Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Jerzy Czerwiński, senator PiS o widmie kar nałożonych…
2021-09-13, 17:05 Autor: Joanna Matlak

Jerzy Czerwiński, senator PiS o widmie kar nałożonych na Polskę przez TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej, bilansie rządów Angeli Merkel i stosunkach polsko-niemieckich, "lex TVN" i kardynale Wyszyńskim.

Jerzy Czerwiński o widmie kar nałożonych na Polskę przez TSUE, bilansie rządów Angeli Merkel, "lex TVN" i kardynale Wyszyńskim.
- Ja tu widzę dwie kwestie: polityczną i prawną. Podejrzewam, że to są działania specjalnie skierowane przeciwko Polsce, aby osłabić nasz potencjał gospodarczy i mówię to z pełną odpowiedzialnością - powiedział w Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS, kiedy pytaliśmy o sprawę nałożenia kar finansowych na Polskę przez TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Z takim wnioskiem wyszła Komisja Europejska.
- Chodzi o to by osłabić poziom rozwoju jaki osiągnęliśmy. Ci na Zachodzie, których gonimy, nie chcą mieć konkurenta i próbują Polsce zabrać środki, wystraszyć ją. Nie chodzi o praworządność, ona jest pretekstem – mówił senator i dodał, że sprawa ma także wymiar prawny. - TSUE stał się narzędziem, już mniej jest sądem, a raczej narzędziem wykorzystywanym politycznie do celów o jakich mówiłem.

- My zaczęliśmy stwarzać koalicję państw, które mają podobne zdanie jak my. To Węgry, ale i Słowenia, pojedynczy politycy z Włoch czy Hiszpanii. Nie jesteśmy już samotni i nie próbuje się już nas przedstawiać jako „dziwną wyspę” w zrównoważonej Europie. W Europie Zachodniej są głosy, że to wszystko zmierza w złym kierunku – mówił nasz gość. – Myślę, że dojdzie do pewnego otrzeźwienia.

- Nikt w tej chwili w Polsce nie chce polexitu, może są takie jednostki, ale ja ich nie znam. Polexit jest możliwy, kiedy wykażemy inicjatywę, Polska może próbować wyjść, ale Unia nie może nas wyrzucić. Te działania mają na celu zmniejszenie stopnia rozwoju, bo wyprzedzamy Unię w wielu dziedzinach, chociażby w przyroście PKB „na głowę” czy niewielkim bezrobociu. I próbuje się nas przyhamować – mówił senator.

Jak senator PiS ocenia rządy Merkel, która po 16 latach nie będzie się ubiegała o stanowisko kanclerza Niemiec?

- Bilans rządów Merkel w samych Niemczech to „turyści” czy „migranci” obojętnie jak ich nazwiemy, czyli młodzi, śniadzi mężczyźni, którzy przyjechali korzystać z socjalu, bo na pewno nie pracować. Zobaczymy jak to się przełoży na wynik wyborów. Widzimy też mniejszy autorytet Niemiec w spektrum państw europejskich – mówił Czerwiński.

- Co do stosunków polsko-niemieckich, to wiele kwestii jest nierozwiązanych. Mówię o zakończeniu II Wojny Światowej i odszkodowań. Ja w 2003 roku złożyłem projekt w sprawie reparacji i od tego czasu nic się nie zmieniło, Niemcy nic nie zrobili. Samo pochylenie głowy przed pomnikiem to nie wszystko, oprócz żalu za grzechy, powinno być zadośćuczynienie – mówił nasz gość.

W Loży rozmawialiśmy też o głosowaniu w senacie nad tzw. „lex TVN” oraz o beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i uchwale jaką w hołdzie prymasowi podjęła izba wyższa parlamentu.

Zobacz także

2021-09-13, godz. 09:12 Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa o próbach rozwiązania problemów psychiatrii w Opolu - Samorząd województwa od wielu lat czyni bardzo wiele starań w kwestii poprawy ochrony zdrowia psychicznego i zapewnienie pomocy pacjentom - powiedziała w… » więcej 2021-09-13, godz. 09:05 Rafał Bartek, lider mniejszości niemieckiej o bilansie 16 lat kanclerstwa Angeli Merkel, kto ją zastąpi, o kampanii… - Stabilność i przewidywalność - takimi określeniami Rafał Bartek, przewodniczący TSKN określił 16-letni bilans działalności Angeli Merkel na stanowisku… » więcej 2021-09-10, godz. 18:12 Młodzieżowa Loża Radiowa m.in. o karach finansowych, które Komisja Europejska chce nałożyć na Polskę za niewykonanie… Gośćmi Radia Opole byli dziś Kamila Stanicka (Młoda Lewica) i Kacper Kunstler (Młoda Prawica). » więcej 2021-09-10, godz. 14:07 Dr Karol Nawrocki prezes IPN o wizycie w Opolu i planach pracy Instytutu na najbliższe miesiące, o edukacji najmłodszych… - Chciałem zobaczyć jak funkcjonuje delegatura IPN w Opolu, ale też porozmawiać z naszymi partnerami czyli Instytutem Śląskim, Muzeum Jeńców Wojennych… » więcej 2021-09-10, godz. 09:23 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o muzeum Kresów, problemach opolskiej psychiatrii, zmianach w Polskim Ładzie i… - W ciągu pięciu lat powinno powstać Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów w Brzegu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Sławomir Kłosowski wojewoda opolski… » więcej 2021-09-09, godz. 18:02 Pracodawcy i związkowcy o ułatwieniach dla cudzoziemców w podejmowaniu pracy, oraz o tym, że pracodawca nie będzie… Ministerstwo Spraw Wewnętrznych pracuje nad ustawą, która uprości procedurę udzielania zezwoleń na pobyt czasowy na terytorium Polski. Wszystko po to, by… » więcej 2021-09-09, godz. 14:10 Beata Kempa, eurodeputowana Solidarnej Polski w "Prosto z Sejmu", cyklu Magdaleny Ogórek - Życzylibyśmy sobie, żeby szczególnie ci, którzy krzyczą na temat możliwości dostępu opinii publicznej do wiedzy umożliwić zdobycie takiej wiedzy -… » więcej 2021-09-09, godz. 10:23 Adam Leszczyński, rzecznik MZD w Opolu o zakorkowanych ulicach Opola z powodu koniecznych remontów dróg - Wszystkie te remonty i przebudowy muszą odbywać się w tym samym czasie - powiedział w Porannej Loży Radiowej Adam Leszczyński, rzecznik Miejskiego Zarządu… » więcej 2021-09-08, godz. 15:30 Manfred Grabelus o ROP, czyli rozszerzonej odpowiedzialności producentów w zakresie utylizacji odpadów - Można by powiedzieć: nareszcie - powiedział wprost w Popołudniowej Loży Radiowej Manfred Grabelus, dyrektor Departamentu Środowiska z Urzędu Marszałkowskiego… » więcej
2223242526
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »