Utylizacja i wywiezienie odpadów niebezpiecznych jest bardzo drogie. Dlatego firmy "dogadują" się z właścicielami posesji, na której składują odpady. Gminy natomiast, najczęściej sądowo, muszą dochodzić z właścicielem posesji, aby usunął on to nielegalne składowisko. - Właściciel często twierdzi, że o niczym nie wiedział, że to wbrew jego woli i nie może za to odpowiadać - wyjaśnił wojewoda Kłosowski.
Policja i Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska podpisały porozumienie o współpracy, teraz będzie łatwiej kontrolować i zbierać dowody potrzebne w sądzie.
- Inspekcja ma teraz możliwość wykorzystywania dornów do kontroli nielegalnych miejsc składowania odpadów - dodał.
Wojewoda opolski skomentował także likwidację oddziału psychiatrii w szpitalu wielospecjalistycznym w Opolu, która została zatwierdzona na wtorkowej sesji sejmiku województwa przez radnych.
- Źle się stało, że samorząd województwa poszedł po najmniejszej linii oporu. Nie przeczę, że były trudności. Wszędzie są trudności. Wydaje mi się, że to pójście na łatwiznę, żeby likwidować coś, co dobrze działało i co zabezpieczało pacjentów województwa opolskiego, bo niestety schorzeń psychiatrycznych przybywa, często wynikają z sytuacji po covidzie.
Jeśli chodzi o czwartą falę pandemii, na razie Opolszczyźnie nie grożą obostrzenia.
- Ale sytuacja jest dynamiczna, jesteśmy na czwartym lub piątym miejscu od końca jeżeli chodzi o wskaźniki poziomu wyszczepialności. To mnie bardzo martwi bo już wykorzystujemy wszystko łącznie z koncertami Golców i Rubika, żeby zachęcić do szczepienia. Jest też pomysł, żeby w pociągach, tych z przedziałami jeżdżącymi na dłuższych trasach umożliwić szczepienie - powiedział Sławomir Kłosowski.
Obecnie w województwie opolskim zabezpieczonych jest 109 łóżek. Jest 21 pacjentów, z tego 7 leczonych jest respiratorem. Ponad 95 procent opolskich pacjentów covidovych to osoby niezaszczepione.
W internetowej części rozmowy wojewoda Kłosowski powiedział, że sanepid założył zwiększenie liczby badań w kierunku covid w powiatach. - Pozwoli to odpowiednio reagować i przekształcać szpitale w "covidowe". Szpitale oczywiście o tym wiedzą, są przygotowane. Obecnie mamy 3 szpitale leczące koronawirusa: szpital tymczasowy w Opolu w CWK, oddział zakaźny w Nysie, oddział zakaźny w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu. Kolejne szpitale są w gotowości. Jesteśmy przygotowani na 900 łóżek covidowych, w tym 100 respiratorowych.