Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Spięcie

Spięcie

Piotr Cywiński i Michał Rachoń zapraszają na magazyn "Spięcie"
Audycja nie jest już nadawana na antenie Radia Opole.

Piotr Cywiński (portal wpolityce.pl, tygodnik Sieci) i Michał Rachoń (Telewizja Polska, Gazeta Polska) zapraszają na przegląd najważniejszych wydarzeń w Polsce i na świecie w co drugi wtorek ok. godz. 17:10.

Autorzy przygotowują też felietony – Pole minowe w każdą sobotę o 8:40.
2022-06-28, 17:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

"Spięcie" U Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia gościli: Radosław Fogiel, prof. Bogusław Liberadzki, prof. Genowefa Grabowska

Piotr Cywiński i Michał Rachoń [fot. Maciej Marciński]
Piotr Cywiński i Michał Rachoń [fot. Maciej Marciński]
W programie poruszono kwestie, wyjścia z rządu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, przyjęcia ustaw zaproponowanych przez Pawła Kukiza, polskiego patriotyzmu w dzisiejszej rzeczywistości geopolitycznej i sytuacji w Unii Europejskiej i dążeniom do federalizacji UE
- Opozycja dziś korzysta nie tylko z półprawd, ale mamy do czynienia ze zorganizowaną kampanią fake newsów, kłamstw, fałszywych oskarżeń w związku z czym musimy skracać dystans i pewne rzeczy odkłamywać - powiedział Radosław Fogiel, rzecznik Prawa i Sprawiedliwości. - Mamy trudne czasy i jesteśmy w stanie wyjść do Polaków z otwartą przyłbicą i o tym rozmawiać. Nie chowamy głowy w piasek podejmujemy działania naprawcze, które mają Polakom ulżyć - powiedział Radosław Fogiel.

- Każdy Polak powinien zadać sobie pytanie, czy w tych trudnych czasach chciałby żyć dzisiaj w Polsce z tymi wszystkimi wyzwaniami, rządzonej przez kogoś innego niż Prawo i Sprawiedliwość.

- Jesteśmy pełni dobrej woli, żeby realizować to, na co się umówiliśmy - powiedział rzecznik PiS pytany o realizację postulatów Pawła Kukiza dotyczących sędziów pokoju, referendów lokalnych i jednomandatowych okręgów wyborczych. - Przyjęliśmy już kilku ustaw Pawła Kukiza, jak na przykład tą dotyczącą medycznej marihuany. - Sędziowie pokoju są w opracowaniu. Jeśli chodzi o referenda lokalne, to chodzi o to, żeby nie wylać dziecka z kąpielą i nie sprawić, żeby demokracja przedstawicielska nie stała się kompletną fikcją - powiedział gość Radia Opole i zaznaczył, że niedługo będą procedowane kolejne propozycje programowe i ustawowe pochodzące ze środowiska Pawła Kukiza.

Rzecznik PiS powiedział także, że kwestie bezpieczeństwa będą niezwykle ważne w kampanii wyborczej. Jak mówił, nie da się uciec też od spraw ekonomicznych i finansowych.

- Co do nadchodzących wyborów, to z dużym prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością będą się odbywać według obecnie obowiązującej ordynacji - powiedział Radosław Fogiel.


Europoseł prof. Bogusław Liberadzki z Nowej Lewicy skomentował pomysły, aby Unia Europejska zmierzała w kierunku państwa federacyjnego.
- Po prostu jest rozmowa dwóch panów. Miałem okazję się z nią zapoznać. "Integrację przyśpieszyć" to słowa które szkodzą. Bo integracja jest już przyśpieszona. UE kupiła razem szczepionki i je rozdysponowała, razem, jako wspólnota zaciągnęliśmy kredyt na Fundusz Odbudowy - wyliczał prof. Liberadzki.
Dodał do tego wspólne pakiety sankcji nakładane na Rosję i wspólne zakupy gazu i ropy naftowej.

Prof. Genowefa Grabowska pytana o ocenę działalności polskiej lewicy w europarlamencie.
- W tej materii, gdzie wnoszą o to, żeby pozbawić Polskę funduszy oceniam fatalnie. Dziwię się, że stosują taki wybieg, że to w trosce o człowieka. Zabranie Polsce funduszy godzi właśnie w człowieka, zwykłego Kowalskiego, który mógłby żyć lepiej dzięki funduszom. Nie spotkałam w PE reprezentantów żadnego państwa, którzy by tak długo i tak skutecznie działali na niekorzyść swojego państwa, tak jak nasza opozycja działa w sprawie funduszy - powiedziała prof Grabowska, która zasiadała w PE, a wybrana była z list lewicy.

Jej zdaniem, propozycja Fit for 55 i inne propozycje związane z polityką energetyczną są nie do przyjęcia. Oczekiwałaby od Timmermansa przedstawienia oceny oddziaływania tego projektu nie tylko na środowiska, ale też na inne dziedziny życia, jak gospodarka

- Unia nie jest federacją, federacji nie zawiązano, na to się państwa nie zgodziły - podkreślała, gdy mówiła o dążeniu do federalizacji Unii Europejskiej. - To idzie bardzo daleko, projekty mówią o tym, że decyzje będą podejmowane w unijnym rządzie, czyli przez Komisję Europejską, która grabi sobie tyle praw ile zdoła do póki nie trafi na instytucję, która powie dość. Najczęściej mówią to trybunały Rumunii, Niemiec, Francji, Hiszpanii, na Włoszech kończąc.

Zobacz także

2023-02-14, godz. 18:00, Publicystyka w Radiu Opole "Spięcie" magazyn międzynarodowy (14.02.2023) Do dzisiejszego wydania magazynu międzynarodowego 'Spięcie' zaproszenie przyjął wiceminister spraw zagranicznych prof. Piotr Wawrzyk, a wśród tematów poruszanych w rozmowie przez Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia pojawiły się… » więcej 2023-01-31, godz. 18:00, Publicystyka w Radiu Opole "Spięcie" magazyn międzynarodowy (31.01.2023) Tym razem do udziału w magazynie międzynarodowym Piotr Cywiński i Michał Rachoń zaprosili eksperta z fundacji Warsaw Enterprise Institute Tomasza Wróblewskiego, z którym rozmawiali na temat globalnej sytuacji politycznej - a dokładniej… » więcej 2023-01-17, godz. 18:00, Publicystyka w Radiu Opole "Spięcie" magazyn międzynarodowy (17.01.2023) W magazynie międzynarodowym 'Spięcie' Piotr Cywiński i Michał Rachoń rozmawiają z ministrem ds. Unii Europejskiej Szymonem Szynkowskim vel Sęk, a wśród tematów poruszonych w audycji będą m.in. afera korupcyjno-szpiegowska w Parlamencie… » więcej 2022-12-27, godz. 17:03, Publicystyka w Radiu Opole "Spięcie" - gośćmi magazynu Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli: Witold Rotkiewicz, Grażyna Ancyparowicz i Paweł Tomaszek Zaproszenie do ostatniego w tym roku wydania magazynu Spięcie przyjęli: Witold Rotkiewicz, Grażyna Ancyparowicz i Paweł Tomaszek, a wśród tematów przygotowanych przez redaktorów Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia znalazły się… » więcej 2022-12-13, godz. 17:00, Publicystyka w Radiu Opole "Spięcie" - gośćmi magazynu Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli: prof. Andrzej Przyłębski, Radosław Fogiel i Renata Acosta W ostatnim przed świętami Bożego Narodzenia wydaniu międzynarodowego magazynu 'Spięcie' redaktorzy Piotr Cywiński i Michał Rachoń skupili się na tematach zagranicznych, m.in. sytuacji w Niemczech w związku z ostatnimi aferami z tzw… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »