polsce gdzie tylko partyjniak albo namaszczony przez partię, może korzystać z prawa wyborczego - mówił Kukiz.
- Nowa Zelandia zmieniła ordynację wyborczą na model mieszany z STV, wprowadziła szereg ustaw antykorupcyjnych i jest teraz jednym z silniejszych i poprawnie funkcjonujących państw. Polska powinna pójść tą drogą - dodał.

- Politycy się na to nie zgodzą, jeśli wyborcy tego nie zażądają. A ludzie nie chcą tego zażądać, godzą się z ustrojem, a potem narzekają, że taki Mejza jest w sejmie. No właśnie jest, bo godzicie się na taki sposób wybierania posłów - przekonywał poseł Kukiz.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »