Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Marcin Ociepa o testowaniu naszego państwa i społeczeństwa…
2021-08-25, 08:32 Autor: Joanna Matlak

Marcin Ociepa o testowaniu naszego państwa i społeczeństwa przez białoruski reżim, aspekcie humanitarnym, uszczelnianiu granic

Marcin Ociepa [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marcin Ociepa [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Jest różnie. Myślę, że akurat polskie społeczeństwo jest nieco bardziej świadome niż społeczeństwo na Zachodzie. Mamy tego świadomość na co dzień, a wynika to z tego, że mamy bezpośrednie sąsiedztwo z Rosją przy obwodzie kaliningradzkim, jesteśmy sąsiadami Ukrainy i Białorusi. Oczywiście trzeba nad tą świadomością pracować i jest to olbrzymia odpowiedzialność polityków i dziennikarzy – mówił w Porannej Loży Radiowej Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej. Naszego gościa pytaliśmy czy zgodnie z tezą postawioną przez wiceministra, że jesteśmy jako społeczeństwo, politycy, dziennikarze, organy administracji publicznej testowani, jesteśmy świadomi tego testowania.
Tymczasem Międzynarodowy Fundusz Walutowy przyznał Białorusi prawie 1 miliard dolarów wsparcia w obliczu pandemii koronawirusa. O wstrzymanie tej operacji apelowała opozycja, w tym m.in. Swiatłana Cichanouska.

- To jest instytucja zarządzana nie tylko przez Polskę, ale także innych polityków, managerów z innych krajów i rzeczywiście świadomość innych nacji, które są „oddalone”, pozostawia wiele do życzenia. Jeszcze Niemcy są tego świadomi, prowadzą bardzo świadomą politykę wschodnią, ale kiedy mówimy o krajach dalej położonych to jest problem i to przekłada się na decyzje, które wynikają albo z braku wiedzy albo naiwności. Niestety, bardzo często ma to miejsce na forum Unii Europejskiej, ale tu jest rola Polski i krajów bałtyckich czy krajów Europy Środkowo-Wschodniej, ale też często Niemiec, aby uświadamiać partnerów na Zachodzie, że mamy do czynienia z reżimem i jakiekolwiek wsparcie i pobłażliwość ma swoje dalekosiężne konsekwencje umacniania reżimu w Moskwie czy Mińsku - mówił Ociepa.

- Ci ludzie mają prawo nawet uzyskać w Polsce azyl, status uchodźcy, mogą przejść przez polską granice pod warunkiem, że zgłoszą się do najbliższej placówki Straży Granicznej albo do najbliższej placówki dyplomatycznej Rzeczpospolitej gdzie zostaną poddani procedurze sprawdzenia. I jeśli ją przejdą, zostanie udzielona im pomoc. Proszę spojrzeć; obecnie z Afganistanu sprowadziliśmy 750 osób. Polski rząd w sytuacji gdy są przestrzegane procedury, ma możliwość sprawdzenia ludzi i nie uchyla się od gestów humanitarnych. To jest fałszywy dylemat – albo pomoc humanitarna albo bezpieczeństwo – nas stać na jedno i drugie - podkreślił wiceszef MON.

- Ci ludzie nie są na terenie „ziemi niczyjej” tylko na Białorusi, my nie możemy przekraczać granicy i wykonywać jakieś ruchy bez zgody Białorusi. Wystąpiliśmy o zgode na konwój humanitarny, Białoruś odmówiła co tylko potwierdza, że nie chodzi o prawa człowieka, a prowokacje białoruskich i rosyjskich służb - mówił w Radiu Opole Ociepa.

- Granica RP jest długa, szczególnie na odcinku polsko-białoruskim, nie można przekraczać granicy wszędzie gdzie się chce. To też granica UE i nie można jej przekraczać w dowolnym miejscu. Gdyby ci ludzi poszli na przejście graniczne to mogliby uzyskać wsparcie.

Naszego gościa pytaliśmy też o sprawę Andżeliki Borys czy Andrzeja Poczubuta, którzy od 5-6 miesięcy przebywają w białoruskim areszcie. W mediach pojawiły się informacje, że areszt zostanie przedłużony, a prawo łaski może być zastosowane jeśli wyrażą skruchę i przyznają się do winy. – Ten aspekt jak i aspekt humanitarny czyli ludzie, którzy są na granicy, to żywa broń w rękach Łukaszenki i to jest dla mnie osobiście jako polityka bardzo trudne. Ja tam widzę ludzi, którzy mają swoje uczucia, potrzeby, którzy cierpią i tak samo jest z naszymi rodakami za granicą. Po ludzku jako politykowi jest mi przykro, że musimy stawiać czoła takim sytuacjom - mówił Ociepa.

- Rzeczywiście, dzisiaj Andżelika Borys, z którą jestem zaprzyjaźniony od wielu lat i nie raz gościła w Opolu na moje zaproszenie jak i zaproszenie Romana Kirsteina, jest obywatelką Białorusi, celowo nie przyjmowała żadnego polskiego obywatelstwa, żeby nie prowokować reżimu, by nie została wydalona. Mówiąc w skrócie; Andżelika Borys chce pozostać na Białorusi i to co się z nią dzisiaj dzieje jest wynikiem świadomej ofiary jaką ona ponosi. Ona ma świadomość, że może się przyznać i zostać wydalona w jedną stronę do Polski. Borys jako niezwykle odważna kobieta, która nie raz doświadczyła aresztu ze strony białoruskiego reżimu, zdecydowała się ponieść tę ofiarę i nie powinniśmy o tym zapominać – mówił Ociepa.

Zobacz także

2021-08-25, godz. 17:54 Jolanta Barska, kierownik PCPR w Prudniku, o wsparciu dla niepełnosprawnych, rodzicielstwie zastępczym oraz zadaniach… W Prudniku ruszają Warsztaty Terapii Zajęciowej. Zapewnią rehabilitację społeczną i zawodową niepełnosprawnym. Jest to ostatni na Opolszczyźnie powiat… » więcej 2021-08-25, godz. 13:45 Tomasz Hanzel, nowy dyrektor OCRG podsumowuje działalność jednostki w I półroczu 2021 i planach na kolejne miesi… - W pierwszym półroczu tego roku oceniliśmy i rozstrzygnęliśmy w sumie trzy nabory: na infrastrukturę usług społecznych, inwestycje dla podmiotów ekonomii… » więcej 2021-08-24, godz. 17:49 Samorządowcy z powiatu oleskiego o realizacji obowiązku zapewnienia publicznego transportu zbiorowego Organizatorem publicznego transportu zbiorowego jest właściwa jednostka samorządu terytorialnego. Zadanie to realizują firmy prywatne oraz należące do gmin… » więcej 2021-08-24, godz. 11:06 "Co tam Panie w polityce?" prowadza Piotr Gociek i Piotr Moc Komentarze i opinie na najświeższe wydarzenia społeczno-polityczne, jak co w wtorek: Piotr Gociek (Jedynka, Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura ) i Piotr… » więcej 2021-08-24, godz. 09:02 Dr Stanisław Niewiński o Platformie Krymskiej i 30-leciu niepodległości Ukrainy - Przez 30 lat Ukraina szukała swojego miejsca w Europie, jak popatrzymy na kolejnych prezydentów to oni albo próbowali wiązać się z Rosją albo Zachodem… » więcej 2021-08-23, godz. 17:21 Opolscy samorządowcy o propozycjach ustawowych rozwiązań mających zwiększyć zarobki tego sektora publicznego Prawo i Sprawiedliwość złożyło projekt nowelizacji ustawy o wynagrodzeniach osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Zmiana ta obejmuje też… » więcej 2021-08-23, godz. 13:35 Violetta Porowska o haniebnych słowach Frasyniuka nt. polskich żołnierzy, próbie odwołania marszałek Witek przez… - Każdemu brakuje słów, bo nawet jeśli powiemy, że to hańba czy skandal to wciąż ta definicja określająca zachowanie Pana Frasyniuka jest za mało pojemna… » więcej 2021-08-23, godz. 10:11 Zuzanna Donath-Kasiura o zawieszeniu do końca sierpnia izby przyjęć w szpitalu psychiatrycznym na ul. Wodociągowej… - Mam nadzieję, że dyrektorowi placówki udało się tak zorganizować od września grafik, aby izbę przyjęć uruchomić - mówiła w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-08-20, godz. 18:03 Antoni Ożóg, prezes Koła Związku Pszczelarzy w Głuchołazach, o edukacji pszczelarskiej i apiterapii Coraz popularniejsze staje się pszczelarstwo i apiterapia, czyli leczenie miodem oraz innymi produktami pszczelimi. Związane z tym ciekawe przedsięwzięcie… » więcej
2627282930
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »